Ritim bozukluğu (aritmi) ya da kalp çarpıntısı, kalbin normal ritim düzeninde oluşan her türlü düzensizliği tarif eden genel bir tanımdır.

Ritim bozukluğu neden olur?

Astım ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, çay, kahve, enerji içecekleri gibi gıdalar, stres gibi faktörler, aritmiye yatkınlığı olan kişilerde kalpte ritim bozukluğunu tetikler. Kişinin genetik bir yatkınlığı varsa, çok büyük bir üzüntü veya stres yaşadığında da aritmi görülebilir.Ritim Bozukluğu (Aritmi) Nedir? Kalp Çarpıntısı Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi Nasıldır?

İleri kalp yetmezliği ve kalp damar hastalıkları ile birlikte seyreden aritmiler ölüme dahi götürebilir. Yaşam tarzı da ritim bozukluklarına neden olabilir. Elektrolit dengesizliği (kandaki sodyum, potasyum ve magnezyum gibi elementlerin düzeylerinin bozulması) bir başka aritmi nedenidir.

Kalp hastalıklarına yol açabilecek bütün riskler, aritmi için de bir risktir. Kilo (özellikle karın bölgesinde biriken yağlar), hipertansiyon, koroner damar sorunları, kolesterol ve şeker yüksekliği bunlar arasındadır.

Aritmi bazen kalp kası hastalıklarına, kanlanma bozukluğuna, kalp kapak hastalıklarına, kalbi saran zar (perikard) hastalıklarına, doğuştan kalp hastalıklarına, psikolojik faktörlere, nörolojik olaylara ve hastalıklara, tiroid bezinin fazla çalışmasına da bağlı olabilir.

Ritim bozukluğu, yeni doğanlarda da doğumsal kalp hastalıkları nedeniyle ortaya çıkabilir.

Annenin kalp ritminin bozulması, bebeğin beslenmesini veya gelişimini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle bebeklere doğduğu anda ya da birkaç gün içinde yapılacak fizik muayene ve EKO ile ileride gelişebilecek aritmi sorunlarının ve başka kalp hastalıklarının tanısı erkenden konur.

Eğer bebekte doğumsal bir kalp hastalığı belirlenmişse, ona göre tedavisi de erken dönemde gerçekleştirilir.

Kalp hızı, kalbin dakikadaki atım sayısıdır. Kalp 1 dakikada erişkin bir kişide 60-100 kere atar. Bu hızın 60’ın altına düşmesi durumunda bradikardi, 100’ün üzerine çıkması durumunda ise taşikardi ortaya çıkar.

Aritmideki nabzın kendi içinde bir düzeni olabileceği gibi (1 normal 1 ekstra atım veya 2 normal 1 ekstra atım gibi) tamamen düzensiz de olabilir (atrial fibrilasyon).

Ritim bozukluğu belirtileri nasıldır?

Aritmiler bazen sessiz seyreder ve herhangi bir şikayete neden olmaz. Bazen ise değişen derecelerde şikayetler olabilir. Bunlardan en sık görülenleri çarpıntı (kuş kanat çırpıyormuş gibi), göğüste veya boyunda vuruntu hissi, baş dönmesi, nefes darlığı, güçsüzlük veya yorgunluk, göğüste rahatsızlık şeklinde tarif edilir.

Aritmiler bazen de şok, bayılma, sara nöbetleri, geçici görme-konuşma bozuklukları, pıhtı ve inme ile kalp yetmezliği gibi çok önemli tablolara neden olabilir.  

Ritim bozukluğu tedavisi ve teşhisi nasıldır?

Ritim bozukluğunun erken dönemde kontrol altına alınması sorunun ölümcül boyutlara ulaşmasını engeller. Bunun için çocuklar anaokuluna başlarken mutlaka bir kardiyoloji uzmanı tarafından muayene edilmelidir.

Özellikle anaokulu ve ilköğretim döneminde yaptırılacak muayene, EKG ve EKO ile ileride futbol, basketbol gibi spor sahalarında ritim bozukluğu nedeniyle yaşanan ani ölümlerin önüne geçilebilir.

Ayrıca kişinin 20’li yaşlarda bile ortaya çıkabilen kalp yetersizliğinden korunması sağlanmış olur. Teşhis için hasta öyküsü, fizik muayene, elektrokardiyogram (EKG), efor testi, ekokardiyogram, kardiyak kateterizasyon, elektrofizyoloji çalışması (EPS) gibi kardiyolojik inceleme yöntemlerine başvurulur.

Aritmi sırasında elektrokardiyografi alınamadıysa bile belirli bir zaman dilimindeki kalp ritmini gösteren “holter” hastaya uygulanabilir. Aritmi tanısında bu yöntemlerin yanı sıra transtelefonik holter (sağlık merkezine telefonla veri iletimi) ve implante edilebilen kaydedici cihazlar da kullanılabilir.

Ritim bozukluğu ameliyatı nasıl yapılır?

Aritmi, ilaç tedavisi ve girişimsel tedavi ile kontrol altına alınabilir. İlaç tedavisi ile başarılı olunamayan vakalarda “radyofrekans ablasyonu” denilen, hastanın bacak toplardamarından ya da bazen bacak atar damarından yapılan girişimsel bir uygulama ile yapılan tedavi şeklidir. Başarı oranı yüzde 70 ila 99 arasındadır.

Amaç, çarpıntıya neden olan mekanizmanın ya da odağın radyofrekans enerjisi kullanılarak ortadan kaldırılmasıdır. Bazı hastalarda kalp pili uygulaması gerekli olabilir.

Önemli konulardan kalp krizi ve kalp krizi belirtileri makalelerimizide mutlaka okuyunuz.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Dahiliye, Kardiyoloji, Pediatrik Kardiyoloji

saglikk.com

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz