DOLAR 5,5773
EURO 6,1735
ALTIN 271,2
BIST 95.734
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Gök Gürültülü

Romatizmal Hastalıklarda Sigaranın Zararları

Romatizmal Hastalıklarda Sigaranın Zararları
18.07.2018
146
A+
A-

El eklemleri başta olmak üzere birçok eklemde ağrı ve şişlik ile seyreden, tedavi edilmediğinde sakat bırakan romatizmal bir hastalıktır. Romatoid artrit kliniği oldukça değişkendir. Sıklıkla haftalar ve aylar içinde başlayan,eklemlerde ağrı, şişlik ve sabah sertliği ile kendini gösterir. Eklemlerde düğme iliği ve kuğu koynu şeklindeki şekil bozukluklarının gelişmesi hastalık süresi ve tedavi yeterliliği ile ilişkilidir. Genellikle, 10 yıldan uzun süredir hastalığı olan ve yeterli tedavi almayanların çoğunda vardır. Yani, efektif tedavi verilmediğinde eklem hasarı ve yaşam kalitesini bozan sakatlıklara neden olabilir.Sigara romatoid artrit için bir risk faktörüdür. Romatoid artrit gelişme riskini yaklaşık 2.5 kat artırmaktadır. Sigaranın bırakılmasından 10 yıl sonrasına kadar bu risk artımı devam etmektedir. Ek olarak, sigara romatoid artritin aktifl eşmesine ve daha şiddetli seyretmesine neden olur. Sigara içenlerde hastalık daha hızlı ve daha ağır seyir sergiler. Yani, daha fazla eklemde şişlik ve ağrı, daha fazla eklem ve organda hasar meydana gelir.Yüksek hastalık aktivitesi hastaların daha fazla miktar ve dozda ilaç kullanmasını gerektirir. Ayrıca, sigara kalp-damar hastalıkları gelişme riskini artırır. Romatoid artrit ve sigara damarlarda sertliğe yol açtıklarından beraberlikleri kalp krizi ve inme gibi damar hastalıklarının daha sık görülmesine ve daha hızlı ilerlemesine yol açar. Romatoid artrit için ilaç kullanmakta olan olgular infeksiyon hastalıkları için risk altındadır. Sigara içilmesi bu riski artırmakta ve ciddi enfeksiyonlara yol açabilmektedir. Sigara, romatoid artrit hastalarında tedaviye yanıtı azaltmaktadır. Bu da ilaçların daha yüksek dozda kullanılmasına, sonuç olarak daha fazla ilaç yan etkilerinin görülmesine ve daha fazla sağlık maliyetine yol açmaktadır.

Sigara ve Sistemik Lupus Eritematoz

Sistemik lupus eritematoz cilt, eklemler, böbrek, akciğer, sinir sistemi ve vücudun diğer organlarını etkileyebilen romatizmal bir hastalıktır. Sıklıkla yanaklar ve burun kökünü içine alan malar raş olarak adlandırılan kelebek şeklindeki döküntü, özellikle güneş gören yerlerde (boyun ve ekstremitelerde) döküntülü lezyon, güneşe karşı cildin aşırı hasasiyeti, sıklıkla el küçük eklemleri ve el bileklerınde şişlik gibi eklem tutulumu (artrit/artralji) ile kendini gösterir. Ayrıca böbrek yetmezliği,akciğer ve kalp zarlarının iltihabı, kan hücrelerinde düşüklük, psikolojik anormallikler ve sara nöbeti gibi sinir sistemi bulgularına neden olabilir.Sigara içilmesi sistemik lupus eritematoz gelişme riskini 3 kat artırmaktadır. Günlük içilen sigara sayısı ile orantılı olarak risk artmaktadır. Risk artışı aktif içiciler için geçerlidir. Ek olarak, aktif sigara içilmesi hastalığın daha sık aralıklarla aktifl eşmesine, daha şiddetli seyretmesine ve daha fazla organ hasarı yapmasına yol açar. Örneğin böbrek tutulum riskini artırır ve böbrek yetmezliğini ağırlaştırır. Cilt tutulumu, kemik hücrelerinde ölüm (osteonekroz), kemik erimesi (osteoporoz), damarlarda kanın pıhtılaşması ve damar tıkanıklığı gelişimi ile ilişkili bulunmuştur. Geçmişte içilmiş sigara sayısı, sistemik lupus eritematoz hastalarında görülen koroner kalp hastalıkları ile bağlantılıdır. En önemlisi de sigara içilmesi sistemik lupus eritematozda ölümlerin başlıca sebebi olan kalp krizi gibi kalp-damar hastalıklarının riskini ciddi derecede artırır. Diğer taraftan kullanılan ilaçların etkinliklerini azaltarak ciltteki ve diğer organlardaki klinik bulguların iyileşmesini geciktirir.

Sigara ve Skleroderma

Ciltte ve iç organlarda doku sertleşmesi (fi broz) ile giden kronik iltihaplı bir hastalıktır. Skleroderma yerine sistemik skleroz kelimesi de yaygın kullanılmaktadır. En sık parmaklarda solukluk, morarma ve kızarıklık ile kendini gösteren Raynaud fenomeni, ciltte sertleşme,kalınlaşma ve parmak uçlarında ve travmaya maruz kalan yerlerde yara (ülser) açılması ile kendini gösterir.Sigara içen skleroderma tanılı hastalarda hastalığın daha ağır seyrettiği bir çok çalışmada gösterilmiştir. Ancak,sigara ile yeni skleroderma gelişimi arasında ilişki gösterilememiştir. Sigara, skleroderma hastalarında ciltteki ve akciğerdeki doku sertleşmesini (fi broz) artırır.Dolayısı ile ciltteki sertleşmeye bağlı olarak ellerde ve ayaklarda eklem hareketlerini kısıtlar ve kolay yara açılmasına yol açar. Sigara, skleroderma hastalarında kalp-damar tutulumunu ve şiddetini artırır. Sklerodermada sık görülen Raynaud fenomeninin daha sık aralıklarla görülmesine ve daha ağır seyretmesine yol açar.Sonucunda, parmak uçlarında yara gelişimini (digital ülser) kolaylaştırır ve gelişmiş olan yaraların kapanmasını geciktirir.

Sigara sklerodemanın akciğer tutulumunun şiddetini artırdığı gibi ayrıca kronik akciğer hastalıklarına (KOAH)yol açarak akciğer fonksiyon testlerini bozar ve hastalarda daha fazla nefes darlığı, halsizlik ve yorgunluk gibi yakınmalar görülür. Sigara ve skleroderma beraberliği kanser gelişme riskini ciddi derecede artırır. Ayrıca sigara sklerodermaya bağlı gelişen refl ü ve yutma güçlüğü gibi bir çok mide-barsak bulgularına neden olur.

Sigara ve Ankilozan Spondilit

Omurga başta olmak üzere, eklemler, tendonların ve ligamanların kemiğe yapışma yerleri, gözler, sindirim ve cilt, solunum sistemleri gibi bir çok organ ve sistemi etkileyebilen romatizmal bir hastalıktır. Olgular sıklıkla 3 aydan fazla devam eden bel ağrısı ve yer değiştiren kalça ağrıları ile başvururlar. Belde sabah tutukluğu olması tipiktir. Bel ağrısı egzersiz ve yürüyüş ile azalır. Bunun yanında, hastalar daha az sıklıkla periferik eklemlerde ağrı-şişlik, topuk ve ayak tabanlarında ağrı, göğüs ön duvarında ağrı, bulanık görme, gözlerde kızarıklık-batma-yanma gibi şikayetlerle başvururlar. Eğer hastalık ilerlemişse omurga hareketlerinde kısıtlılık oluşur.Sigara ankilozan spondilitte, hastalığın daha sık aralıklarla aktive olmasına ve fiziksel fonksiyonları bozarak yaşam kalitesinde bozulmaya yol açar. Hastalığın tipik semptomları olan bel ağrısı ve sabah tutukluluğu aktif sigara içimi ile ilişkili iken, hastalığa bağlı sakatlıklar ve şekil bozuklukları ise geçmişte içilmiş sigara ile dahi ilişkilidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.