Meme kanserinin erken teşhis edilmesi konusunda büyük bir öneme sahip olan mamografi, tüm kadınların hakkında biraz bilgi sahibi olması gereken şeylerden biridir.

Mamografi nedir?

Mamografi; meme kanserinin erken teşhisi başta olmak üzere, meme dokusunda görülebilecek farklı rahatsızlıkların görüntülenmesi için, düşük enerjili x ışınının kullanılmasıyla meme dokusunda inceleme yapılmasına olanak tanıyan tıbbi cihazlardan biridir.

Genellikle meme kanserinin erken teşhisi için kullanıldığı bilinen bu cihaz, aynı zamanda meme dokusu üzerinde bulunacak farklı oluşumların görüntülenmesi ve ne olduğunun anlaşılması için de kullanılmaktadır.

Düşük dozda radyasyon kullanması nedeniyle, diğer görüntüleme cihazları gibi vücuda olumsuz etkileri de, daha azdır. Meme dokusunun detaylı bir şekilde incelenmesini sağlayan bu radyolojik tanı yöntemi, meme kanserine tanı konulabilmesi için kullanılan en etkili ve kesin sonuç veren bir yöntemdir.

Kadınlarda sık görülen kanser türlerinden biri olan meme kanserinin erken tanısı için, her kadının mutlaka senede bir kez bu taramadan geçmesi, büyük önem taşımaktadır. Özellikle 40 yaş üzeri kadınlar, bu taramaya daha çok önem vermelidir.

Mamografi neden çekilir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, meme kanserinin erken teşhisi için uygulanması bu tıbbi cihazın en sık kullanılan amaçlarından biridir. Aynı zamanda meme dokusu ve çevresinde farklı oluşumların ne olduğunun anlaşılması için, yine bu yönteme başvurulmaktadır. Kanserin bu tıbbi cihazla erken tanısı mümkün olup, bu sayede meme kanseri için erken tedavi yöntemlerinin uygulanması da kanserin ilerlemesini durdurmak adına oldukça önemli olmaktadır.

Meme bölgesinde herhangi bir şikayet bulunmasa dahi, özellikle 40 yaş üzeri kadınlar arasında bulunuyorsanız yılda bir kez mamografi çektirmeniz oldukça önemlidir.

Nasıl çekilir?

Özellikle meme kanseri şüphesi duyulan durumlar başta olmak üzere, herhangi bir belirti ya da şüphe olmasa dahi yılda bir kez bu taramadan geçilmesi gerektiğinin önemine, yukarıda vurgu yapmıştık. Çekimi ise göğüslerin mamografi cihazının görüntüleme kısmına yerleştirilmesiyle yapılmaktadır.

Göğsün iki tabakası arasına sıkıştırılan mamografi ünitesi, göğüs dokusundan daha net görüntü almaya yardımcı olur. Görüntülenme esnasında sabit durmak, heyecan yapmamak, nefesin tutulması ve göğüslerin düz bir şekilde ünite içerisinde yer alması gerekir.

Bu görüntülenme süresi yaklaşık 20 dakika sürmekte olup, tarama sonuçları değerlendirilerek herhangi bir sorun olup olmadığı anlaşılır.

Mamografi çeşitleri nelerdir?

Mamografinin uygulama ve teşhis aşamalarında, farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bunları genel olarak, söyle söyleyebiliriz.

Tarama amaçlı mamografi: herhangi bir şikayet bulunmasa da, erken teşhis ve tanı için kullanılan yöntemdir. Bu yöntemin belirli aralıklarla yapılması, memede görülecek en ufak değişiklikler için yapılacak uygulamalarda, erken tanı olasılığı artmaktadır.

Tanı amaçlı mamografi: şikayete bağlı olarak alınan görüntülerdir.

Dijital mamografi: meme kanserinin tanı ve teşhis aşamasında, temel yöntem olarak kullanılır. Bu yöntemde elektronik algılayıcıların dijital ortamda gösterdiği görüntüler, daha yüksek çözünürlüğe sahip programların yardımıyla daha detaylı bir şekilde değerlendirilir. Kullanılan program sayesinde ölçüm yapılması, büyütme ve görüntü kalitesinin farklı şekillerde ayarlanması mümkün olmaktadır. Bu yöntem aynı zamanda elde edilen görüntünün, uygulama ile birlikte eş zamanlı olarak incelenmesine fırsat vermektedir. Radyasyon oranı oldukça az olan uygulama, küçük ayrıntılara ulaşmakta en faydalı yöntemler arasındadır.

Tomosentezli dijital mamografi: bu yöntem sayesinde memenin iç yapısında bulunan dokuların ayrıştırılması, seri görüntüler elde edilmesi ve daha detaylı incelemelerin yapılması mümkündür.

Mamografi çektirmeden önce dikkat edilmesi gerekenler

Mamografi uygulamasına gidilmeden önce, meme bölgesine deodorant ya da krem sürülmemesi, dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Çünkü bu bölgede deodorant kullanımı ya da krem sürülmesi, görüntü kalitesini düşürebilmektedir. Göğüslerin hassas olmadığı dönemlerde mamografi çektirilmesi de, daha verimli sonuç alınması için faydalıdır.

Dukan diyeti hakkındaki yazımızı okumak için tıklayın.

saglikk.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz