Osteomalazi, halk arasında bilinen adıyla kemik yumuşaması, ciddi D vitamini ve fosfor eksikliğine bağlı olarak kemiklerde mineral, sertlik ve dayanıklılığın azalmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Osteomalazi, çocuk yaşlarda ortaya çıkan raşitizm hastalığının erişkinlerde görülen halidir.

OSTEOMALAZİ NEDENi VE BELİRTİLERİ

Osteomalazi D vitamini eksikliği sonucu oluşan bir hastalık olduğu için yetersiz güneş ışığı alımı, aşırı güneş kremi kullanımı, kapalı giyinme tarzı, koyu cilt rengi gibi etkenler hastalığın nedenleri olarak gösterilebilir. Kalsiyum ve fosforun yetersiz alınması, yetersiz emilimi veya aşırı atılması, yaşlanma, obezite, hiperparatriodi gibi sistemik sebepler de osteomalaziye neden olan faktörler arasındadır. Osteomalazinin en önemli belirtisi sırt omurlarında, kalçalarda, ayaklarda oluşan ağrılardır.

Ancak kalsiyum eksikliği sebebiyle hastalarda kas kasılmaları, kramplar, halsizlik de ortaya çıkabilir. Ayrıca hastalığın ilerleyen evrelerinde bireylerde yürüyüş bozukluğu, paytak yürüme gibi belirtiler görülürken, bazı yaşlı hastalarda ise kemik kırıkları gibi semptomlar da oluşabilir.

OSTEOMALAZİ TEŞHİS VE TEDAVİSİ

Osteomalazide hastanın şikayetleri ve muayene bulguları teşhise yardımcı olur. Eğer hastada osteomalaziden şüpheleniliyorsa idrar ve kan testi yapılarak D vitamini, kalsiyum, fosfat, alkali fosfataz ve parathormon değerlerine bakılır. Hastanın kalsiyum, fosfor ve D vitamini seviyelerinin düşük, paratiroid hormon seviyesinin ise yüksek olduğu durumlarda osteomalazi tanısı konulabilir.

Ayrıca görüntüleme yöntemleri ile hastanın kemik sintigrafisinin çekilmesi teşhisin konulması açısından önemlidir. Osteomalazi tedavisinde amaç, hem altta yatan sebebin hem de bozulmuş olan kemiklerin düzeltilmesine yöneliktir. Bu sebeple yeterli güneş ışığı alımı, D vitamini ve kalsiyum takviyesi çoğu zaman yeterli olabilir. Bunun yanında kas zayıflığını önlemek için hastaya düzenli egzersiz yapması da önerilebilir. Ancak ileri evrelerde yani kemik kırıklarının oluştuğu vakalarda cerrahi müdahaleler gerekebilir.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Dahiliye, Romatoloji, Ortopedi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz