Pnömani ya da zatürre, bakteri, virüs veya parazitlerin neden olduğu akciğer enfeksiyonudur. Akciğerde meydana gelen bu enfeksiyon, alveollerin görevini yerine getirememesine neden olur.

PNÖMANİ NEDENİ VE BELİRTİLERİ

Alveol adı verilen içi havayla dolu küçük akciğer kesecikleri, bakteri, virüs ya da parazitlerin neden olduğu enfeksiyon sonucu meydana gelen iltihabın alveol hücrelerinde birikmesine ve bu alana kan damarlarından gelen serumun dolmasına neden olur. İçleri serum sıvısı ve iltihap hücreleri ile dolan, hava içeriğini kaybeden alveoller solunum işlevlerini yerine getiremez ve pnömani tablosu ortaya çıkar.

İleri yaş, sigara kullanımı, aşırı soğuk havaya maruz kalmak, kronik bir kalp ya da akciğer hastalığı, alkolizm, madde bağımlılığı, öksürük refleksinin bozulması, zararlı gazlara maruz kalmak pnömoni hastalığını tetikler. Pnömoni genellikle ateş, boğaz ağrısı gibi üst solunum yolu enfeksiyonu belirtilerini takiben başlar ve hastalarda bu belirtilerden 2-3 gün sonra yüksek ateş, titreme, hızlı soluk alıp verme, halsizlik, öksürük, balgam çıkarma, göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi semptomlar ortaya çıkar.

PNÖMANİ TEŞHİS VE TEDAVİSİ

Var olan belirtilerle hekime başvuran hastada fizik muayenede saptanan yüksek ateş, ağız çevresinde uçuk, dinlemede akciğerde pnömoniye özel solunum seslerinin duyulması gibi bulgular pnömoni tanısına yöneltir.

Pnömonili hastalarda kandaki lökosit sayısının arttığı saptanır ve akciğer grafisinde görülen değişiklikler ışığında pnömoni tanısı konur. Pnömoni tanısı konulan hastada hekim öncelikle; hastanın klinik, radyolojik ve laboratuvar bulgularına dayanarak tedavinin evde mi yoksa hastane koşullarında mı yapılacağına karar verir. Tedavinin ilk 3-5 günü içerisinde ateş düşer, diğer belirtiler geriler ve hastalık genellikle 1-2 haftada tam olarak iyileşir.

Hastane koşullarında tedaviye alınan hastalarda da antibiyotik tedavisi başlanır. Bu tür hastalarda antibiyotik tedavisi ile birlikte altta yatan akciğer, kalp ya da böbrek hastalığına yönelik tedavi yöntemlerine de başvurulabilir. Tüm bu çabalara rağmen solunum yetersizliği tablosu gelişen hastalarda yoğun bakım desteği gerekli olabilir.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Göğüs Hastalıkları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz