Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Parçalı Bulutlu

PCT Düşüklüğü

PCT Düşüklüğü
03.10.2019
359
A+
A-

PCT, diğer adıyla PROKALSİTONİN testi olarak halk arasında bilinir; akciğer, bağırsaklar ve TROİD hücreleri tarafından üretilir. PCT, 116 amino asit değerine sahip proteinlerden biridir. Kan sayım testlerinde genelde bakteriyel enfeksiyon olma ihtimalini anlamamıza yardımcı olur. PCT değeri, aynı zamanda kişinin hastalığını belirlemede bizlere birçok detay sağlar. Bunlara kısaca bakacak olursak: cerrahi işlemlerinden kaynaklı yaralanmalar, VİRAL ve PNİMONİ gibi bakteriyel enfeksiyonlar, vuruklardan kaynaklı yaralanmalar… birçok hastalığın tespitinde bizlere yardımcı olur. PCT değeri, hekim tarafından tek test olarak ya da farklı testlerle kişiden istenebilir. PCT, kanda değeri 0.05 NG / ML’den düşüktür. Ancak bu normal insanlar için bir değerdir. SEPTİK şok ya da SEPSİZ hastalıkları bulunan kişilerde bu değer 1000 NG / ML’ye yükseldiği testlerde görünebilir, bu gayet normaldir. PCT değeri ile hastalığın şiddetini belirleyebiliriz.

PCT değeri, sağlıklı bir kişide normal şartlarda yükselmez diyebiliriz. PCT değerinin yükselmesi, sizin için birçok hastalığın habercisi demektir maalesef. Bu hastalıkların birkaçı şunlardır: Kemik ilik kanseri (peritonit ), böbrek yetmezliği, tiroid kanseri, idrar yolu enfeksiyonu, kan zehirlenmesi, zatürre, menenjit, multi organ yetmezliği ve kullanmış olduğunuz ilaçların biri ya da birkaçının yan etkisi sayılabilir. Ayrıca; yanıklar, cerrahi işlemler, travmalar gibi nedenler PCT değerinin yükselmesini sağlayacaktır.

Pct yükselmesi olduğu gibi, düşmesi de bazı durumlarda mümkündür. Yüksekliği bizler için ne kadar tehlikeliyse, düşüşü de o kadar tehlikelidir.

PCT düşüklüğünün sebeplerinden en önemlisi; Kandaki pct değerinin düşüklüğünün minör bakteriyel enfeksiyonun habercisi diyebiliriz. Bu durum, genelde vicudumuza enfeksiyonun yayılmamış olması ve lokal olması , sistemik enfeksiyonun 6 saatten daha yeni olduğu anlamına gelir.

PCT testi kimlerden alınır?

PcT testi, ciddi bir hastalık geçiren insanların, başta sepsis geçirip geçirmediklerini anlayabilmek için yoğun bakım ve acillerde bu teste ihtiyaç duyulur. Hastalığı belirlenen bir kişinin, tedaviye ne kadar cevap verdiğini anlamak için bu teste yine ihtiyaç duyarız.

Genelde PCT testini hangi hastalık durumlarında talep ederler?

Kalp çarpıntısı, ateş, düşük kan basıncı (hipotansiyon), derin veya hızlı nefes alma, akıl sağlığında belirlenen sıkıntılar ve idrar bozuklukları, mide bulantısı…

Testin yapımı için önceden bir hazırlık hastalardan istenmez. Kol üzerinden bir iğne yardımıyla alınan kan, test için yeterli olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.