Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Yağışlı

Orşit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Orşit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
18.07.2018
531
A+
A-

Orşit, bazı bakteri ya da virüslerler sebebiyle testislerde oluşan bir enfeksiyon hastalığıdır. Testis iltihabı olarak da bilinen bu hastalık her yaş grubundaki bireylerde görülebilir.

Orşit neden olur?

Hastalığın en sık görülen nedeni idrar yolları enfeksiyonlarıdır. İdrar yolu enfeksiyonunun testislere doğru ilerlemesi sonucunda testislerde iltihap oluşur. Virüs kaynaklı nedenlerin başında ise ergenlik dönemi sonrasında geçirilen kabakulak hastalığı gelir. Kabakulağa neden olan virüsün testis dokusuna ulaşması sonucunda bireyde orşit oluşabilir.

Ayrıca bel soğukluğu, klamidya ve frengi gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar da orşite neden olabilir. Orşitin en önemli belirtileri ağrı, şişlik, kızarıklık, ateş, menide kan, büyümüş prostat ve kasıkta şişmiş lenf nodlarıdır. Ancak yine bu hastalarda nadiren de olsa idrar yollarında yanma, sık sık idrara çıkma gibi septomlar da görülebilir.

Orşit tanısı nasıl konur?

Teşhisinde fizik muayenesi büyük önem taşır. Fizik muayenesinde testisteki büyüme, kızarılık, hassasiyet, hastalığın teşhisi için önemli bulgulardandır. Ayrıca hastaya tam idrar tetkiki yapılmalı ve idrar yollarında da enfeksiyon olup olmadığına bakılmalıdır. Hastalığın testis torsiyonu (dönmesi) hastalığından ayırt edilebilmesi ve tam teşhis konulabilmesi için renkli ultrason gibi görüntüleme yöntemlerinden de yararlanılabilir.

Orşit tedavisi

Hastanın yaşı, durumu, hastalığa neden olan faktörler dikkate alınarak uygun tedavi seçilir. İki farklı türü bulunan bu rahatsızlıkta bakteriyel orşit veya viral orşit türü görülebilir. Eğer, rahatsızlığın bakteriyel olduğu görünüyorsa, tedavi yöntemi olarak antibiyotik ilaçların kullanılması önerilir. Eğer, rahatsızlığın nedeni virüsler ise daha çok ağrı kesici ilaçlara başvurulur. Her iki rahatsızlık türünde de tedavi süreci yaklaşık olarak 1 hafta ya da 2 hafta sürebilir ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Orşit ameliyatı

Doktorların fizik muayenesi sonrasında hastalığının bulguları ortaya çıktığında tedavi yöntemlerinden birisi olarak ameliyat gösterilebilir. Ancak cerahi girişim rahatsızlığın farklı sonuçlara yol açtığı ilerleyen süreçlerde testislerin alınması gibi noktalarda karşılaşılan bir durum olabilir.

Orşit Kısırlık Yapar Mı?

Genellikle birçok kişi tarafından merak edilen konular arasında da rahatsızlığın sonrasında kısırlık gibi bir sorun ile karşılaşılıp karşılaşılmayacağı bulunmaktadır. Özellikle korunmasız yollarla cinsel ilişkiye girilmesi, birden fazla partner ile ilişki içerisinde bulunulması, cinsel bulaşıcı hastalıkları olan kişilerde ilişki içerisinde bulunmak ve önceden farklı cinsel bulaşıcı hastalıklar geçirmiş olmak enfeksiyonun sebepleri olarak gösterilmektedir. Bu nedenler göz önünde bulundurulduğunda cinsel ilişkiyle ilgili bir rahatsızlık olarak da göründüğü için kısırlık durumu endişe oluşturmaktadır. Fakat zamanında muayene yapılması ve ilaç tedavisi ile hastalığın ortadan kaldırılması ile kısırlık gibi bir sorunla karşılaşılması düşük ihtimaldir.

Orşit Ve Cinsel İlişki

Testislerde görülen bir infeksiyon olmakla birlikte hastalık genellikle mikroorganizmaların kan yoluyla bulaşması sonucunda ortaya çıkar. En çok görülen nedenleri arasında 10 yaş üstünde yaşanılan kabakulak rahatsızlığı gösterilirken, prostat ve epididim enfeksiyonları da neden olabilir. Özellikle kabakulak dışında dış kaynaklardan bulaşma gösteren orşit, cinsel yol ile rahatsızlık ortaya çıkması şeklinde görülebilir.

Cinsel hastalıklar arasında yer alan bel soğukluğu ve frengi gibi hastalıklar da testislerde enfeksiyona neden olabilir. Bu nedenle cinsel ilişki sırasında rahatsızlıktan korunabilmek için mutlak şekilde korunmaya dikkat etmeli, partner değişikliği ve çok sık şekilde eş değiştirmeden sağlıklı ilişkiler yaşamalıdır.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Üroloji, Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.