Pankreatit, pankreasın akut veya kronik şekilde iltihaplanmasıdır. Özellikle ileri yaşta oldukça sık görülen bir hastalıktır. Pankreatit oluşmuş kişilerde pankreasın salgıladığı hormonlarda patlama olmaktadır. Çünkü iltihap pankreasın yapısını bozmaktadır ve bu da sürekli pankreasın salgı üretmesine neden olmaktadır. Pankreatit akut ve kronik olarak iki çeşit tipten oluşmaktadır.

Akut pankreatit

Çoğu zaman künt bir karın ağrısıyla ortaya çıkan, kan testlerin de pankreas enzimlerinin kontrol edilmesi ile ortaya çıkan pankreasın akut iltihaplanmasıdır.  Akut pankreatite neden olan etkenler başında safra taşları ve alkol bağımlılığı gelmektedir.

Akut pankreatit belirtileri

  • Karın ağrısı: Akut pankreatitin en belirgin ve en fazla görülen belirtisidir. Ağrı göbeğin üstünde başlar ve gittikçe karnın her bölgesine yayılmaya başlar. Künt ve şiddetli bir ağrıdır. Ağızdan alınan ağrı kesiciler genellikle ağrıyı dindiremez veya çok kısa süre ağrıyı kesebilirler. Ağrı özellikle otururken ve öne eğilmekle azalabilmektedir. Yemek yemek ve alkol içmek ağrının şiddetini arttırmaktadır.
  • Bulantı ve kusma: Karın ağrısından sonra akut pankreatitin olmazsa olmazlarındandır bulantı ve kusma. Genellikle her hastada görülür sebebi pankreastan aşırı şekilde salgılanan salgılardır. Bulantı ve kusma yüzünden hastalarda genellikle iştahsızlık başlamaktadır. Zaten akut pankreatitli kişiler ağızdan beslenmemeli, ihtiyaçları damar yolundan sağlanmalıdır.
  • Ateş: Hastaların çoğunda pankreasta var olan iltihap nedeniyle 38 – 39 derece ateş vardır. Bu ateş genellikle ateş düşürücülere cevap vermez.
  • Diğer belirtiler: Koma, şok, bayılma, öğürme ve sarılıktır.

Akut pankreatit tedavisi

Akut pankreatitin tedavisi, vücudu destekleyici tedavi ve komplikasyonları önleyici olarak sürdürülmektedir. En son çare cerrahi yollar ile pankreasın alınmasıdır.

Kronik pankreatit

Pankreasın uzun süreli, sinsi, ilerleyici ve kronik olarak iltihaplanmasıdır. Genellikle ilk safhalarda belirti vermez. Hastalık ileri safhalara ulaşınca belirtiler görülmeye başlar ve kişi hastalığının farkına varır. Akut pankreatite göre çok nadir görülen bir hastalıktır. Hastalık ilerledikçe pankreas küçülmeye ve sertleşmeye başlar. Bunlar artık görevini yerine getiremediğinin göstergeleridir.

Kronik pankreatit belirtileri

  • Kilo kaybı
  • Karın ağrısı
  • Yüksek şeker
  • Karın içi kanama

Kronik pankreatit tedavisi

Kronik pankreatitin tedavisinde amaç pankreasın görevini ilaçlar ile gerçekleşmektedir. Bu yüzden şekeri düşüren ilaçlar ve yağları sindirici ilaçlar kullanılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz