Uzağı görememe durumu olarak da bilinen miyopi; en sık görülen kırma kusurları arasında yer alır. Sağlıklı ve keskin bir görüş elde edilmesi için ışığın kornea ve göz merceğinde düzgün kırılıp; kırılan ışığın retinaya gönderilmesi gerekir. Miyop hastalarında ışığın odak noktası retinanın ön kısmında yer aldığı için uzak mesafeler net bir şekilde görülmez.

Miyopi hastalığı yaşayan kişiler rahatlıkla yakın mesafedeki yazıları okuyabilirler, bilgisayar kullanabilirler ancak objelerle aralarındaki mesafe “genel” olarak 2 metreyi geçtiğinde görüş netlikleri azalır. Uzağı görmek için gözleri kısan miyop hastalarının göz kürelerinin normalden daha uzun olması da söz konusudur.

Giderek daha çok kişiyi etkisi altına alan bu kırma kusuru; hafif miyopi, orta seviyede miyopi ve yüksek miyopi olarak sınıflandırılır. Farklı tedavi yöntemleri bulunan bu hastalığın tedavisinin kapsamı detaylı göz muayeneleri sonucunda kişiye özel planlanır.

Miyop Nedir?

Miyopi; gözün kırma kusurları arasında yer alan ve kişinin uzak mesafeleri net bir şekilde görememesine neden olan bir görme bozukluğudur. Göz küresinin gereğinden fazla uzun olması; kornea ve lensin ışığı retinanın önünde odaklaması gibi nedenlerle ortaya çıkabilen bu görme bozukluğu genellikle çocukluk döneminde başlar.

Ailesinde miyopi olan kişilerde görülme sıklığı artar ancak miyopi oluşumu yalnızca genetik faktörlere de indirgenemez. Miyop tedavi edilmediği takdirde ilerleyebilir ve görme kalitesini azalttığı gibi zaman içerisinde gözde yapısal değişimlere de yol açabilir.

Yüksek dereceli miyopi retinanın incelmesine ve zayıflamasına yol açabilir. İlerleyen evrelerde görme kayıpları oluşma riskini de arttıran bu kırma kusurunun tanısı basit tetkiklerle konulup miyop tedavisi başlatılabilir.

Miyop Belirtileri Nelerdir?

Miyopi hastalığının en net belirtisi uzaktaki objeleri net olarak görememektir. Aynı zamanda;

  • Baş ağrısı,
  • Göz yorgunluğu,
  • Şaşılık,
  • Televizyonu yakından izleme gereksinimi duyulması,
  • Göz kısma ihtiyacının hissedilmesi,
  • Gözlerin sık sık kırpılması ve
  • Göz tahrişi gibi belirtilerle de miyopi kendisini gösterebilir.

Miyop derecelerine göre belirtilerinin yarattığı şikayetler artabilir. Genellikle ilkokul çağında etkisini göstermeye başlayan bu kırma kusuru ilerleyici özelliğe sahiptir.

Gözleri ışığa karşı hassaslaşan, gözünün önünde küçük noktacıklar beliren ve gölgeli bir görme deneyimi yaşayan kişilerin zaman kaybetmeden göz muayenesi olması gerekir. Bu belirtiler retina yırtılması sinyalleri olabileceği için muayene zamanlaması kritik bir öneme sahiptir.

Miyop Neden Olur?

Gözde görüntülere odaklanan iki ayrı bölüm bulunur. Bunlardan ilki gözün dış yüzeyini mükemmel bir şekilde saran kornea tabakasıdır. Bir diğer bölüm ise şeffaf yapıya sahip göz merceğidir. Normal şartlarda göz içinde bulunan bu odaklama elemanlarının her biri pürüzsüz bir eğriliğe sahip olur. Şekilleri düzgün olan kornea ve göz içi mercek gelen ışığı kırarak keskin bir şekilde retina üzerinde odaklar.

Ancak kornea ve lens düzgün kavisli bir yapıya sahip olmazsa gözde farklı kırma kusurları meydana gelebilir. Miyopi hastalığının oluşmasındaki temel faktör de kornea ve mercek tarafından kırılan ışığın retinanın önünde odaklanmasıdır.

Miyopiye yol açan kırma sorununun tam olarak neden oluştuğu bilinmemektedir. Genetik faktörlerin miyop oluşumunu tetiklediği düşünülse de çevresel faktörlerin de miyopi oluşumu riskini arttırabileceği kabul edilmektedir.

Miyop Tedavisi

Miyop basit bir kırma sorunu olarak düşünülse de uzağı görememe insan hayatı üzerinde ciddi etkiler yaratabilir. Uzağı net olarak göremeyen kişilerin günlük hayatı zorlaşır, baş ağrısı ve göz yorgunluğu yaşayabilirler. Üstelik tedavi edilmediği takdirde miyopi retina dekolmanı, glokom hastalığı ve katarakt gibi göz hastalıklarının oluşma riskini arttırabilir.

Tüm bu gerçeklikten yola çıkarak miyop olan kişilerin tedavilerini zaman kaybetmeden başlatmaları önerilir. Miyopi tedavisi temel olarak gözün kırma problemlerini düzelterek görüşü iyileştirmeyi amaçlar. Miyop olan kişiler düzenli muayene olarak farklı göz hastalıklarının gelişip gelişmediğini de kontrol ettirebilirler.

Miyopi tedavisinde en sık tercih edilen tedavi yöntemleri gözlük ve lens kullanımıdır. Kırma kusurunun yol açtığı sorunları ortadan kaldıran ve rahatsızlığın ilerlemesini engelleyen bu tedavi yöntemleri geçici çözüm olma niteliği taşır.

Miyop tedavisi için Excimer lazer de kullanılabilir. Ancak lazerle miyopi ameliyatının yapılabilmesi için hastanın 18 yaşından büyük olması, miyop numarasının 10’un altında olması, göz numarasının son bir sene içerisinde değişmemiş olması, ameliyatı engelleyecek farklı göz hastalıkları bulunmaması ve kişinin genel sağlık durumunun operasyona uygun olması gibi şartlar aranır. Bu nedenle miyop sorunundan kurtulmak için lazerle göz ameliyatı olmak isteyen tüm hastaların talepleri yerine getirilmez. Operasyon kararını detaylı tetkikler yaptıktan sonra uzman doktorlar verir.

Bir sonraki konumuz astigmat nedir?

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz