Nöropatik ağrı, sinir sisteminin hasar görmesi sonucu oluşan uzun süreli ağrıya denir. Ağrı, sinirlerde çeşitli nedenlerle oluşan patolojiye bağlıdır. Periferik (çevresel) veya santral (merkezi) sinir sisteminin bir kısmının zedelenmesi, fonksiyonun bozulması veya uyarılabilirliğinin değişmesiyle ilgilidir.  

Ağrıya ne neden olur?

Normal ağrıda, ağrıyı ortaya çıkaran bir doku hasarı olur. Bu hasar düzeldiğinde ağrı uyaranı ortadan kalkar ve ağrı düzelir. Nöropatik ağrıda ise uyarandan bağımsız olarak ağrı devam edebilir. Çünkü ağrı, aslında sinirlerdeki hasara bağlıdır ve sıklıkla kroniktir.

Nöropatik ağrının bilinen en sık sebebi diyabete bağlı sinir uçlarında yaşanan hasardır. Ayrıca beyin hasarına bağlı olarak felç sonrasında, MS hastalarında, parkinson hastalarında da nöropatik ağrılar görülür.

Alkolizm, kanser, bazı nörolojik hastalıklar, damar hastalıkları, sinir sıkışması, bazı enfeksiyon hastalıkları (zona gibi), böbrek yetmezliği, nöropatik ağrılara yol açan diğer faktörlerdir.

Omurilik hasarları sonrası santral (merkezi) nöropatik ağrı olarak ele alınırken; böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, zona, sinir sıkışması, yüz ağrıları da  periferik (çevresel) nöropatik ağrı olarak değerlendirilir.

Belirtileri nelerdir?

Nöropatik ağrıların en genel belirtileri yanma, batma, karıncalanma, donma hissiyle oluşan ağrı şeklindedir. Hastalar, ağrıyı bir şey saplanır ya da elektrik çarpar gibi tanımlar. Sürekli veya tekrarlayıcı olabilir. Bazen günlerce sürer, bazen saniyeler, dakikalar içinde bitse de gün içinde defalarca tekrarlar.

Gün içinde değişik zamanlarda ortaya çıkabilir. Özellikle diyabetik nöropatik ağrıda, yanma şeklindeki ağrılar geceleri artar. Sürekli olmayan ağrılar bazen çok kısa süreli bazen çok uzun süreli olarak ortaya çıkarlar. Alışılagelmiş ağrı kesicilerle tedavi edilemez. Hastalarda ağrının yanı sıra uyku bozukluğu, anksiyete ve enerji azalması gibi semptomlar görülür.  

Teşhis nasıl yapılır?

Hastanın detaylı hastalık öyküsü, fizik muayenesi, kan tahlilleri ve ek olarak sinirlerde hasar olup olmadığını göstermek için yapılan EMG (elektromiyografi) gibi testler, ağrı seviyesini ölçen kısa anketler yolu ile tanı konur. Nöropatik ağrı tanısında ağrı uzmanının yapacağı fizik muayene çok önemlidir.

Yaşanan ağrının nöropatik olup olmadığının doğru tanımlanması için ağrının sürekli hep aynı bölgeden başlaması ve aynı bölgeye yayılım göstermesi gerekir. Nöropatik ağrılarda sinir hasarının yeni başladığı dönemlerde tedaviye başlanması, hastanın yaşam kalitesinin yükselmesi ve tedavi başarısı açısından daha yüz güldürücü olur.

Nöropatik Ağrı Tedavisi Nasıldır?

İlk seçenek ilaç tedavisidir. Tedaviye yönelik epilepsi, ritim bozukluğu ilaçları ile özel kas gevşeticiler, morfin türevi nöropsikiyatrik ilaçların yanı sıra, ilaca yanı vermeyen hastalarda kısıtlı olmak üzere bazı girişimsel işlemler (sinir blokesi), stresi azaltmaya yönelik psikolojik destek tedavisi kullanılır.

Nöropatik ağrıya neden olan durumun tedavi edilmesi gerekir. Örneğin, diyabetik hastalarda kan şekerinin kontrol altında tutulması önemlidir.  

Nöropatik ağrı için hangi doktora gidilir?

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Dahiliye, Endokrinoloji ve Metoblizma Hastalıkları, Nöroloji, Algoloji, Pskiyatri, Fizik Tedavi ve Rehabilitayson

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz