Menisküs; dizlerimizin eklem kısımlarında bulunan koruyucu kıkırdak yapıya verilen isimdir. Çeşitli nedenlerle özellikle de ani hareket etmek ve dizlere fazla ağırlık yüklenmesi sonucunda menisküs yırtılması sorunu yaşanmaktadır.

Menisküs belirtileri, Menisküs nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkındaki detaylara baktığımızda, rahatsızlığın özellikle ilk dönemlerinin zorlu bir süreç olduğunu söyleyebiliriz.

Genç yaşlarda ortaya çıkabilecek bir rahatsızlık olması sonucuyla, başta egzersizler ve fizik tedavi yöntemleri ile tedavisi yapılabilmektedir. Diz eklemleri arasında önemli bir koruyucu özelliğe sahip olan menisküs, bacak ve dizler arasında ayrıca birleştirici bir vazife görmektedir.

Menisküs Nedenleri Nelerdir?

Menisküs nedenleri birden fazla olup, en fazla görülebilen menisküs nedenleri şunlardır.

  • Ağırlık kaldırırken, kaldırılan ağırlığın önemli bir kısmının ya da tamamının dizlerin üzerine binerek, menisküs yırtılmasına neden olabilir.
  • Doğuştan ortaya çıkabilecek farklı sorunlar, menisküs nedenleri arasında gösterilebilir.
  • Yaşın ilerlemesiyle birlikte, menisküs kıkırdağında çeşitli aşınmalar meydana gelmesi
  • Kıkırdak bölgesinde tekrar eden küçük yaralanmalar
  • Spor yaparken hızlı ve ani yapılan hareketler
  • Ani şekilde dizleri fazla esnetmek veya bükmekte, menisküs sebepleri arasında yer almaktadır.

Menisküs Belirtileri Nelerdir?

Menisküs belirtileri arasında, en sık görülen işaretler şunlardır.

  • Menisküsün zedelenmesi ya da yırtılmasında, ilk olarak görülen menisküs belirtisi, ağrıdır.
  • Normal bir şekilde yürürken belli olmasa da, özellikle oturup kalkarken ya da benzer hareketleri yaparken ağrı daha fazla hissedilmektedir.
  • Rahatsızlığın durumuna göre dizlerde takılma ya da kilitlenme gibi olumsuzluklar görülebilir.
  • Dizler ve çevresinde şişlik görülmesi de, menisküs belirtileri arasında önemli yer tutmaktadır.

Menisküs belirtileri genel olarak bunlar olup, özellikle dizin kırılması gereken aktivitelerde, merdiven çıkarken, ya da namaz kılarken, ağrı şeklinde ortaya çıkan belirti, rahatsızlığın en önemli belirtisidir.

Menisküs Tedavisi Nasıl Yapılır?

Menisküs tedavisi, menisküste yırtık ya da yaralanma gibi oluşacak durumun mevcut pozisyonuna göre yapılmaktadır. Akut şeklinde görülen menisküs rahatsızlığında, dizin yüksek bir yerde tutulması ve buz uygulaması gibi yöntemler, basit tedavi yöntemleri arasındadır.

Dizlerde kilitlenme ya da tutulma görülmesi kişinin günlük yaşantısını etkileyeceği için, bazı durumlarda fizik tedavi yöntemleri de kullanılabilir.

Rahatsızlığın ilk aşamalarında ilaç tedavisi önemli bir tedavi yöntemi olurken, diğer yandan egzersizlerde tedavi için tavsiye edilen aktiviteler arasında yer almaktadır.

Ayrıca son zamanlarda artroskopi uygulaması da, açık menisküs ameliyatı yerine yapılmaktadır. Bu uygulama sayesinde hastanın dizine açılan küçük delikler, diz bölgesine gönderilen küçük optik kameralarla menisküsün rahat bir şekilde izlenmesini ve menisküste hasarlı olan bölgenin tedavi edilmesini sağlıyor. Yeni yöntem açık ameliyatlara gerek bırakmadan, hastalığın tedavi edilmesini mümkün kılmaktadır.

Tüm hastalıklar hakkında kapsamlı sağlık bilgileri için, bizi sosyal medyadan da takip edin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz