Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Yağışlı

Nekrotizan Enterokolit Nedir?

Nekrotizan Enterokolit Nedir?
18.07.2018
265
A+
A-

Nekrotizan enterokolit, prematüre bebeklerin yüzde 2 ila 5’inin bağırsaklarında görülen iltihabi bir hastalıktır. Nekrotizan enterokolit (NEK) bebeklerin bağırsaklarında doku ölümüne (nekroz) neden olduğu için son derece ciddi sonuçlara yol açabilecek tehlikeli bir hastalıktır.

NEKROTİZAN ENTEROKOLİT NEDENİ VE BELİRTİLERi

Bağırsak duvarında dolaşımın bozulması ve bağırsak içine yerleşen ve hastalığa yol açma kapasitesi yüksek olan bazı bakterilerin bulunması bebeklerde nekrotizan enterokolit hastalığına sebep olan iki ana nedendir.

Anne karnındayken bebeğin herhangi bir nedenle stres altında kalması, ciddi doğumsal kalp ve damar anomalileri, göbek damarlarından girişim yapılmış olması, şok, sepsis ya da hipotansiyon gibi herhangi bir nedenle bağırsaklara giden kan akımının geçici bir süre için olsa da yavaşlamış olması gibi nedenler bağırsak duvarındaki mikrodolaşımı bozabilir. Bağırsaklardaki bazı bakteriler de bağırsak duvarında dolaşım bozukluğuna yol açabilir.

Klebsiella pneumoniae ve clostridium perfringens bu bakterilerin başında gelir. Bunların dışında, bebeklerin çok erken dönemde anne sütü yerine mamayla beslenmesi de hastalığın gelişimine yol açan önemli etkenlerden biridir. İlk belirtiler beslenme güçlüğü, karında hafif şişlik, mide boşalmasında gecikme, kusma, kanlı dışkıdır. Daha ileri aşamalarda solunum durması, uyuşukluk, kalp hızında azalma, halsizlik, beslenememe, vücut sıcaklığının düşmesi gibi belirtiler ortaya çıkar.

NEKROTİZAN ENTEROKOLİT TEŞHİS VE TEDAVİSİ

Fizik muayenede bebekte karın şişliği, karın duvarında kızarıklık, karında ele gelen kitle, karın duvarında kalınlaşma-ödem, sarılık, halsizlik, karın muayenesinde hassasiyet göze çarpar. Ayrıca batın röntgeni, batın ultrasonu, bazı kan idrar ve dışkı testleri gibi yöntemler de tanı koymada yardımcı olmaktadır.

Bu tetkiklere NEK’in erken bulgularında başvurulur. Beslenme kesilir ve bebek sık aralıklarla muayene edilir. Direkt karın grafileri ile etkilenen bağırsakların durumu, seviyesi, yaygınlığı ve bulguların ilerleyip ilerlemediğine bakılır. Radyolojik bulgulardaki değişiklikler ve ilerlemeler cerrahi tedavinin yapılıp yapılmayacağına kılavuzluk eder. İleri dönem NEK’de bağırsak duvarında delinme olması sebebiyle karın grafisinde karın boşluğunda sıkışmış hava (gaz) görülmez.

Tedavi hastalığın şiddetine ve bebeğin bulgularına göre değişir. Erken evre NEK tedavisinde bebeğin beslenmesine 10-14 gün arası ara verilir. Mide bağırsak salgılarının vücut dışına atılması için sonda kullanılır. Antibiyotik tedavisi başlanır. Solunum sıkıntısı ve akciğer problemi yaşayan bebeklerde mekanik ventilatör kullanılır.

Bebeklerin beslenmesi için damar yolundan sıvılar başlanır. Karın grafileri ile tedavi takip edilir ve bağırsakta delinme olup olmadığı (perforasyon) izlenir. Bağırsak duvarının delinmesi çok önemli bir tablodur ve ölüm riski oldukça yüksektir. Bu durumda bebeğin hemen ameliyat edilmesi gerekir.   Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı, Çocuk Cerrahisi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.