Diğer adı da Gastrik Bypass ameliyatıdır. Mide ve ince bağırsak yapularında oynamalarla hastanın zayıflaması sağlanır. Bu ameliyat hem kısıtlayıcı hem de emilimi azaltan bir işlemdir. Mide hacmi daraltıldığı için hastanın beslenme porsiyonu azaltılmış olur. Yalnız, bir kısım bağırsak da hastadan alındığı için vücuttaki protein ve diğer besin içeriklerinin emilimi de bir nebze azaltılmış olur. Bu ameliyat, 2 ana adımda tamamlanır. İlk aşama midenin küçültülmesi; ikinci aşama ince bağırsağın küçültülerek Bypass’ın tamamlanmasıdır. Bu ameliyat 2 cerrahi yöntemle yapılır.

Robotik Bypass ameliyatı: Biraz pahalı olmakla birlikte hastanın karnında çok küçük kesikler açması doktorun el titremesinin yaşanmaması ameliyatın en önemli avantajlarındandır. Cerrah, hastaya birkaç metre mesafeden cerrah konsolundan ameliyatı yapar. Robotun özel kamerası cerraha hastanın içinin 3 boyutlu görüntüsünü sağlar. Ameliyat, bu sayede daha pratik olur. Çok küçük kesikler açılması sebebiyle hasta normale oranla çok daha çabuk ayağa kalkar.

Açık cerrahi: Büyük bir kesik açılarak gerçekleştirilen bu ameliyat cerrahın dokuları çıplak gözle görerek müdahale etmesi konusunda avantaj sağlar. Ama açılan kesik yüzünden kişi ameliyat sonrası sancı çekecektir.  Bu yöntem, robotik cerrahiye göre dahailkel bir yöntemdir.

Mide küçültme ameliyatı yaptırmak birçok kişi tarafından hızlı zayıflamanın en kolay yolu olarak görülüyor. Her ne kadar tıpta bu ameliyat uygulanmaya başlanmış olsa da kişinin bundan sonraki hayatı için daha hassas bir mide yapısının olmasını sağlar. Bu ameliyatı geçiren kişinin sağlıklı bir beslenme süreci geçirememesi ihtimal dahilindedir. Ameliyatın yan etkisi olarak mide hassasiyetlerinde ve bulantılarda artış görülebilir. Eğer küçültme yaptırmaya zorunlu olma durumu yoksa estetik kaygı güdülerek bu ameliyatın yaptırılması; birçok uzman tarafından tavsiye edilmez.

C Vitamini Eksikliği Belirtileri Ve Sebep Olduğu Hastalıklar

saglikk.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz