Meme estetiği; kişinin çeşitli nedenlerden dolayı göğüslerindeki anormalliği düzettirmek ya da estetik açısından istediği görüntüyü elde etmek amacıyla yaptırdığı, cerrahi ve estetik operasyonlardan biridir.

Çeşitli farklı uygulamalarla yapılan meme estetiği, kişinin göğüslerin de estetiksel anlamda iyi bir görsellik elde etmesine yarayan ve kadınlar tarafından en sık tercih edilen estetikler arasında yer almaktadır. Nadiren de olsa erkeklerde, meme estetiği yaptırabilmektedir.

Meme estetiği neden yapılır?

Bu estetiğin yapılması için, sadece göğüslerde anormal bir durumun meydana gelmesi gerekmeyip, kişinin göğüslerini daha güzel bir görünüme kavuşturmak için de tercih ettiği yöntemlerden biridir. Özellikle çocuk emzirme ve doğum gibi nedenlerle göğüslerin sarkması durumunda tercih edilen göğüs estetiği, göğüslerin boyunu küçültmek ya da büyütmek için de kullanılan cerrahi yöntemlerden biridir.

Bu estetiğin yapılmasının bir diğer nedeni de, göğüs kısmında oluşan doku kayıplarını ortadan kaldırmaktır. Ancak her ne sebeple olursa olsun bu operasyon yapılması, nihayetinde görsel açıdan daha iyi bir görüntü elde etmeye dayalıdır.

Meme estetiği nasıl yapılır?

Estetik operasyonun yapılması, farklı şekillerde amacına uygun bir şekilde olmaktadır.

 • Mamoplasti uygulanması gereken hastalarda, hastanın detaylı bir sağlık taramasından geçirilmesi gerekir.
 • Bundan sonra hastanın isteği doğrultusunda, yapılacak olan operasyona uygun olup olmadığına karar verilir.
 • Hastanın operasyon için genel sağlık durumunun uygun olması halinde, genel anestezi uygulanır.
 • Yapılacak meme estetiğine uygun bir şekilde kesi açılarak estetik operasyonu, daha önceden belirlenmiş yöntemlerle tamamlanır.
 • Daha sonrasında göğüs bölgesinde estetik için kesilen yer, tıbbi dikiş yöntemi ile kapatıldıktan sonra üzeri bandajlanır.

Dikiş atılan yerlerin normal bir şekilde görülmesi mümkün olmayıp, yaranın tamamen iyileşmesi halinde dikiş izlerinin görülmesi oldukça zordur. Operasyondan sonra hasta birkaç saat gözetim altında tutularak, herhangi bir reaksiyonun ortaya çıkıp çıkmadığını bakılır. Herhangi bir olumsuz durum görülmemesi halinde, doktorun izniyle hasta taburcu edilir.

Meme estetiği yaptıran hasta doktorun tavsiyelerine uymak koşuluyla, evinde iyileşmeyi bekler. Bu süreçte kendisine verilen ilaçları kullanması gerektiği gibi, rutin kontroller için doktorun vermiş olduğu randevu tarihlerini aksatmadan kontrole gitmesi de ayrı bir önem taşır.

En fazla uygulanan meme estetiği yöntemleri

Göğüs estetiği üç temel yöntem ile yapılmaktadır. Aynı zamanda bu yöntemler göğüs estetiğinin amaçları arasında yer almaktadır. Yapılan estetik operasyonlar hastanın isteğine göre, şu gruplara ayrılır.

Meme büyütme: göğüs kasının ya da meme bezinin alt kısmına, implant olarak da tanımlanan protez göğüsün yerleştirilmesiyle yapılan meme estetiği yöntemidir. Adından da anlaşılacağı gibi memenin daha büyük hale getirilmesi amaçlanır. Hastadan alınacak yağ dokusunun göğse enjekte edilmesi ile de yapılabilen bu operasyon, uzun süre kalıcı olmayıp en ideal yöntem olarak protez göğüs uygulamasının yapılması gerekir.

Meme küçültme: genellikle göğüs ölçülerinin vücuda göre oldukça orantısız bir şekilde büyük olduğu durumlarda, meme küçültme operasyonu yapılır. Bu estetiğinin amacı yine adından anlaşıldığı gibi, göğsün küçültülmesidir. Genel anestezi altında yukarıda bahsedildiği gibi hastanın göğüs dokusunun bir kısmı alınarak, meme küçültme ameliyatı tamamlanır.

Meme dikleştirme estetiği: bu göğüs estetiği türünde ise, hastanın sarkan göğsünün dikleştirmesi temel amaçtır. Hastanın talebi doğrultusunda genel sağlık durumunun iyi olması halinde, göğüs dikleştirme operasyonları göğüs altına konulacak protezler ile gerçekleşir. Yağ dokusunun yine göğüs altına yerleştirilmesi de, operasyonda kullanılan bir yöntemdir.

Meme estetiğinin yapılması için genellikle 18 yaş sınırı bulunsa da, hastanın göğüs oluşumunun tam olarak tamamlanmış olması ve sağlıklı olması da gerekmektedir.

Meme estetiği ameliyatı öncesi dikkat edilmesi gerekenler

 • Hastanın mutlaka, genel sağlık taramasından geçmesi ve estetik için uygun olması gerekir.
 • Uzman doktor hastanın meme bölgesinde hissettiği şikayetleri ve taleplerini dinleyerek operasyonu nasıl yapılacağına karar verir.
 • Ameliyattan 2 hafta öncesinde, sigara ve alkol kullanımı gibi alışkanlıklar terk edilmelidir.
 • Ameliyatta başlamadan bir hafta önce ise başta aspirin olmak üzere, kan cıvıtıcı ilaçların kullanılmaması gerekir.

Meme estetiği ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler

 • Ameliyat sonrasında aşırı şişlik, olağandışı kızarıklık, yanma ve göğüs ağrısı gibi komplikasyonların şiddetli bir şekilde görülmesi durumunda, mutlaka vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.
 • 1 hafta boyunca ağır işler yapmaktan kaçınmalı, araç kullanılmamalı ve hatta mümkün olduğu kadar herhangi bir iş yapılmamalıdır.
 • Ameliyat sonrasındaki 4 gün boyunca banyo yapılması, uygun değildir. 4 gün sonra ise ameliyat kısmına dokunmadan ve sudan koruyarak, banyo yapılması gerekir.

Meme büyütme ameliyatı hakkındaki yazımızı okumak için tıklayın.

saglikk.com

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz