En sık görülen kalıtsal böbrek hastalıklarından biri olan polikistik böbrek hastalığı belirtileri, nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi verdiğimiz bu sağlık yazımızda, aynı zamanda hastalıkla ilgili farklı bilgilere de değindik.

Polikistik Böbrek Hastalığı Nedir?

Böbreklerde kist oluşumuna ve gelişimine neden olan hastalıklardan biri olan polikistik rahatsızlığı, kalıtsal böbrek hastalıkları arasında oldukça sık görülen ve böbreklerde farklı nedenlerle kist oluşumuyla ortaya çıkan önemli böbrek hastalıkları arasında yer almaktadır.

Polikistik Böbrek Hastalığı Belirtileri

Böbreklerde kalıtsal kist rahatsızlıklarından biri olan polikistik, bazı şikayet ve belirtiler ile kendini belli etmektedir. Ancak kimi hastalarda ise, hiçbir belirtinin görülmediği de bilinen bir gerçektir. Hatta belirti olmadığı gibi, net bir bulguya rastlanamadığı durumların olması da söz konusu olabilmektedir.

Kimi hastalarda erken birçok belirti görülebilirken, kimilerinde ise yaşam boyunca fark edilebilecek hiçbir belirti görülmemektedir. Hastalığın yaşının ilerlemesiyle birlikte, belirti ve bulguların ortaya çıkması mümkündür. Aşağıda, polikistik böbrek hastalığı belirtileri arasında en yaygın görülen ve en önemliler grubunda yer alan işaretler yer almaktadır.

Kanlı idrar yapmak: Kanlı idrar şikayetleri, bu hastalık için yapılan başlıca şikayetler arasındadır. Önemli bir belirti olmasına rağmen farklı nedenlerle de kanlı idrar gelebileceği için, kesin tanının konulabilmesi adına detaylı bir muayene şart olmaktadır. Bazı durumlarda ağrıyla birlikte gelen kanlı idrar, böbrekte oluşan kistin çatlayarak kanaması, böbrek taşı ve idrar yolu enfeksiyonu gibi nedenlerle ortaya çıkabilmektedir.

Ağrı: Böbrek kısmında ağrılar hissedilmesinin yanında, kanlı idrarla yaşanan ağrılardan da söz etmek mümkündür. Özellikle böbrekte görülen kistlerin büyümesi ve çevrede bulunan organlara baskı yapması, ağrının en temel nedenleri arasında yer almaktadır.

Böbrek taşı oluşması: Hastanın idrar yollarında taş oluşması, polikistik böbrek hastalığı belirtileri arasında en fazla rastlanan belirtilerden biridir. Bazı durumlarda bu taşların oluşumu herhangi bir soruna neden olmazken, bazen ise idrar yolunda kanama görülmesine, idrar enfeksiyonlarına neden olmaya ve ağrıya sebep olabilmektedir. Bazı ilerlemiş durumlarda ise idrar yolunda, idrarın dışarı normal bir şekilde atılmasını engelleyecek şekilde tıkanıklığa da neden olan polikistik böbrek hastalığı belirtileri arasında görülebilir.

Hipertansiyon: Yine bu hastalığın sık karşılaşılan belirtileri arasında bulunan hipertansiyon, polikistik hastalarında çarpıntı ve baş ağrısı gibi sorunların görülmesine de neden olabilmektedir. Ki yüksek tansiyonun böbrek yetersizliği rahatsızlığının ilerleme sürecini daha fazla hızlandırdığını düşündüğümüz de, aslında bu belirtinin ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlamak mümkündür.

Hastalığın tanısı nasıl konulur?

Hastalığın tanısının konulabilmesi için, öncelikli olarak görüntüleme yöntemleri kullanılmaktadır. Bilgisayarlı tomografi, ultrasonografi ve magnetik rezonans gibi yöntemlerle, tanı konulabilmesi mümkündür. Bu yöntemler, böbrek kistlerinin görülmesinde en etkili yöntemler olarak bilinir. Ayrıca ultrasonografi gibi hem daha basit bir tetkik hem de maliyeti daha az olan yöntemle de, tanı konulabilmesi mümkündür.

Polikistik Böbrek Hastalığı Tedavisi

Hastalığın evresine göre, uygulanacak tedavi yöntemleri arasında da farklılıklar görülebilmektedir. Bir yandan ilaçlı tedavi yöntemleri kullanılırken, diğer yandan böbrek kistlerinin cerrahi yöntemlerle boşaltılması da tedavinin süreçlerinden biridir. Diyaliz ise, böbrek hastalığındaki temel tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.

Kapsamlı sağlık bilgileri için, her zaman saglikk.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz