PCT, büyük ölçüde tiroid bezlerinde üretilen, bir kısmı da akciğer ve bağırsaklar tarafından sentezlenen, kanda bakteriyel bir enfeksiyon olup olmadığını bize veren bir polipeptittir.

PCT yüksekliği nedir ?

PCT yüksekliği, doktorun birtakım ek testler isteyerek bakteriyel olan sorunu tespit etmesine yarar. Yükselen PCT değerleri, sepsis göstergesi olabilir, hayatî tehlikenin olduğunu belirtebilir. Doktorun antibiyotik tedavisine başlamasında, normalin üzerinde PCT değerleriyle kan kültürü testlerinin yeri büyük önem taşır.

PCT yüksekliğindeki diğer sebeplere göz atmamız gerekirse; yeni dünyaya gelen bebeklerin kandaki PCT oranlarının yüksek görünmesinde bir tehdit bulunmaz. Ciddi ameliyatlardan sonra, sepsis şüphesi olmasa dahi Prokalsitonin değerleri yüksek çıkabilir. Ayrıca bazı ameliyat sonrası ilaçları da bu değeri yükseltir. Eğer hastada değişik belirtiler gözleniyor ve bu gözlem sırasında değerler yüksek seyrediyorsa, tehlike olabilir. Kana oksijen gitmemesi, PCT’yi haddinden fazla yükseltebilir. Son olarak kan hücrelerinin bakterilere karşı savaş açması esnasında da bu değerler yükselecektir. Tüm bunlar gösteriyor ki, PCT asla tek başına doktora tanı koymada ya da tedaviyi belirlemede yeterli değildir. Sepsis olup olmaması konusunda evet, gerçekten belirleyici özelliği vardır ama her ne olursa olsun yanında ek kan testleri de istenmelidir. Doktor, prokalsitonin değerlerinizi kendisi yorumlamalıdır. Yoğun bakım ünitesine girildiği ilk gün, hastaya mutlaka bu test uygulanır. İlaca başlarken ya da bırakırken de doktor bu değeri hastadan isteyebilir.

PCT yüksekliği nasıl anlaşılır: PCT değerlerinin yüksek olduğu, hastada bazı belirtiler meydana getirir. Organ yetersizliği, kanser, yanık vakaları, cerrahî operasyonlar, diğer bakteriyel sorunlar ve sepsis şüphesi… Bu belirtilerden biri ya da birkaçı gözleniyorsa, hastaya bu test uygulanmalıdır. PCT yüksekliği ne kadar fazlaysa, hastanın ölüm riskinin o kadar fazla olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Skolyoz Ağrısı

saglikk.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz