Covid-19 virüsünün Çin’den dünyaya yayılmaya başladığı ilk dönemlerde Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilebileceği şeklinde yapılan açıklama sonrası, pandemi nedir? Sorusu gündemde sıklıkla yer aldı. Halen içerisinde bulunduğumuz bu sürecin ne olduğunu ve bugüne kadar dünyada yaşanan en büyük pandemilerin bazıları hakkında bilgilere, aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Pandemi Nedir?

Pandemi; Bir kıtada, geniş bir bölgede veya dünya genelinde daha önceden görülmemiş bir hastalığın ortaya çıkarak insanlar arasında kolaylıkla yayılmaya devam etmesi yani salgın durumudur.

Dünya Sağlık Örgütü, pandemi ilanında en yetkili merci olup bu örgütün salgını küresel olarak ilan etmesi durumunda devletlerin alması gereken önlemlerde salgının gidişatına göre değişmektedir. Günümüzde Covid-19 salgılı ile adını daha sık duymaya başladığımız pandemi, aslında AIDS/HIV pandemisi olarak da dünya genelinde devam etmekteydi.

Tarihte Görülen Dünyanın En Büyük Pandemileri

Covid-19 ve AIDS dışında, insanlık tarihi boyunca birçok pandemi meydana gelmiş ve günümüze kadar milyonlarca insanın ölmesine neden olmuştur. Bu salgınlardan bazıları hakkında kısa bilgiler verecek olursak, şunları söyleyebiliriz.

İspanyol Gribi

Mustafa Kemal Atatürk’ün de yakalanarak atlattığı bilinen İspanyol Gribi, aslında önce Amerika’da ortaya çıkmıştır. Ancak I. Dünya Savaşı esnasında İspanya’nın tarafsız olması, İspanya Kralının bu hastalığa yakalanması ve İspanya basınında grip haberlerinin çok fazla yer alması nedeniyle, bu grip, İspanya Gribi olarak tarihe geçti.

1918 yılında ortaya çıkan ve yaklaşık 18 ay süren grip kısa sürede dünya geneline yayılarak, 50 milyonu aşkın insanın hayatını kaybetmesine sebep olmuştur.

Kolera

1817 yılında ortaya çıkan Kolera salgını, 1 milyondan daha fazla insanın hayatına mal olmuştur. Günümüzde tedavisi basit olsa da o dönemlerdeki tedavi imkanlarının kısıtlı olması sebebiyle, ciddi can kayıpları yaşanmıştır. Ülkemizde en son 1970 yılında ölümlere neden olan Kolera Hastalığı, günümüzde ise hala Yemen bölgesinde can almaya devam etmektedir.

Kara Veba

1346 ve 1353 yılları arasında görülen Kara Veba, dünyanın en ölümcül salgınlarından biri olarak tarihe geçmiştir. 70 ile 200 milyon arasındaki insanın ölümüne sebep olduğu tahmin edilen salgın, daha çok Avrasya ve Kuzey Afrika bölgelerinde etkili olmuştur.

Yersinia pestit adlık bakteriden kaynaklanan veba, ilginç bir şekilde Avrupa’ya taşınmıştır. 1347 yılında Kırım’da Ceneviz ticaret merkezini kuşatma yapan Moğol ordusu, vebalı olan ölüleri mancınıklar yardımıyla kentin içerisine atmış ve böylece veba Avrupa’ya yayılmıştır. Vebanın ilk ortaya çıktığı yer Çin olmuş ve Orta Asya’dan dünyaya yayılmıştır.

Kanamalı Ateş Salgını

15 milyona yakın insanın ölümüne neden olan Kanamalı Ateş Salgını ilk olarak Meksika bölgesinde, 1545 yılında görülmüş ve kısa sürede dünyaya yayılmıştır.

Grip Pandemisi

1889 yılında dünyanın birçok yerinde aynı günlerde ortaya çıkan grip pandemisi, 1 yıl gibi kısa bir sürede dünya genelinden 1 milyonu aşan insanın ölmesine neden olmuştur.

Asya Gribi

1957 yılında görülmüş ve 1 yıl devam etmiştir. Dünya geneline yayılan grip, 2 milyondan fazla insanın canını almıştır.

HIV/AIDS

İlk olarak 1960 yılında görülen ve günümüzde de özellikle Afrika ülkelerinde görülmeye devam eden AIDS, şimdiye kadar 30 milyon insanın hayatına mal olmuş bir pandemi vakasıdır.

Koronavirüs Pandemisi (COVID-19)

Son olarak 2019 yılında yine Çin’den ortaya çıkan Covid-19, 2019’un Aralık ayından günümüze kadar 1 milyon insanın canını almıştır. Bugüne kadar sayısı milyonları bulan insanlar, virüse yakalanarak tedavi edilmiştir. Özellikle ABD başta olmak üzere Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde de yoğun şekilde görülmeye devam eden coronavirus aşısı veya kesin tedavi yöntemi, henüz bulunamamıştır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz