Mide koruyucu kullanımı konusunda yeteri hassasiyet gösterilmediğinde oluşabilecek mide ve sindirim sistemi rahatsızlıkları, ciddi boyutlara ulaşabilmektedir. Bu nedenle mide koruyucu kullanırken kullanım ve saklama şartlarına mutlaka riayet edilerek, doğru bir şekilde kullanılması önemlidir.

Mide Koruyucular Ne işe Yarar?

Mide koruyucuların temel görevi, midede oluşan aside bağlı olarak ortaya çıkacak farklı rahatsızlıkların engellenmesidir. Ürünün kullanılması, mide asidinin azaltılmasını amaçlamaktadır.

Şayet reflü, ülser ve gastrit gibi mide asidine bağlı olarak rahatsızlıkların ciddi boyuta ulaşması, mide rahatsızlığından dolayı hastanın yaşam şartlarını önemli ölçüde etkileyecektir. Özellikle yoğun bakım hastaları için stres kaynaklı ülserin etkilerini azaltmak için mide koruyucu ilaçlar verilebilmektedir.

Mide Koruyucu Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Sağlık açısından, kullanılan ilaçlar tedavi aşamasında önemli yere sahip olsalar da bunun kadar önemli olan bir başka husus ise, ilacın doğru kullanılmasıdır. Aynı koşullar, mide koruyucu ilaçlar için de geçerli olup hatta birçok ilaca göre doğru kullanım çok daha önem arz etmektedir.

Yoğun bakım ünitesinde sağlık personelinin vereceği ilaç dışında ayakta tedavi gören hastalar, mutlaka öncelikle ilacın üzerinde yazan kullanım ve saklama koşullarını dikkate almalıdır. Bunun dışında doktor tavsiyesi de, ilaç kullanımında ciddi önem taşır.

Mide koruyucuların dozajı ve alım zamanı dışında kesinlikle doktor tavsiyesi dikkate alınmalı, dozaj artışı yapılmamalıdır. Aynı zamanda ilacın kullanımının sonlandırılması da, yine de doktor tavsiyesi ile olmalıdır.

Mide Koruyucuların Yan Etkileri Nelerdir?

Mide koruyucuların bazı kimselerde görülebilecek olası yan etkileri, şunlardır.

  • Uzun süreli kullanımlarda, hastada demir eksikliği rahatsızlığının ortaya çıkması muhtemeldir.
  • İlacın yanlış şekilde uzun süre kullanılması durumunda, farklı sindirim sistemi rahatsızlıkları ortaya çıkabilir.
  • Mide bulantısı, ilacın olası yan etkileri arasındadır.
  • Uzun süre ve düzensiz mide koruyucu kullanan kişilerde, mide ağrıları ve kramp gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.
  • Dozaj artımında ise, mide kanaması gibi ciddi problemlerin yanı sıra ağır farklı komplikasyonların görülebilmesi mümkün olmaktadır.
  • Uzun süreli mide koruyucusu kullanılması halinde, kemiklerin dayanıklılığını kaybederek daha çabuk kırılması gibi risklerin yanı sıra kemir erimesi rahatsızlığı da görülebilir.
  • B12 ve magnezyum eksikliğinin görülmesi söz konusudur.
  • Baş dönmesi ve göz kararması gibi yan etkilerde, düzensiz mide koruyucu kullanılması halinde görülebilecek yan etkilerden biridir.

Önemli Hatırlatma: Sitemizde verilen tüm sağlık bilgileri sadece bilgilendirme amacı taşımakta olup, kesinlikle tavsiye niteliği taşımamaktadır. Bu yüzden özellikle ilaç kullanımı gibi riskli durumlar için, mutlaka doktorunuza başvurmanızı önemle tavsiye ederiz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz