Orta kulak iltihabı; boğaz ağrısı, soğuk algınlığı, alerji ve farklı enfeksiyonlar sebebiyle orta kulakta oluşan enfeksiyonel bir rahatsızlıktır.

Orta kulak iltihabı nedenleri

Orta kulak iltihabı rahatsızlığının oluşmasında farklı birçok neden sayılabilir. Alerjiye bağlı olarak görülebileceği gibi, boğaz enfeksiyonları, soğuk algınlığı ve solunum yolu enfeksiyonları östaki tüpü çevresinde şişmelere neden olarak, burada toplanan sıvının genizden boşalmaması sebebiyle orta kulak enfeksiyonu ve buna bağlı olarak da orta kulak iltihabı meydana gelir.

Rahatsızlığın genel olarak görülme nedenleri, şunlardır.

Çocuklarda orta kulak iltihabının görülmesi, genellikle östaki borusu kaynaklıdır. Östaki çocuklarda östaki borusunun yatay ve daha kısa olması içeride bulunan sıvının geniz ve farklı yollarla dışarı boşalmasını engellemesi, orta kulak iltihabının oluşmasına neden olabilir. Bu durum çocuklarda daha sık görülmesine rağmen yetişkin kişilerde de, görülen bir durumdur.

Yetişkinlerde östaki bağlı orta kulak iltihabının görülmesi, çocuklara göre daha tehlikeli olabilmektedir. Geniz etinin farklı nedenlerle şişmiş olması da, bu enfeksiyonun ortaya çıkmasına sebep olan bir başka nedendir.

Soğuk hava koşulları nedeniyle üst solunum yollarında enfeksiyon meydana gelmesi, yarık damak, düşük doğum ağırlığı ya da prematüre doğum, yine orta kulak iltihabının oluşmasına sebep olan etkenlerdir.

Orta kulak iltihabı belirtileri

Yetişkinlerden çok, çocuklarda görülen bir rahatsızlıktır. Yetişkinlerde de nadiren görülen bu rahatsızlığın çocuklarda ve yetişkinlerde ki belirtileri farklı olabilmektedir.

Daha sık olarak sonbahar ve kış ayları gibi havanın soğuk olduğu mevsimlerde görülmekle birlikte, bazı durumlarda kendiliğinden iyileşeceği gibi bazen de daha ağır koşullarda devam edebilir.

Çocuklarda orta kulak iltihabı belirtileri, şunlardır.

 • Huzursuz olma durumu ve sıklıkla ağlama
 • Kulakta şiddetli ağrıların meydana gelmesi
 • Duyma yetisinde problem görülmesi
 • Yüksek ateş görülmesi
 • Denge kayıplarının yaşanması
 • Uyku sorunları kulak içerisinde tahriş, kaşıntı ve kızarıklık görülmesi
 • İştah kaybının yaşanması

Yetişkinlerde orta kulak iltihabının belirtileri

 • Aşırı ateş
 • Çeşitli duyma sorunları
 • Kulakta tıkanıklık hissi
 • Kulak akıntısı
 • Kulak ağrısı
 • Kulağın içinde ya da çevresinde tahriş ve kaşıntı görülmesi

Orta kulak iltihabı çeşitleri

Akut orta kulak iltihabı

Kızarıklık ve şişme gibi belirtilerle daha sık görülen akut türü, ani bir şekilde ortaya çıkan ve kulak ağrısı ve ateş şeklinde belirtilerin yoğunlaştığı rahatsızlıktır.

Sıvı kulak iltihabı

Rahatsızlığın bu türünde ise, sıklıkla öncesinden ortaya çıkan akut kulak iltihaplarından daha sonra görülen bir rahatsızlıktır.

Bu tip rahatsızlıklar genellikle, orta kulak boşluğu olarak bilinen bölgede sıvı oluşması halidir. Orta kulak iltihabının bu çeşidi genellikle, okul öncesi çocuklarda daha yaygın görülmektedir. Efüzyonlu bir rahatsızlık olması sebebiyle, kendini hemen belli etmeyecek kadar sinsi bir şekilde ilerleyebilir.

Hastalığın bu tipinde işitme kayıpları daha yoğun görüldüğü için, belirgin bir şekilde duyma yetisinde problem görülebilmektedir. Bu tip rahatsızlıklarda çocuk genellikle içine kapanık ve davranış bozuklukları sergileyebilir.

Kronik orta kulak iltihabı

Rahatsızlığın kulak üzerindeki patolojik seyri farklılık göstermektedir. Bu tip rahatsızlıklarda, genellikle kulak zarında kalıcı bir deliğin olması söz konusu olabilmektedir.

Kronik rahatsızlıklarda orta kulakla alakası bulunan mastoid hücre boşlukları, östaki tüpü ve bunlara bağlı olarak mukozanın kronik bir şekilde iltihaplanması görülebilmektedir.

Orta kulak iltihabı tedavisi nasıl yapılır?

Rahatsızlık genel olarak kendiliğinden bir süre sonra iyileşmektedir. Ancak bazı durumlarda rahatsızlığın seyrinin, artarak devam etmesi de söz konusudur. Her ne kadar dünya genelinde yaygın görülen bir sağlık sorunu olsa da, rahatsızlık duyulduğu andan itibaren doktora giderek muayene olmak ilk olarak yapılması gerekenler arasındadır.

Hastalığının tedavisi sıkı bir antibiyotik tedavisinden geçmektedir. Hastalığın seyrine ve hastanın durumuna göre çeşitli ilaç tedavileri uygulandığı gibi, gerek görülmesi halinde cerrahi yöntemlerle de tedavi yollarına başvurulabilir.

Tüp takılma ameliyatı

Hastalığın antibiyotiklere cevap vermemesi durumunda, kulak iltihabı ve kulak zarı çökmeleri gibi sorunlarda tüp takılma tedavisi uygulanmaktadır.

Kulak zarı içinde açılan bir delik sayesinde, orta kulağın havalandırılması gerçekleşir. Ayrıca orta kulak kısmında fazla sıvı birikimini engellemek için, orta kulağın iç kısmına küçük bir tüp takılarak tüp takılması ameliyatı gerçekleştirilir.

Orta kulak iltihabı ameliyatı

Kronik rahatsızlıklar da kullanılan tedavi yöntemlerinden biri de, kulak iltihabı ameliyatıdır. Bu ameliyatlarda kulak zarının tamiratı yapılmaktadır. Hastalığın boyutuna göre bu ameliyatın farklı şekillerde yapılması mümkündür.

Endoskopik ameliyatlar

Son yıllarda yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemlerinden biri de, endoskopik ameliyatlar olmaktadır. Bu ameliyatlar sayesinde hastalığın tedavisi, daha kolaylıkla yapılmaktadır.

Endoskopik ameliyatlarda kulak arkasından herhangi bir kesi açılmayıp, kulak kanalından orta kulağa ulaşarak zararlı dokuların çıkarılmasına yönelik işlem yapılır. Bu ameliyatın suresi diğer tedavi yöntemlerine göre daha sağlıklıdır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz