Egzersiz çalışmaları, vücut geliştirme çalışmaları ve antrenmanlar gerçekleştiren kişilerin vücutlarında pozitif değişim sağlamak için kullandıkları besin takviyeleri bulunur. Bu besin takviyeleri arasında protein tozu ise vücudun kendini tamir etmesi ve günlük protein ihtiyacını karşılaması için farklı kaynaklardan doğal veya yapay yollar ile elde edilerek kullanılan bir gıda takviyesidir.

Protein Tozu Ne İşe Yarar?

Protein, insan vücudunun temel yapı taşlarından biri olarak kasların yenilenmesi ve gelişmesi için gereklidir. Bu nedenle sporcuların kas oranlarını artırması ve yorgunluk sonrasında kaslarını güçlendirmesi için protein tozu kullanması gereklidir. Spor yapan insanların daha fazla ihtiyaç duyduğu proteininin karşılanması konusunda, yırtılan kasların onarılması ve onarımın hızlandırılması için bu takviyeye ihtiyaç duyulur. Ne kadar daha fazla egzersiz gerçekleştirirseniz vücudunuzun protein ihtiyacı o kadar artacağı için beslenmenize takviye olarak bu ürünleri kullanabilirsiniz. Pratik bir şekilde hazırlandıkları için beslenmenize yardımcı olurken, ihtiyacınız olan protein miktarını çok daha hızlı ve etkili şekilde almanızı sağlayan ürünlerdir.

Protein Tozu Nasıl Kullanılır?

Gıda takviyeleri satışı gerçekleştiren sayfalardan veya piyasada bulunan farklı firmalar üzerinden protein tozu temin ettiğinizde her ürünün kendine has bir şekilde kullanma sistemi bulunur. Bu kullanım şeklinde kimi ürünler antrenman öncesinde kullanılarak vücudun daha önceden güçlü hale gelmesi sağlanabilir. Bazı ürünler antrenman sırasında kullanılarak vücudun antrenman sonrası yorgunluğa hazır hale gelmesi sağlanabilir. Bazı ürün çeşitleri ise antrenman sonrasında kullanılması ile birlikte vücudun ihtiyacı olan kasları güçlendirecek proteini almasını sağlar. Genellikle yoğun antrenman ve egzersizler sonrasında vücut gıdalardan yeterince protein alamadığında bu gıda takviyeleri ile kas yıpranması ve hastalıkların önüne geçilmesi mümkün olmaktadır. Ürünler paket içeriğinde belirtilen ölçüler ve şekiller ile sıvılar katkısıyla shake yardımı ile veya farklı gıdalar ile ya da direkt şekilde kullanılabilir.

Protein Tozu Çeşitleri

Günümüzde sağlıklı ve güvenli bir şekilde tercih edilebilecek protein tozu ürünleri için ön plana çıkan 5 farklı çeşit bulunmaktadır.

  • Whey proteini; kana çok hızlı şekilde karışır. Kas gelişimine hızlı bir şekilde etki eder.
  • Kazein proteini; sütten elde edilen ve amino asit bakımından zengin bir kaynaktır. Yavaş sindirilir, daha uzun süre kaslar için destek sağlar.
  • Soya proteini; bitkisel kaynaklı ve zengin amino asit çeşidi bulundurur. Laktoz hassasiyeti olanlar bu ürünü kullandıklarında daha hızlı bir emilim sağlarlar.
  • Yumurta proteini; yumurtanın beyazından elde edilirken, besin üzerinden kalınabilecek en kaliteli protein içeriğidir. Yağ içeriği barındırmaz. Tüm aminoasitleri barındırır ve kolay sindirilir.
  • Et proteini; hayvandan elde edilen bir gıda takviyesi olmakla birlikte etteki proteinin işlemlerden geçirilmesi sayesinde elde edilir.

En İyi Protein Tozu

Direkt olarak ülkemiz piyasasında veya internet üzerinden farklı ülkelerin ürünleri arasında bulabileceğiniz protein tozu takviyeleri için en iyi kalitede bulunan ürün markaları ve kişiden kişiye kullanım özelliklerine göre değişim göstermektedir. Çünkü bazı kişilerde laktoz hassasiyeti bulunduğu için soya proteini kullanmak daha faydalı bir şekilde görülürken, bazı kişiler yumurta proteini kullanmayı tercih edebilirler. Bu nedenle en iyi ürünü bulabilmeniz için elde edildikleri kaynakları ve elde edilme şekillerini göz önünde bulundurarak nasıl bir ürün kullanmak istediğinizi ve ürün kullanım formunu net olarak belirlemeniz gerekir.

Protein Tozu Markaları

Günümüzde sporcular tarafından en çok kullanılan şekilde tercih edilen protein tozu ürünü için farklı markalar bulunmaktadır. Bu markalar arasında çok fazla ön plana çıkan ürünler olarak internet üzerinde yaptığınız araştırmalarda Türkiye menşeli olarak veya Avrupa menşeili olarak ya da Amerika üzerinde üretilmiş birçok farklı kaynaklı ürün bulabilirsiniz.

Protein Tozu Fiyatı

Piyasada tercih etmiş olduğunuz markalara bağlı olarak veya bu markaların sunmuş oldukları ürünlerin içeriklerine ve gramaj özelliklerine bağlı olarak protein tozu ürünleri için farklı fiyatları görebilirsiniz. Genellikle bu ürünlerde fiyatlar farklı markalar üzerinden en düşük oranda 100 TL’den başlayabilirken, 200 TL hatta 300 TL’ye kadar ulaşabilmektedir.

Protein Tozu Ne Kadar Kullanılmalı?

Antrenman öncesinde, antrenman sırasında veya antrenman sonrasında olmak üzere birçok farklı şekilde protein tozu kullanımı için öncelikle uzman fikri alınmalıdır. Tercih edilen ürünün türüne ve sağladığı özelliklere göre ayrıca sindirim özelliklerine göre doz miktarı belirlenebilir. Spor antrenmanlarınızı gerçekleştirdiğiniz profesyonel salonda yer alan uzmanlarla doğru bir görüşme sağladıktan sonra ne kadar kullanım sağlamanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Kullanım türüne göre shake içerisinde kullanım sağlamak istediğinizde fiziksel aktivitenize göre bir ölçek yani 30 gram ürün tercih edebilirsiniz. Farklı gıdalar ile birlikte kullanmak istediğinizde de buna göre vücudunuzun ihtiyacını karşılayacak düzeyde belirli bir gram ölçüsü üzerinden kullanım gerçekleştirebilirsiniz.

Protein Tozu Zararları

Günümüzde sadece sporcular tarafından değil birçok kişi tarafından kullanılmaya başlanmış olan protein tozu ürünleri, bazı uzmanlar tarafından inceleme altına alınmıştır. Bu noktada ürünün zararları düşünüldüğünde birçok spor eğitmeni ve uzman tarafından hiçbir zararı olmadığı belirtiliyor. Bazı uzmanlar ise bu ürünün vücutta kalıcı zararlar ortaya çıkardığını belirtiyorlar. Bu ürünlerin et veya çeşitli gıdalar ile doğal yolla vücuda alınması dışında kullanılan tüm yapay ürünlerin vücuda zarar vermesi olası olarak görülüyor. Bazı uzmanlar tarafından isteği ciddi açıklamalar yapılması ile birlikte bu ürünün çok tehlikeli olduğu, vücutta trans yağ oranını artırdığı, kalbe, böbreklere ve karaciğere zarar verdiği belirtiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz