Miyom hastalığı; rahimde ortaya çıkan iyi huylu tümörler olup, rahimde düz kas çoğalmasının anormal düzeyde olmasıdır.

Menopoz dönemlerinde kadınlarda değişik şekillerde ortaya çıkabilme ihtimali fazla olan miyom isimli iyi huylu tümörler, farkı nedenlere bağlı olarak görülmekte ve birtakım belirtilerle ortaya çıkmaktadır.

Miyom Hastalığı Nedenleri

Hastalığın temel nedenleri arasında hormonsal durumların olduğu bilinmekte olup, östrojen hormonunun miyom görülmesinde önemli rol oynadığı tahmin edilmektedir. Miyom nedenleri için farklı tahminlerin olmasına rağmen, hastalığın nedeninin kesin olarak ne olduğu bilinmemektedir.

Nedeni kesin olarak bilinmeyen hastalık için sebep olarak gösterilebilecek, bazı risk faktörleri bulunmaktadır. Yapılan çalışmalar bu risk faktörlerinin, hastalığın oluşumunda önemli etkiye neden olduğunu göstermektedir.

 • Genetik faktörler, miyom risk faktörleri arasında gösterilen önemli sebeplerden biridir. Kişinin büyük annesi, annesi ya da kız kardeşin de miyom rahatsızlığının olması, önemli risk faktörü olarak kabul edilir.
 • Hamilelerde, miyom için önemli risk grubu arasında yer almaktadır. Çünkü hamilelik döneminde östrojen hormonunda yaşanan değişiklikler, hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.
 • Siyah kadınların, diğer kadınlara göre daha fazla miyom riski taşıdığı yapılan klinik çalışmalar ile kanıtlanmış bir durumdur.
 • Kişinin çok daha erken yaşlarda adet olması, önemli bir risk oluşturmazsa da risk grubu arasında yer alır.
 • Doğum kontrol haplarının süreklilik arz edecek şekilde kullanılması, miyom riskini oluşturmaktadır.

Klinik çalışmalar sonrası görülen risk faktörleri bunlar olup, miyom hastalığının kansere dönüşme riskinin olmadığı da yine bu çalışmalar neticesinde görülmüştür.

Miyom Çeşitleri

Miyom hastalığının çeşitleri, şunlardır.

İntramural miyomlar

En fazla görülen miyom türüdür. Rahatsızlık genelde rahmin esnemesi, genişlemesi ve rahim kas duvarlarında görülmesi şeklinde ilerlemektedir.

Subseröz miyomlar

Rahatsızlığın bu tipinde ise iyi huylu tümörler, dış tarafında ilerleme gösterir. Hatta hastalığın bu tipinin ilerlemiş seviyesinde, karnın bir kısmının diğer tarafından daha fazla büyük görünmesine neden olabilmektedir.

Saplı miyomlar

Miyomu desteklediği gibi rahatsızlığı rahmi bağlayan ince tipte bir sapın oluşması nedeniyle, bu isimle anılan miyom türüdür.

Submüköz miyomlar

Genellikle orta kas kısmında gelişen ve nadiren görülen miyom çeşididir.

Miyom Belirtileri Nelerdir?

Miyom hastalığı belirtileri, en yaygın şekilde şu şekillerde görülmektedir.

 • Bacak ve sırtta sıklıkla tekrar eden ağrılar
 • Mesaneyi boşaltmak da güçlük çekmenin yanı sıra sıklıkla idrara çıkmak
 • Rahme yakın bölgede, ağrı, baskı hissi ya da basınç hissetmek
 • Adet kanamasının fazla sürmesi ve ağır bir şekilde yaşanması
 • Kabızlık sorunu gibi farklı sindirim sorunlarının ortaya çıkması
 • Düşük yapmak ve kısırlık
 • Adet alışkanlıklarında değişiklik
 • İlişki esnasında ağrı hissetmek

Gibi belirtiler miyom bulunan kişilerde, görülebilecek işaretlerdir.

Miyom Teşhisi Nasıl Konulur?

Hastalığın teşhisi, farklı yöntemlerle yapılabilmektedir. Hastalık normal bir muayene esnasında tesadüfen teşhis edilebileceği gibi, belirtilerin görülmesi ile birlikte farklı yöntemlerle de bilinçli olarak teşhis edilebilmektedir.

Ultrason ile kadınlık organı ve rahim görüntüsü ses dalgaları ile kontrol edilerek, miyom teşhisi konulabilmektedir. Histerosalpingografi yöntemi ile de, rahim tüplerinin büyüklük ve şekillerinde meydana gelen anormallikler tespit edilebilmektedir.

Histeroskopi yöntemi de, miyom teşhisinde kullanılan farklı bir yöntemdir. Rahim ve hazne ağzına yerleştirilen cihaz sayesinde, rahim boşluğunda yer alan miyomların görülmesi sağlanır.

Mr ve laparoskopi gibi diğer tıbbi yöntemlerle de, miyom teşhisi yapılabilmektedir.

Miyom Tedavisi

Miyom hastalığı tedavisi, ilaç ve cerrahi tedavi yöntemleri kullanılarak yapılabilmektedir. Menopoz dönemindeki kadınlarda ve küçük boyutlu olan miyomlarda, genellikle herhangi bir tedaviye gerek kalmamaktadır.

Ancak özellikle hastanın şikayeti ne bağlı olarak, farklı tedavi yöntemlerine başvurmak mümkündür. Hastalığın ilaç tedavisinde progesteron üretimini engellemek ve östrojen hormonunu bloke etmek için, farklı ilaçlar kullanılmaktadır. İlaçlı tedavi yönteminde, tümörlerin küçültülmesi temel hedeftir.

Rahim içi araçlarla, yine tümörün küçültülmesi gibi farklı bir tedavide uygulanmaktadır. Bu tedavide ameliyat öncesi tümörün küçültülmesi temel hedeftir. Traneksamik asit ilaçları da, hastanın adet dönemlerini kolaylaştırarak yaşanacak ağrıyı en aza indirmektedir.

Miyom ameliyatı da, hastalığın tedavisinde önemli bir yer tutmaktadır. Çeşitli şekillerde yapılan ameliyatlarda, miyomun alınması ilk seçenek olarak düşünülür. Ameliyatla tedavi yöntemleri hastalığının genel durumu dikkate alınarak, farklı şekillerde yapılmaktadır.

Miyom Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Uygulanacak bazı bitkisel tedavi yöntemleri, rahatsızlığı tamamen ortadan kaldırmasa da, hastalığın semptomlarını azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Hastalığın temel nedenleri arasında östrojen hormonunun bulunması nedeniyle, bu hormona yönelik farklı etkileri bulunan bitkiler faydalı olmaktadır. Hastalığının bitkisel tedavisi için kullanılabilecek bitkilerden bazıları ve etkileri şu şekildedir.

Keten tohumu

Östrojen duyarlılığı üzerinde önemli faydalar sağlayan keten tohumu, hastalığının bitkisel tedavisinde faydalı etkiler yapan bitkiler arasında yer almaktadır.

Önemli bir lif kaynağı olan keten tohumu östrojenin, bağırsaklardan uzaklaştırılması için faydalı bir yöntemdir.

Soya

Hormonal sorunları bulunan kişiler için fazla önerilmese de, miyom gibi rahatsızlıkların tedavisinde faydaları görülmektedir. Özellikle işlenmemiş ve organik olarak yetiştirilmiş soyanın, tedavi aşamasında olumlu faydaları bilinmektedir. Ancak işlenmiş ürünlerden, mutlaka kaçınılması tavsiye edilmektedir.

Fasulye

İyi bir protein kaynağı olmasının yanında lif kaynağı olarak da bilinen fasulye, miyom büyümesine etki eden iltihaplanmaları azaltmaktadır. Fasulyenin birçok çeşidinden, hastalığın tedavisinde yararlanmak mümkündür.

Miyom tedavisi esnasında et tüketiminin az olması gerektiği düşünüldüğünde, fasulyeden alınacak proteinin önemi daha fazla artmaktadır.

Jinekolojik Kanserler Nedir? yazımızda, rahim kanseri ve benzer hastalıklar hakkında detaylara yer verdik.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz