Halk arasında kemik erimesi olarak da bilinen osteoporoz, vücuttaki kemik yoğunluğunun azalıp, dokusunun bozulması sonucu daha zayıf ve kırılabilir hale gelmesi ile ortaya çıkan ve tüm iskelet sistemini etkileyen bir hastalıktır. Genellikle ilerleyen yaşlarda görülen bir kemik hastalığıdır. Ancak erkeklerde, kadınlara göre daha geç ortaya çıkar.

OSTEOPOROZ NEDENİ VE BELİRTİLERİ

Kemik yoğunluğunun ve kalitesinin azalmasıyla ortaya çıkan osteoporozun en temel nedeni yaşlanmadır. Yaşı ilerlemiş bireylerin kemik ve dokuları yenileme gücünün azalması, kemik erimesine neden olur.

Özellikle yaşlı kadınlarda kemiklerin yıkımını önleyen östrojen hormonu menopozla birlikte azaldığı için, kemik yıkımı artar ve kemik erimesi görülür. Ayrıca gelişme çağında veya sonrasında yeterli kalsiyum ve D vitamini almamak, hareketsiz yaşam tarzı, kalıtım, minyon vücut yapısı, kemik gücünü azaltan ilaçlar, hipertiroidi, bazı eklem hastalıkları ve kemik yapan hücrelere zarar veren alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklar osteoporoza neden olan diğer faktörlerdir. Osteoporoz çoğunlukla belirti vermediği için sinsi bir hastalık olarak tanımlanır.

Ancak sırtta, belde ve boyunda ağrı, öne eğik ve kambur vücut şekli, boy kısalması, kalça, bilek ya da omurgalardaki çatlak ve kırıklar osteoporozun belirtileri olarak kabul edilir. Osteoporozun, postmenopozal ve senil osteoporoz olmak üzere iki tipi vardır. Postmenopozal, 65 yaşından küçük menopaza girmiş kadınlarda görülür ve hastalarda genelde omurga kırıkları oluşur. Senil osteoporozun ise 65 yaşının üstündeki tüm bireylerde görülür. Bu tip hastalarda da çoğunlukla kalça kırıkları oluşur.

OSTEOPOROZ TEŞHİSİ VE TEDAVİSİ

Osteoporoz çoğunlukla belirti vermediği için hastalığın teşhisinde geç kalınır. Osteoporoz teşhisi kemik mineral yoğunluğunun ölçülmesiyle konulur. Bu ölçümler DEXA veya BMD adı verilen tekniklerle yapılır. Bu teknikler, hastalığın erken dönemlerinde kırık oluşmadan, hastalardaki kırık riski ve kemik kitlesi hakkında doğru bilgiler vermesi açısından önemlidir. Özellikle DEXA, Dünya Sağlık Örgütü tarafından osteoporoz tanısında altın standart olarak önerilen bir tekniktir.

DEXA aynı zamanda osteoporoz önleme ve tedavi takibi için de kullanılan bir testtir. Bu testlerin haricinde hastalığın teşhisi için tomografi taramaları ve laboratuvar testleri gibi yöntemlerden de yararlanılır. Osteoporozun tüm tiplerinin tedavisinde amaç, kemiğin mineral kaybını azaltarak veya durdurarak kırıkların önlenmesidir. Hastalığın erken teşhisi tedavinin başarısı için önem teşkil eder.

Tedavide çoğunlukla hastaya kemik yıkımını önlemek için D vitamini ve kalsiyum içeren ilaçlar verilir. Gerekli tıbbi destek sağlandıktan sonra ayrıca hastanın kalsiyum ve D vitamininden zengin yiyeceklerle ve uygun egzersiz programlarıyla tedavi edilmesi sağlanır. Osteoporoz tedavisi uzun bir süreç ve takip gerektiren bir hastalıktır. Hastaların yılda bir kere kemik yoğunluğu ölçümlerini mutlaka yaptırmaları gerekir.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Dahiliye, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Ortopedi, Geriatri

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz