Gastroözefagial reflü yediğimiz besinin yemek borusuna geri kaçmasına neden olan bir hastalıktır. En sık rastlanan sindirim sistemi hastalıklarından biridir. Neredeyse her insanda görülebilen gastroözefagial reflü her zaman hastalık olarak kabul edilmez. Çünkü yenilen şeyin ağıza gelmesi her zaman ortaya çıkabilen aşırı anormal olmayan bir durumdur mide yorulmasından dahi ortaya çıkabilmektedir. Sağlıklı kişiyle gastroözefagial reflüsü kişinin farkı, besinlerin mideden kaçmasının görülme sıklığı ve verdiği rahatsızlık miktarıdır. Arada sırada görülen besinlerin yemek borusuna geri kaçması aşırı derecede zarar vermemektedir fakat sıkça görülmeye başladığında mide asidi yemek borusuna kalıcı hasar vermeye başlar ve kişi reflü hastası olur.

Gastroözofagial reflü hastalar yemeklerini yedikten sonra ağızlarına acı bir su ve yedikleri besinin posa bölümleri gelir. Yeryüzünde çok sık görülen reflü, Türkiye’mizde de çok fazla görülmektedir. İstatistiklere göre nüfusun %20’sinde görüldüğü tespit edilmiştir.

Stres gastroözofagial reflüye neden olur mu?

Hayır, stres tek başına gastroözofagial reflüye neden olmaz. Ancak reflünün şiddetini artırır. Çünkü aşırı stres mide asidini arttırır. Bu da ağıza mide asidi geldiğinde çok can yanmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden gastroözofagial reflü hastaları mümkün olduğunca stresten uzak durmalıdır ve eğer kronik stres hastaları ise psikolojik destek almalıdırlar. Çocuklarda reflünün özellikle sınav zamanında çıkan türünün ana sebebi stres olarak görülmektedir.

Gastroözofagial reflünün tanısı

Gastroözofagial reflünün tanısı için çoğu zaman doktor muayenesi yeterli olmamaktadır. Çünkü belirtiler diğer mide hastalıklarında görülen belirtiler ile neredeyse tamamen aynıdır.  Doktor bazı testler isteyecektir bunlar:

 • Radyolojik testler: Genellikle damardan kontrast madde verilerek tomografi çekilmesi anlamına gelir.
 • Endoskopi: Özellikle gastroözofagial reflünün seviyesini tespit edilmek için hastadan istenen bir testtir. Endoskopi testinde ağzının içine kameralı bir boru gönderilir ve bu şekilde yemek borusunda ki zararı doktor direk görerek tedavinin derecesine karar verir.
 • Manometre testi: Yemek borusu içindeki hava basıncının ölçülmesi için kullanılan bir testtir.

Gastroözofagial reflünün nedenleri

 • Sigara bağımlılığı: Gastroözofagial reflünün ana sebeplerinden biridir. Özellikle kronik vakalarda sigara çok önemli bir nedendir çünkü sigara mide asidini kalıcı olarak arttırmakta ve yemek borusu kapağına ciddi bir şekilde zarar vermektedir.
 • Alkol bağımlılığı: Sigaradan sonra gastroözofagial reflüye en fazla neden olan etkenlerden biridir. Çünkü alkol çok yakıcı bir madde olduğundan içildiğinden sonra mideye giderken yemek borusunu yakar ve ayrıca mide asidinin Ph’ını arttırır. Ayrıca alkol alımı sonrası kusmalar da yemek borusu ile mide arasındaki kapağın bozulmasına sebep olur.
 • Yanlış beslenme şekilleri: Özellikle yemeğini çok hızlı tüketen ve midesi ağrıyana kadar yiyen insanlarda gastroözofagial reflü görülmesi ihtimali çok fazladır. Çünkü mide doldukça içindeki basınç artar ve bunun sonucunda mide ile yemek borusu arasındaki kapak bu basınca dayanamaz ve açılır. Bunun sonucunda midenin içerisindeki besinler ağıza geri döner ve kişinin ağzına kötü mide suyu tadı gelir.
 • Obezite: Obezite hastalarının neredeyse %90’ı aynı sırada Gastroözofagial reflüdür. Çünkü obezite hastalarının iştahı çok fazla olduğu için sürekli bir şeyler yerler ve bu da uzun vade de mide kapak bozukluklarına neden olur.
 • Diğer nedenler: Yemeklerden sonra kısa uyku, kalıtımsal özellikler ve mide fıtığıdır.

Gastroözefagial reflünün belirtileri

 • Pirozis: Tıptaki adıyla pirozis; mideden boğaza doğru hissedilen bir yanma hissidir. Genellikle yemekten yarım saat sonra ortaya çıkmaktadır. Sebebi mide asidinin yemek borusunu tahriş etmesidir.
 • Ağıza mide asidi gelmesi: Gastroözefagial reflünün ana belirtisidir. Genellikle her reflü hastasında görülür ve genellikle uyandıktan sonra hemen görülmeye başlar ve uyuyana kadar devam eder. Yemeklerden sonra mide asidinin PH’ı arttığı için mide asidi ağızı yemek saatlerinde daha fazla yakar ve yaraya sebep olabilir.
 • Geğirme: Mide kapağının mideyi kapayamaması sonucu görülmektedir.
 • Diğer belirtiler: Sabahları ses kalınlığı, dişin parlaklığını kaybetmesi, kronik bronşit, göğüs yanması ve astımdır.

Gastroözefagial reflünün tedavisi

Tedavide ilk olarak hastalığın belirtileri hissetmemesi amaçlar bu yüzden hastaya semptomatik tedavi uygulanır ardından yemek borusundaki zarar telafi edilmeye çalışır ve kişi komplikasyonlardan korunmaya çalışılır. Bunun için antiasit gibi ilaç tedavileri denenebilir. Çok ilerlemiş ve kansere yol açabileceği düşünen vakalarda cerrahi tedavi denenebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz