Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

Menenjit Hastalığı

Menenjit Hastalığı
18.07.2018
201
A+
A-

Menenjit Nedir?

Menenjit hastalığı, beyin ve omuriliği çevrelemekte olan zar tabakalarının iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Menenjit hastalığı beyin ve omurilik sıvısında görülmekte olan bir hastalıktır. Örümceksi zarın altını beyin ve omuriliği hiç boşluk bırakmaksızın kaplamaktadır. İleri evre menenjit hastalığında iltihap beyin karıncıklarına kadar ulaşabilmektedir.

Bakteriyel Menenjit

Bakteriyel menenjit aciliyetli tıbbi müdahale gerektirir.  Birçok nadir görülen, vefat riski çok yüksek bakteriyel menenjit bilhassa bebekleri ve genç yetişkinleri etkiler.  Kış mevsiminde daha yaygın olarak görülmektedir.

Viral Menenjit

Yaz ve sonbahar aylarında görülmekte olan viral menenjit bakteriyel menenjite oranla ayrıca yaygın ve tehlikesiz.  Belirtileri gribe benzediğinden oldukça zor tanı konulabilir.  Menenjite yol açan virüsleri genital uçuk ve HIV tetikleyebilir.

Menenjit Hastalığı Nedenleri

Bakterilerle oluşan menenjitlerin yaklaşık yüzde 90’ında faktör mikroorganizma meningokok (Neisseria meningiti-dis) ve pnömokoktur (Streptococcus pneumoniae). Haemophüus influenzae, stafilokoklar ve bir takım diğer streptokoklar ile farklı bakteriler de menenjit etkeni-dir. Şunlar erişkinlerde ender olarak hastalığa yol açar. Ama Haemophüus influenzae 4 yaşın altındaki çocuk ve bebeklerde en mühim menenjit etkenidir. Baş Bölgesinde kabakulak virüsü olmak üzere birden çok virüs menenjitin etkenleri arasındadır. Günümüzde azalmakla beraber vereme bağımlı olarak da menenjit görülebilir. Bilhassa göllerde yüzen kişilerde Naegleria foyvleri isimli amip türünün bulaşmasıyla ortaya çıkan menenjit ender görülmekle beraber ölümcüldür. Diğer taraftan bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde, Bilhassa AİDS hastalarında maya grubu mantarlardan Cryptococcus neoformans menenjit etkeni olarak gittikçe ek olarak sık sık görülmektedir.

Menenjit Aşısı

Menenjitten korunmak için aşı yapılması bir tercih değil, zorunluluktur.  Hastalığa yol açan infulanza B aşısı 2006, pnömomok ise 2009’dan bu yana Türkiye’nin ulusal aşı programına alındı. Buna bağımlı olarak menenjit hastalığına sebeple olan mikrop dağılımında da kritik değişiklikler oldu.

Son zamanlarda yapılmakta olan bir takım çalışmalara yönelik, Hemofilus infulanza tip B en bitiş geçen yıl 2 vakada saptama edildi, aşı sonucu pnömokoka bağımlı menenjit vakaları da azalma eğiliminde.  Bu  yüzden  de Türkiye’de an itibariyle görülen menenjitlerin, büyük  çoğunluğu meningokok bakterisine bağımlı olarak ortaya çıkıyor. Ülkemizdeki menenjit vakalarının yüzde 61’inden meningokok, yüzde 33’ünden pnömokok, yüzde 2’sinden Hemofilus infulenza tip B ve kalanından da öte mikroorganizmalar sorumlulukları var. Muhtemelen bundan sonraki yıllar içerisinde menenjitlerin birçok ek olarak çok kısmının meningokoka bağımlı olacağını göreceğiz.

Menenjit Aşısı Fiyatı

Konjüge meningokok aşısı ( Menactra) şuan için Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanmamaktadır; bu sebeple sağlık ocaklarında ya da aile sağlığı merkezlerinde bedava uygulanmaz,  yani şuan için özel bir aşıdır.  Mart 2013 tarihi itibariyle 155 TL civarında satışa sunulmaktadır.

Menenjit Bulaşıcı mı?

Yakın ilişkiler menenjit hastalığına neden olan bakterilerin ya da virüslerin çoğalıp yayılması için ideal: Öpüşme, öksürme, gülme, hapşırma bilinmekte olan en belirgin bulaşma yollardır.  Bardakları, çatal bıçakları, havluları ve yemekleri paylaşmak da riski arttırıyor.

Menenjit Belirtileri

Belirtiler kişiye göre değişiklikler gösterebilmektedir. Başlıca belirtiler şunlardır:

• Çok Yüksek ateş

• Kuvvetli baş ağrısı

• Kusma

• Işığa hassasiyet

• Halsizlik

• Eklem ve kas ağrıları

• Ciltte kırmızı döküntüler.  Döküntülerin üzerine bastırınca beyaza dönmüyorsa temkinli olun: Kan zehirlenmesi işareti olabilmektedir.

Menenjit Hastalığı Tedavisi

Çoğu menenjitli hastaya teşhis konduktan hemen sonra, gün yitirmeden yüksek dozda antibiyotik verilmeye başlanır. İlaç çoğunlukla aralıksız, damardan uygulanır. Beyin – omurilik sıvısı bulanıksa, test neticeleri gelmeden tedaviye başlanır. Söz konusu bakteriye yönelik, kloramfenikol ve penisilin en sık sık kullanılan antibiyotiklerdir.

Hastaya ayrı bir yerde, özenli bir bakım göstermek gerekir. Rahatlatmak için diğer ilaçlar da verilebilir; baş ağrısı için ağrı kesiciler; havale nöbetleri için anti – konvülsanlar ve sakinleştiriciler; kusmaya karşı ilaçlar buna benzer. Ateş düşene civarında, birkaç gün damardan antibiyotik verilmesi sürdürülür. Bedenin mikroptan arındırıldığından emin olmak için bir gün oral da verilebilirler.

Hastalanmış, kısa bir dinlenmeden hemen sonra normal yaşamına dönebilecek duruma gelir.

Menenjitten iyileşme oranı oldukça yüksektir, birkaç hafta içerisinde hastalanmış sağlığına kavuşur. Ancak tekrardan de menenjit tehlikeli bir hastalıktır; vakaların yüzde 6’sı ölümle, bir kısmı de sakatlıkla veya kalıcı bozukluklarla sonuçlanır. Sakatlık Yaşaması birçok ufak çocuklarda ek olarak sıktır. Sağırlık, zekâ geriliği, spastisite veya epilepsi (sara) olabilmektedir. Bazen, beyin çevresindeki sıvının dolaşımı engellenir ve çocuğun kafası büyür yani hidrosefali meydana gelir. Menenjit geçiren çocuklar, bu sıkıntılar tarafından kontrol edilirler. Hastalığın yinelendiği durumlarda bireyler, kolaylaştırıcı etkenler tarafından incelenerek, bir ek olarak menenjit geçirmeleri önlenir. Tüm menenjitlerde, sabah teşhis, yaşam kurtarıcıdır. Belirtiler görüldüğünde mutlaka doktora gitmek gerekir. Menenjit olasılığında hekim hastayı ileri araştırma ve iyileştirme için hastaneye yollayacaktır.

Hastalığın, virüslerle ve bakterilerle oluşan 2 türü vardır ve bunları ayırt etmek önemlidir. Viral menenjit ek olarak sıktır ve tehlikesi ek olarak azdır. Belirtileri, kuvvetli baş ağrısıyla izleyen hafif bir nezle ile ek olarak gösterişli şikayetler aralarında değişir. Antibiyotiğe gerek yoktur, iyi bakım yeterlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.