RBC nedir ? İnsan kanında bulunan kırmızı kan hücreleridir. Alyuvar olarak da bildiğimiz Eritrosit, tam kan sayımı testiyle görülür. Hemoglobin, kana kırmızılığını verir. Hemoglobin içeren kan hücresi de RBC olarak adlandırılır.

Bildiğiniz gibi vücut solunum yapmadan çalışmaz. Solunumda, oksijen alır ve karbondioksit verir. Damarların bulunduğu vücut içi her yere oksijen taşıyan ve oralardan CO2’nin atılmasını sağlayan taşıyıcılar, Alyuvarlardır. Alyuvarların vücutta düşük olmasının başlıca sebepleri şunlardır:

Gebelik, kan kanseri, kemik iliği hastalıkları, anemi, kanamalı enfeksiyonlar, mide ya da bağırsaklarda kanama, metabolizma bozuklukları, lösemi, aşırı kanamalar, kemoterapi ilaçları, yetersiz beslenme…

Eritrosit Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Kırmızı kan hücresi eksikliğinin insan vücudunda ağır göstergeleri vardır. Baş ağrısı, bulantı, halsizlik, nefes darlığı, göğüs ağrısı, bayılma ya da buna benzer birçok belirti, alyuvar yetersizliğinden kaynaklanır. Alyuvar hücrelerinizin azaldığını hissediyorsanız, RBC testi yaptırınız. Bu testin ardından doktora danışmalısınız. Dahiliye doktorları, kırmızı kan hücrelerine bakarlar. Demir vitamini içeren gıdalar, spor yapmak, alkol sigaradan uzaklaşmak ve dengeli beslenmek alyuvar üretiminizi arttırabilir. Eğer doktorunuz, sizin durumunuzda gerek duyarsa, dışarıdan kan nakli takviyesiyle kırmızı kan hücrelerinizde artış sağlayabilir. Düşüşün sebeplerinin incelenmesi için doktor, testler istemelidir.

Eritrosit seviyenizi dengede tutmak adına size bazı ipuçları verebiliriz:

Dengeli besleniniz, demir ve vitaminlerin diğerlerini de içeren besinler kullanmaya özen gösteriniz. Kan vermek sağlıklı bir tazelenme sağlar, kan vermekten çekinmeyiniz. Her şeyden önemlisi, rutin kan sayımı testlerinizi yaptırarak olumsuz herhangi bir durumdan önceden haberdar olunuz. Bazı rahatsızlıklar, erken teşhis ve tedavi sayesinde kolayca ortadan kaldırılıyor. Hissedilen en ufak bir belirti halinde gidilen doktor, sizden istediği testlerle belki de geç kalınsa tedavisi olmayacak bir rahatsızlığa çözüm bulabiliyor. Sağlık, ihmâle gelmez. Kendinizi asla standart önceliklerinizin ardına gizlememelisiniz.

Umarım yazımızı beğenmiş aklınızdaki ” RBC Nedir ? ” sorusuna cevap verebilmişizdir.

PCT Yüksekliği Nedir?

saglikk.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz