Lityum, beyin için çok faydalı etkilere sahip beynin su sisteminde bulunan çok önemli  bir mineral kaynağıdır. Mineral tuzunun gut hastalığını tedavi etmek için kullanilebileceği fark edildiğinde bipolar bozuklukta lityumun oldukça önemli bir yerinin olduğu da kanıtlanmış oldu. Ruhsal problemler ve fiziksel bazı hastalıklar konusunda tedavi edici olan bu element, eksiklik halinde doktor kontrolünde yükseltilebilir. Duygu durum bozukluğuna bağlı depresyon ve buna benzer pek çok ruh hastalığında lityum değerlerinin normal olması; belirleyici bir yardımcıdır. Vücutta doğal olarak bulunan bir mineral değildir. Tükettiğimiz gıdalar sayesinde ya da direkt ilaç kullanımı ile vücuda geçirilir. Bazı kanser tiplerinde kanserli hücrenin çoğalmasını durdurduğu da kanıtlanan bu element, birçok psikiyatrist tarafından tamamlayıcı tedavi ya da ek tedavi olarak hastalara sunuluyor.

Lityum eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Yukarıda belirttiğimiz gibi vücutta doğal olarak bulunması gereken mineraller arasında lityumu sayamayız. Bu minerali ek takviyeler sayesinde elde ederiz; ve bu takviyelere doktor kontrolü ile başlamalı; yine doktor kontrolü ile sona erdirmeliyiz. Bu elementin eksikliğinin tedavisi boyunca kan düzeyi takibinin yaptırılması gerekir. Eksikliği gidermek isterken, fazla lityum kullanılması kişide ltyum zehirlenmesine neden olabilir. Eksiklik tedavisi boyunca düzenli olarak kullanılması kişide lityum bağımlılığı yaratmaz.

Vücutta yeterli miktarda lityum bulunmaması sebebiyle; eklem ağrıları, soğuğa karşı duyulan hassasiyet, depresyon, yorgunluk, aşırı kilo alma ya da aşırı zayıflama, saç kırılmaları ve ciltte görülen kuruluğa neden olur. Bu rahatsızlıklar doktor kontrolünde lityum kullanımı ve beslenmeye dikkat ederek başarılı bir şekilde atlatılabilir.

İnek ciğeri, maden suyu, içme suyu, çavdar, yapraklı sebzeler, kereviz, patlıcan, süt, yumurta, zeytin, domates, patates ve deniz ürünleri bu element bakımından oldukça zengin besin kaynaklarıdır.

Mide Bypass ameliyatı

saglikk.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz