Nasır, genelde el ve ayaklarda, her cins, boy ve birçok farklı şekilde ortaya çıkan ölü ve katı deri tabakalarına verilen isimdir.

Ölü deri hücreleri, keratin tabakası oluşturur ve nasırın altındaki deri hücreleri iltihaplanarak ayağa zarar verir.  

Nasır neden olur?

Nasır, genellikle ellerde ve ayaklarda görülür. El ve ayağın sürekli olarak bir yerlere sürtünen noktalarında üst derinin kalınlaşması ve sertleşmesiyle oluşur. Nasırın oluşma sebebi, en basit açıklama ile cildin bası altında kalması şeklinde açıklanabilir.

Cilt, üzerine uygulanan baskı sonucu belli bir bölgede tahriş hissettiği zaman kalınlaşarak tepki verir. En çok ayakta olmasının esas nedeni de ayakkabılar nedeniyle ayağın belli bir bölgesindeki fazla basınçtır.

Genellikle ayağa olmayan veya vuran, sıkan ayakkabılardan kaynaklanır. Ayrıca sıkı ayakkabı, ayak yapısına uyumsuz ayakkabı, ayak parmaklarındaki deformasyonlar da nasıl oluşumuna zemin hazırlar.

Büyük ayakkabı da nasır sebebi olabilir çünkü bu kez de sürtünme meydana gelir. Nasır, çevresindeki normal deriye nazaran daha sarımsı renkte, kalın bir deri tabakasıdır.

Ölü deri tabakasının dip kısmı, sinir uçlarıyla temas halindedir. Bundan dolayı nasırı olan kişiler şiddetli acı hissedebilir. Nasırda genellikle ilk belirti nasr bölgesindeki keskin ağrıdır. Ağrıyla birlikte bölgede kalınlaşma da göze çarpar.  

Nasır nasıl geçer?

Nasır tedavisi çok kolaydır. Ancak nasrı meydana getiren ana etmenler yok edilmedikçe tedaviler sonuç vermez ve nasir sürekli kendini yeniler. Var olan nasırı kesmenin ve bu şekilde temizlemeye çalışmak hiçbir fayda sağlamaz. Üstelik böyle bir hareket geç iyileşmesine ya da kesilen yerden enfeksiyon kapılmasına dahi yol açabilir.

Evde nasır tedavisi nasıl yapılmalı?

En sağlıklı yöntem nasırın bulunduğu bölgedeki ölü cilt hücrelerini cilde zarar vermeden ponza tası ve benzerleriyle zaman içinde yok etmektir.

Bu şekilde yok edilemeyecek kadar kalın bir nasır söz konusu ise mutlaka bir doktora başvurarak onun önereceği kremler kullanılmalı, mümkün olduğunca ortopedik ayakkabı tercih edilmeli, nasırın olduğu noktaya uygulanacak basının engellenmesi gereklidir. Bazen doktor uygun görürse nasırın cerrahi olarak da çıkarılması gerekebilir.

Reçetesiz olarak satılan nasr bantları kuvvetli ve tahriş edici oldukları için dikkatli kullanılmalıdır. Bunlar belirtileri yok eder çünkü içeriklerinde asitler bulunur ve amaç asitler yardımıyla nasırı eritmektir.

Ancak yanlış uygulandıklarında nasırın etrafındaki sağlıklı cilt dokusu da etkilenebilir ve bu da alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Sağlıklı bireylerde bile cilt için risk taşıdığı gibi özellikle dolaşım bozukluğu veya şeker hastalığı gibi hastalıkları olanlarda daha tehlikeli olabilir.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Cildiye, Podiatri, Medikal Ayak Sağlığı Uzmanı

Nasır Nedir? Neden olur, nasıl geçer?

saglikk.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz