Göz metabolizma yapısı içerisinde yer alan retina tabakası sayesinde renk özellikleri oluşturulur. Eğer, doğumsal aşamada hücrelerin renk algılama yetersizliği ortaya çıkarsa, kalıtsal renk körlüğü oluşabilir. Temelinde canlının görme merkezinde özel bir pigment molekülünün az veya hiç bulunmaması yer alır. Genellikle yeşil ve kırmızı rengin birbirine karışması durumu görülür. Bu göz kusuru renk körlüğü testi ile kolayca anlaşılabilir.

Renk Körlüğü Testi Nedir?

Renkleri ayırt etme yeteneği bozukluğu olarak ortaya çıkan bu rahatsızlıkta tespit işleminin yapılabilmesi için renk körlüğü testi uygulanır. Erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülen bu rahatsızlıkta ishiara testi olarak da adlandırılan renk körlüğü testi uygulaması yapılır. Bu testin yapılmasında kişi farklı rakamları ifade eden renklere baktıktan sonra bu renkleri ve şekilleri çevresinden aramıyorsa renk körü olma ihtimali ortaya çıkaracaktır. Genellikle bu test için internet üzerinde birçok farklı örnek bulunmakla birlikte bu örneklerin incelenmesi sayesinde her tür renk körlüğü durumu kısmen tespit edilebilir. Bu testin uygulanması için mutlak bir şekilde teşekküllü bir klinikte göz doktoru uzmanlarına danışarak uygulama talep edilmelidir.

Renk Körlüğü Testi Nasıl Yapılır?

Teşekküllü bir devlet hastanesi üzerinde renk körlüğü testi yapılmasından önce birçok farklı alanda bulabileceğiniz görsel testlerinden faydalanabilirsiniz. Bu testler sayesinde kısmen renk körlüğü yani daltonizm rahatsızlığı bulunup bulunmadığını tespit ettikten sonra uzman bir göz doktoru tarafından detaylı muayene yapılması gerekebilir. Testinin yapılması için uzmanlar tarafından öncelikle belirli özelliklere sahip görseller kullanılarak bu görsellerin iç kısımlarında ve dış kısımlarında bulunan renklerin tespit edilmesi amaçlanır. Bu testlerde uygulanan görsellere vermiş olduğunuz cevaplar sayesinde renk körlüğü durumunuzun hangi seviyede olduğu ve hangi renklerle ilgili olduğunu belirleyecek sonuçlara ulaşılabilir.

Detaylı Renk Körlüğü Testi

Pratik bir şekilde kendi imkanlarınızla uygulayabileceğiniz renk körlüğü testi gibi uzmanlar tarafından uygulanan çok daha detaylı testler de yer almaktadır. Detaylı bir şekilde uygulanan bu testlerde birçok farklı renk üzerinden daltonizm rahatsızlığının tespit edilmesi mümkün olmaktadır. Çünkü bu rahatsızlıkta kırmızı, yeşil, mavi ve tam renk körlüğü olmak üzere farklı türler bulunmaktadır. Bu nedenle detaylı renk körlüğü testi yapılması ile birlikte hangi derecede ve hangi renklerde rahatsızlık yaşadığınız belirlenebilir. Detaylı bir testin içeriğinde her aşaması ile birlikte daha net sonuç oluşturan 12 görsel üzerinden inceleme yapılması gerekmektedir. Bu görsellerin her birisi hangi renklere karşı rahatsızlık sahibi olduğunuzu belirleyecektir.

Bebeklerde Renk Körlüğü Testi

Genellikle doğuştan kalıtsal olarak görülebilecek renk körlüğü erkeklerde anneden gelen kromozom ve babadan gelen kromozomlar birlikte taşıyıcı olarak ortaya çıkabilir. Genetik olarak da görülebilecek bu rahatsızlığın bebeklik döneminde ortaya çıkarılabilmesi için yine bebeklerde uygulanabilecek test bulunmaktadır. Bir yetişkin tarafından algılanan renk durumlarına göre bebeklerde bu durum 4 ve 5 yaşına kadar net olarak algılanmayabilir. Tam veya kısmi renk körlüğüne göre çocuklarda genellikle 20 erkek çocuktan birinde ya da ikisinde renk körlüğü bulunabilir. Bebeklerde uygulanan testlerde yetişkinlere göre rakam ve harfler yerine renkli görseller ya da farklı renkli iplerin birbirine karıştırılması ile ayırt edilmesi testi uygulanabilir.

Ehliyet Renk Körlüğü Testi

Trafiğe çıkış sağlamak için ehliyet sahibi olmak istediğinizde trafikte karşılaşacağınız ışıklar ve farklı durumlarda kırmızı ve yeşil ayrımı yapabilmeniz için renk körlüğü testi uygulanması gerekir. Eski kurallara göre renk körü olanlar ehliyet alamazken, günümüzde bu durum bir engel teşkil etmiyor. Yapılan testleri geçmeniz ve sonrasında buna göre uygun lens ve gözlükleri kullanmanız gerekmektedir.

Renk Körlüğü Testi Nasıl Geçilir?

Özellikle ehliyet alma dönemi öncesinde, polislik sınavları veya askeriye sınavları öncesinde birçok kişi renk körlüğü testi nasıl geçilir konusunda araştırma yapmaktadır. Günümüzde lens veya gözlük gibi bir imkan kullanmadan çıplak gözle bu testin geçilmesi için testte bulunan görsellerin ezberlenmesi gibi yollara başvurulabiliyor. Fakat normal yollarda testi seçme imkanınız bulunmuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz