Myastenia gravis hastalığı, yorgunluk ve istemimize bağlı olarak kullandığımız kaslar da güçsüzlük ile kendini gösteren bir sinir sistemi hastalığıdır. Otoimmün özellikler taşır yani bağışıklık sistemi kendi hücresini yabancı hücre olarak görüp saldırabilir.

İlerleyicidir asla ilk ortaya çıktığında görülen belirtiler ile kalmaz sürekli yeni rahatsızlıklara yol açar. Genellikle genç yaşlarda ortaya çıkar. 12 yaşların altında çocuklarda ortaya çıktığı henüz rastlanmamıştır.

Çabuk yorulma görülen kasların başında çiğneme kasları, yutkunma kasları ve dil kasları yer alır. Onların ardından el ve ayak kasları en çabuk yorulan kaslar arasındadır. Aşırı yorulma gibi belirtiler dinlenme ve neostigmin gibi kas gevşeticilerin etkisi ortadan kaldıran antikolinesterazlar ile ortadan kaldırabilir.

Genç kadınlarda erkeklerden iki kat daha sık görülür. Elli yaş ilerisinde ise erkeklerde daha sık görüldüğü tespit edilmiştir.

Hastalığın iki dönemi vardır bunlar;

 • Ateşlenme dönemi: Ateşlenme döneminde hastalık belirtileri ağırlaşır ve hasta artık normal hayatına devam edemez. Ateşlenme dönemi genellikle sadece tedavisine geç başlanmış kişilerde görülür.
 • Görülme sebebi artık kaslardaki zararın çok fazla artması ve kasların en hafif bir işte bile aşırı yorulmasıdır. Ateşlenme döneminde hastalar tıbbi bakım almak zorundadırlar bu yüzden uygun bir hastanenin nöroloji servisine yatmaları gerekmektedir.
 • Remisyon dönemi: Erken teşhis konulmuş kişilerde görülen hastalık dönemidir. Ayrıca hastalığın ilk döneminde de görülmektedir. Remisyon döneminde hasta çabuk yorulma dışında hiçbir belirti ile karşılaşmaz.
 • Vücudu tamamen normal gibidir fakat bu dönem eğer ilaçlar ile desteklenmezse çok sürmez ve ardından ateşlenme dönemi başlar. Böylece kısır döngü oluşmuş olur. Bu yüzden remisyon dönemine girmiş hastalar kesinlikle tedavilerine devam etmeli ve hiçbir ilacını kullanmayı aksatmamalıdırlar.
 • Ayrıca bilinmelidir ki ne kadar tedaviyle desteklense de her remisyon döneminin sonu vardır ve remisyon sonrası genellikle ateşlenme dönemine geri dönülmektedir. Patlama dönemine de geçilebilir ama eğer düzenli olarak ilaç kullanıldıysa patlama dönemine geçilmesi aşırı nadirdir.
 • Patlama dönemi: Genellikle tanısı geç koyulmuş ve tedaviye çok geç başlanılmış veya hiç başlanmamış hastalarda görülür. Çok zorlu bir dönemdir ve kesinlikle hastanede kalmayı gerektirir. Çok uzun süre sürebilir ve ciddi tıbbi bakım gerektirir.
 • Patlama dönemi esnasında hastalar ağızlarındaki yemeği bile çiğnemeyecek güçsüzlüğe ulaşabilirler. Bu yüzden nazogastrik sonda ile beslenmeleri gerekebilir. Eğer iyi bir şekilde tedavi edilirse patlama dönemi remisyon döneme dönüşebilir ki bu da hastayı çok büyük bir derecede rahatlatır normal hayatına dönmesine olanak verir. Fakat tedavi süresi oldukça uzundur bu yüzden hastalık patlama dönemine gelmeden tedavisine başlanılmalıdır.

Myastenia Gravis nedir tedavisi nasıl yapılır nedenleri nelerdir

Myastenia Gravisin nedenleri

Myastenia gravesin nedeni henüz tam olarak bulunamamıştır fakat bazı etkenlerin hastalığa neden olduğu düşünülmektedir.

 • Asetilkolin yetmezliği: Asetilkolin nöronlar arasında salgılanarak uyarıları bir nörondan diğer bir nörona taşıyan bir madddedir. Kaslarda bulunan sinirlerde asetilkolinler kas liflerini yapışır ve bu şekilde kaslar uyarılır fakat myastenia gravis hastalarında asetilkolinin yapışabileceği kas liflerinin yüzeyleri bozulmuş ve azalmıştır. Bu yüzden beyinden gelen uyarıların kasa ulaşması gecikmekte ve bundan dolayı kaslar aşırı yorulmaktadır. Ayrıca bu gecikme sadece yorgunluğa değil titreme ve yanlış hareketlere de sebep olmaktadır. Kas liflerindeki yüzey azalmasının sebebi hala bulunamamıştır.
 • Enfeksiyon hastalıkları: Özellikle kasların çok fazla etkilendiği enfeksiyonların hastalığın remisyon döneminde tekrardan ateşlenme dönemine geçmesine neden olmaktadır. Çünkü zaten çabuk yorulan kaslar yeni bir hastalık ile birlikte iyice zarar görür ve yorulur. Bunun sadece hastalık remisyon döneminden tekrar ateşlenme dönemine geçer ve hastanın hayatı alt üst olur. Bu yüzden myastenia gravis hastaları kesinlikle enfeksiyonlardan korunmalıdır. Bunun için genellikle hastalara ‘deposilin’ gibi uzun etkili koruyucu penisilin türevi ilaçlar verilmektedir ve oldukça etkilidir.
 • Gebelik dönemi: Bayan myastenia gravis hastalarına gebelik pek önerilmemektedir. Çünkü gebelik dönemi zaten normalde de aşırı derecede vücudu yoran bir aktivitedir ve myastenia gravis hastaları bu tempoya uyduracak güçte bir vücuda sahip değildir. Fakat illa çocuk istiyorlarsa çok dikkatli olmalı ve özel bir hastanede uygun bir kadın doğum ve nöroloji uzmanlarının iş birliği içinde hamilelik dönemi geçirmelidir.

Myastenia Gravis belirtileri

 • Aşırı yorgunluk
 • Kaslarda güçsüzlük
 • Titreme
 • Görüş bozuklukları

Myastenia gravis tedavisi

Tedavide antikolinesterazlar kullanılır eğer bağışıklık sistemi hücreleri de hastalığa sebep olmaya başladıysa immünoglobin ilaç tedavisi denenebilir. Patlama döneminde nadir de olsa yan etkilerine rağmen Radyoterapi de denenebilmektedir.

Çabuk yorulma ve halsizlik makalemizide mutlaka okuyunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz