Parkinson hastalığı dopamin yokluğunun sebep olduğu nörolojik bir rahatsızlıktır. Titreme, hareketlerde yavaşlama ve kas sertliği ile kendini gösterir. Türkiye’de ve dünyada yaşlılarda en fazla görülen sinir sistemi hastalığıdır. Elli yaş üstü erkeklerde kadınlardan daha fazla görülmektedir fakat genç bayanlarda da genç erkeklerden fazla görülmektedir. Tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır çünkü yaşam kalitesini azaltmaktadır ve kişinin hayattan aldığı zevki azaltmaktadır. Özellikle yaşlılarda çokça bulunan işe yaramazlık psikolojisini daha fazla da arttırmakta ve kişinin depresyona girmesine neden olmaktadır. Parkinson hastalığı neden olur sorusunun cevabı çok basittir dopamin salgılanan beyin bölümü küçülmektedir. Fakat beyin bölümünün hangi sebeple küçüldüğü sorusu henüz cevaplanamamıştır.

Parkinson da dopamin salgılayan beyin bölümünde atrofi yani küçülme görülmektedir. Küçülme sonucu dopamin üretimi çok fazla miktarda azalır ve bu durum iletişimi sağlayan asetilkolin maddesinin dengesini bozar ve aşırı derecede salgılanır. Bu da fazla asetilkolinden dolayı parkinsonun ortaya çıkmasına sebep olur. Çünkü asetilkolin fazlalığı uyarı iletişimini bozar ve kaslarda çeşitli bozukluklara sebep olur.

Parkinson çok yavaş ilerleyen sinsi bir hastalıktır. Genellikle ilk on yılında belirti vermez bu yüzden erken tanıyı koymak çok zordur. Ama erken tanı koyulursa tedavi oranı çok yüksektir. Tedavi edilemezse de çok kötü şeylere sebep olmaz çünkü ölümcül değildir ve felçlere yol açmaz. Hastalığın ilk dönemlerinde sadece titreme görülürken hastalık ilerledikçe belirtiler de artar ve bütün vücuda yayılır. Erkeklerde 50 yaşından sonra görülme sıklığı yüksektir. Bayanlar ise bu hastalığa nedeni bilinmemekle beraber çoğu zaman erken yaşta yakalanmaktadırlar.

Dopamin nedir?

Dopamin beynimizin hipotalamus bölgesinde salgılanan bir çeşit hormondur. Vücuttaki görevi kan atışlarını hızlandırmak ve tansiyonu yükseltmektir. Ayrıca önemli bir görevi de asetilkolin miktarını kontrol altında tutmaktır. Kalp krizi gibi acil durumlarda kalbi tekrardan çalıştırmak ve hızlandırmak içinde kullanılmaktadır.

Parkinson hastalığı bulaşıcı mıdır?

Hayır, Parkinson hastalığı kesinlikle bulaşıcı değildir çünkü Parkinson’a herhangi bir virüs veya vb. şey neden olmaz.

Parkinson aileden gelen kalıtımsal bir hastalık mıdır?

Hayır, kesin olarak kalıtımsal bir hastalık değildir fakat aile de Parkinson hastasının olması kişinin de ileride Parkinson olma ihtimalini arttırmaktadır. Çünkü aynı aileden gelen insanlar genellikle aynı ailesel zayıflıklara ve anormalliklere sahip olurlar.

Parkinson hastalığı adını kimden almıştır?

Parkinson hastalığı adını ilk kez tanımlayan James Parkinson adında bir İngiliz doktordan almıştır. James Parkinson 1817’de ilk olarak hastalığı tanımlamıştır ve Parkinson’u genel olarak ‘titrek felç hali’ olarak özetlemiştir.

Parkinson hastalığının nedenleri

Parkinson hastalığının kesin nedeni henüz bulunamamıştır. Fakat bazı etkenlerin parkinsona neden olduğu düşünülmektedir bunlar:

  • İleri yaş: Yaşlanan insanlarda doğal olarak bütün organlarda belirli bir miktarda küçülme ve görev yapamama oluşabilmektedir. Fakat Parkinson hastalarında küçülme miktarı normalden çok fazladır bu yüzden Parkinson hastalığı ortaya çıkmaktadır.
  • Ailesel yatkınlık: Anne ve babasında veya ikinci derece akrabalarında Parkinson olan kişilerin, Parkinson hastası olması ihtimali; sağlıklı insanlara göre bir hayli fazladır. Çünkü DNA haritası yüzünden çoğu zaman aynı anormalliklere sahiptirler.
  • Zehirli maddelere uzun süre maruz kalma: Özellikle uzun süre ilaç ve boya fabrikalarında çalışan insanlarda Parkinson hastalığının çok fazla görüldüğü tespit edilmiştir. Çünkü toksin maddelere maruz kaldıkça beyinin önemli noktalarında atrofi yani küçülme gelişmektedir.
  • Diğer nedenler: Düşük sosyo-ekonomik düzey, kronik menenjit ve hipoksidir.

Parkinson hastalığının tanısı

Parkinson erken dönemde çok zor fark edilen bir hastalıktır çünkü hiçbir belirti göstermez. Hastalık başladığında ise belirtiyi koyma da fizik muayene yeterli olmaktadır. Çünkü hastalarda ortak yürüyüş bozukluğu, istirahat titremesi ve salya akması görülmektedir.

Parkinson hastalığının belirtileri

  • Yürüyüş bozukluğu: Parkinson hastalığında ilk görülen belirtidir. Hastaların yürüyüş şekli: öne doğru kambur pozisyona döner ve küçük adımlarla yürümeye başlarlar. Çünkü ayaklarını sürüyerek yürürler.
  • Titreme: En fazla ellerde ve ayaklarda görülen bir belirtidir. İlk olarak ellerde görülür ve hasta dinlenirken bile parmak şaklatmaya benzer bir titreme vardır.
  • Ağızdan salya akma: Genellikle ilk dönemlerde görülmez ama sık görülen bir belirtidir. Ağızdan salya akmasına tükürük salgısında ki sebepsiz artma neden olur.

Parkinson hastalığının tedavisi

Parkinson hastalığın tedavisinde amaç belirtileri ortadan kaldırmak, hastalığın ilerlemesini durdurmak ve mevcut olan durumu müdafaa etmektir. Bu da ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi ile sağlanmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz