Ödem, vücut dokuları arasında normalde bulunması gerekenden daha fazla sıvı bulunması sonucunda meydana gelen şişliklerdir.

Ödem neden olur?

Normal insandaki vücut sıvıları kan damarları, hücreler, hücreler arası mesafe, beyin omurilik mesafesi, karın boşluğu, akciğer, kalp zarı, eklem içi gibi alanlarda bulunur. Bu alanlarda bulunan fazla sıvının hücre dışına çıkarak, doku aralarında ve cilt altında birikmesi sonucunda bölgesel veya yaygın olarak ödem oluşur. Genellikle kol, bacak, el, ayak ve yüzde görülür.

Ödem, oluşum nedenine göre sert, orta sert ya da yumuşak bir yapıda olabilir. Ödemli bölgeye bir müddet bastırıldığında iz kalıyorsa yumuşak, herhangi bir iz kalmıyorsa sert yapıdadır. Ödemi nedenleri bakımından hastalığa bağlı ve hastalıktan bağımsız olarak iki grup altında toplamak mümkündür. Kalp, böbrek, karaciğer ve bağırsak hastalıkları, hipotiroidi, lenfödem, alerji, romantizma gibi hastalıklar vücutta fazla sıvı birikimine yol açtığı için ödeme neden olur. Çeşitli hastalıklar sebebiyle kullanılması gereken hormon, tansiyon, romatizma ve kortizon ilaçları da ödeme yol açabilir.

Ayrıca kadınların adet dönemi öncesi çeşitli hormonların salınımındaki dengesizlik ve yine hamilelikte hormonal değişiklikler sebebiyle vücuttaki ödemde artış görülür. Ödem bazen de bir hastalığa bağlı olmadan bireyin günlük yaşamındaki yanlış alışkanlıklarından ve davranışlarından kaynaklanabilir. Özellikle aşırı tuz tüketimi, fazla sıvı alımı gibi yanlış beslenme şekli ödem oluşumunu tetikler.

Ödem oluşumuna neden olan kötü alışkanlıkların başında alkol gelir. Ayrıca hareketsiz yaşam tarzı, kan dolaşımının yavaşlamasına sebebiyet verdiği için bireylerde sık sık ödemler oluşur.

Ödem belirtileri

Ödemin belirtileri genellikle altta yatan sebebe bağlı olarak değişir. Fakat birkaç saniye basıldıktan sonra çukur kalan cilt, bacak, kol, el, ayak bilekleri, yüz veya gözlerde şişlik, ağrıyan vücut bölümleri, sert eklemler ve kilo alımı yaygın görülen ödem belirtilerindendir.

Ödem nasıl atılır?

Ödemin çok farklı sebepleri olduğu için hastalığın teşhisi, tedavinin seyrini belirlemek için çok önemlidir. Teşhiste öncelikle hastanın şikayetleri, tıbbi geçmişi dinlenir ve doktor tarafından fizik muayenesi yapılır. Eğer hastada ödeme neden olan herhangi bir sağlık sorunundan şüpheleniliyorsa, göğüs röntgeni, kan, idrar, karaciğer fonksiyon veya kalp fonksiyon testleri istenir.

Ödem nasıl geçer?

Bu testlerin sonucunda ödemi yapan neden saptanır ve tedavi şekli belirlenir. Ödemin genel olarak tedavisi vücuttan sıvıyı uzaklaştırmaya yöneliktir. Bu amaçla hekimlerin en çok kullandığı ilaçlar diüretik yani idrar söktürücü ilaçlardır. Ayrıca bu ilaçlara ek bir tedavi şekli de tuz tüketimini azaltma, kilo verme, düzenli egzersiz yapmak gibi alışkanlıkları hastaya kazandırarak ödem oluşmasını engellemektir.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Dahiliye, Kardiyoloji, Gastroentereloji, Üroloji, Nefroloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz