Mide duvarı kalınlaşması, mide kanserlerinin belirtilerinden bir tanesidir. Bu hastalıkta erken teşhis ve tedavi son derece önemlidir. Mide duvarı kalınlaşması, endoskopik muayene ile belirlenir. Kişide kendini artan reflü şikayetleri ile belli eder. Kişi genelde ülser ya da gastrit şüphesi ile doktora gider.

Mide duvarı kalınlaşmasının belirtileri nelerdir?

Bu hastalığın en sık görülen belirtisi, mide bulantısı ve aşırı kusmadır. Dışkıda kan görülmesi, sık sık ishal ya da kabuzluk yaşanması, mide bölgesinde hissedilen sancılar, iştahsızlık nedeni ile aşırı kilo verme hastalığın diğer belirtileridir.

Helicobacter pylori adı verilen bakteri, genelde mide kalınlaşmasına sebep olur. Bu bakteri, iyi yıkanmamış besinlerden, temizliğine dikkat edilmemiş bazı hazır gıdalardan ve  bir dışkıya temas edilmesinden kişiye geçebilir. Alkol sigara tüketimi, tuzlu yemekler, gazlı içecekler ve turşu gibi gıdaların çok tüketilmesi bir süre sonra duvarın kalınlaşması sorunu yaratabilir.

Temogrofi ile tespit edilen mide duvarı kalınlaşmasının sebebinin tam olarak ne olduğu, kanser gibi kötü bir durum olup olmadığı bir endoskopi yapılıp mide duvarından bir parça alındıktan sonra biyopsiye gönderilmesi ile ortaya çıkar. Eğer ortada patolojik bir durum yoksa doktor hastaya ilaç başlar ve bundan sonraki beslenme kurallarıyla ilgili birkaç hatırlatma yapar. Bu süreçte sigara ve alkol kesinlikle yasaktır. Hastanın tuz ve tuz içeren gıdalar ve yağlı yiyecekler tüketmesine izin verilmez. İlk etapta sürekli olarak haşlanmış gıdalarla beslenmesi gereken hasta bol su tüketmeli, lahana, karnıbahar ve patates gibi mideye zarar vermeyecek yiyecekleri öğününe katmalıdır. Kalınlaşma tespit edildikten sonra olası bir kanser vakasının başgöstermemesi için kalınlaşma hala devam ediyorsa 6 ayda bir hastadan biyopsi örneği alınır. Her mide duvarı kalınlaşması durumuna kanserli vaka olarak yaklaşamayız ama mide kanserinin en önemli belirtisinin bu kalınlaşma olduğunu da unutmamak gerekir.

Mide koruyucu kullanımı

saglikk.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz