PCT, bize hastada sepsis riskinin olup olmadığını veren testtir. Takviye olarak bazı kan testleri de yapılırsa, hastalık teşhisinde faydası olur. PCT testi tek başına hastalık teşhis edemez. Bazı durumlarda enfeksiyonun viral ya da bakteriyel olma durumunu netleştirme adına bu teste başvurulur. Hastada görülen belirtilere göre yapılan test normal çıkarsa, virüs kaynaklı bir rahatsızlık olup olmaması üzerine düşülür.

Bu test doktorun tam anlamıyla teşhis koymasını değil, karar verirken bir dayanak olma görevini üstlenir. Sepsis riskini saptamada, antibiyotiğin bırakılma zamanını belirlemede ya da bunun gibi durumlarda bu testten yararlanılır. PCT testi, tiroid bezlerinde üretilen prokalsitonin hormonunun oranını bize bildirir. Hastada tiroid kanseri varsa, bu hormon zaten yüksek çıkacaktır. Bazı ameliyat sonrası durumlarda ya da diğer bakteriyel olaylarda da PCT’nin yükselmesi olağandır. Şunu da unutmamak gerekir ki test değerleri, bakteriye karşı vücudun savaş açmasıyla da yükselme eğilimi gösterebilir.

PCT, yeni ameliyattan çıkma sürecinde, ciddi yaralanmalarda, yeni bebek doğumlarında ya da buna benzer diğer durumlarda da iniş çıkışlar gösterir. Tam olarak tanı koyabilmek için PCT’nin yanına ek olarak bazı tahliller istemek şarttır. Bu tanılar Kan kültürü ya da kan sayımı testleri gibi testler olmalıdır. Hastanın diğer bulgularına ek olarak bu testin de etkisiyle uzman doktor kararını verebilir. PCT yüksekliği, düşüklüğüne oranla daha tehlikelidir. PCT düşüklüğü viral şüphelere yöneltirken, yükseklik sepsis bulgusu verir. Sepsis olmasa da yükselen PCT değerleri, bakteriyel başka sorunlara işaret eder. Hastanın tam olarak neyinin olduğunu anlamak da diğer testlerden sonra mümkün olur.

Tahlil isterken tüm şüpheleri dikkate alarak yaptırılması, bu durumda zaman kazanılmasına yardım edecektir. Hastanın şikayetleri de bulgu netleştirilmesinde önemli rol oynar.

PDW nedir?

saglikk.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz