Anoreksiya Bulimia (Bulimia Nervoza) en basit anlatımıyla yeme bozukluğudur. Halk arasında kusarak zayıflama hastalığı olarak da bilinir.

Diğer yeme bozukluklarından farklı olarak Bulimia hastaları aşırı yeme, doymama, ardından ise pişmanlık duyarak yediklerin çıkartma şeklinde davranışlar gösterir. Bulimia kadınlarda erkeklere oranla 20 kat fazla görülür. Anoreksiya Bulimia (Yeme Bozukluğu) Nedir? Kusarak Zayıflama Hastalığı ve Terapisi

Bulimia Nervoza yeme bozukluğu nedenleri

Genelde depresif semptomlarla birlikte kendini gösterir. Ayrıca davranış bozukluğu, endişe, dürtü kontrolü ve psikolojik rahatsızlıklar da eşlik edebilir. Anoreksiya Bulimia, diğer bir yeme bozukluğu anoreksiya nervoza’dan daha az tehlikeli görülür. Ancak rastlanma sıklığı daha fazladır.

Bulimia Nervoza belirtileri

Bulimia nervosa aşırı yeme ve doymama; çok fazla yiyeceği çok kısa bir sürede yeme, hemen sonra da pişmanlık ve utanç duyarak yediklerini vücutlarından zorla çıkarma belirtileri ile kendini belli eder.

Kusarak zayıflama isteği en belirgin belirti

Hastalar yediklerini çıkarabilmek için kusmaya çalışır ya da bağırsak gevşetici, idrar söktürücü gibi ilaçlar kullanır. Bu bozukluğa sahip kişilere bulimik denir. Yedikten sonra duyulan pişmanlık kilo alma korkusundan gelir. Hatta bazı bulimikler çok fazla yedikten sonra uzun süre aç kalarak bunu gidermeye çalışır.

Kusmaya bağlı olarak da parmaklarda nasırlaşma görülebilir, yanaklarda şişme, dişlerde çürükler eşlik edebilir. Yeme bozukluğu şüphesini düşündürebilecek bulgular; vücut ağırlığındaki değişiklikler, kilo kaybı, kusma, yorgunluk, baş ağrısı, baygınlık, belirsiz karın ağrısı, düzensiz adet en genel belirtilerdir. 

Genelde depresif semptomlarla birlikte kendini gösterir. Ayrıca davranış bozukluğu, endişe, dürtü kontrolü ve psikolojik rahatsızlıklar da eşlik edebilir. Bulimia, anoreksiya nervoza’dan daha az tehlikeli görülür. Ancak rastlanma sıklığı daha fazladır.

Bulimia nervosa tanısı alan hastalar yeme atakları sırasında bir buzdolabındaki her şeyi bitirebilirler. Bulimia nervoza hastası, anoreksiya nervoza’dan farklı olarak daha sosyal, dışa dönük bir yapıdadır. Duygu durumundaki iniş çıkışlar gün içinde sık değişir. Genellikle ilgi çekmeyi, dikkati üzerine toplamayı sever. Özgüven problemi vardır. 

Alkol, madde ve alışveriş bağımlılığına da bu grup içinde oldukça sık rastlanır. Kronikleşmiş boğaz ağrısı, tükürük bezlerinde, boyunda ve yüzde şişkinlik, dişlerde çürüme, mide ve bağırsak hastalıkları, potasyum dengesizliğine bağlı kalp krizi riski, kaslarda yorgunluk ve kramplara çok sık rastlanır.

Adet bozuklukları da çok sık görülür. Anoreksiya nevroza hastalarının yüzde 50’sinde bulimik atağa rastlanırken (kusma), bulimia’lı hastaların yüzde 30’unda anoreksiya nervosa atağı (yememe) görülür.  

Bulimia nervoza tedavisi nasıldır?

Son üç ayda, haftada en az iki kez uygunsuz bir zamanda ve miktarda yeme atağı görülmesi, teşhis için çoğu zaman yeterli bir belirtidir.  Hayati bulguların bozulması, tansiyonun düşmesi, vücut sıcaklığının azalması, karaciğer enzimlerinin yükselmesi, kolesterol yükselmesi, tiroid bozuklukları, hızlı osteoporoz gelişimi, beynin küçülmesi (atrofı), entelektüel zekanın azalması, lokalize şişlikler, küçülen meme dokusu gibi tıbbi belirtilere neden olur.

Yakın bir psikiyatrik takip ve tıbbi bozukluklar için de çok branşlı ve uzun süreli takip gereklidir. Hastalığın psikiyatrik alt yapısının tedavisi için çeşitli ilaçlar ve terapiler kullanılır. Psikiyatrik ve tıbbi tedavide, çoğunlukla anoreksiya nevroza tedavisinde izlenen yöntemler geçerlidir.  

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Psikiyatri, Psikoloji, Beslenme ve Diyetetik, Endokrinoloi ve Metabolizma Hastalıkları, Dahiliye, Jinekoloji, Ortopedi

Anoreksiya Nervoza (Yeme Bozukluğu) Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

saglikk.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz