Kas ve iskelet sisteminde rahatsızlığı bulunanların yakından bildikleri romatoloji nedir, hangi hastalıklara bakar? Gibi romatoloji ile alakalı sık sorulan soruların cevaplarına, tüm detayları ile sağlık yazımızın detaylı bir şekilde yer verdik.

Romatoloji nedir?

Romatoloji; daha çok iskelet ve kas sistemleri üzerinde gelişen hastalıkları inceleyen ve bu hastalıkların tedavisine yönelik çalışmalar yapan bilim dallarından biridir.

Romatoloji bilim dalını romatizmal hastalıklar olarak nitelendirmek mümkün olsa da, romatoloji sadece romatizmal hastalıklarla ilgilenmeyip tüm kas ve iskelet sistemi problemleri ile ilgilenmektedir.

Romatoloji aynı zamanda kas ve iskelet sistemi ile alakalı olabilecek farklı organ ve sistemlerin de üzerinde incelemeler yapmaktadır.

Romatoloji bilim dalı hangi hastalıklara bakar?

Romatoloji nedir? Sorusunun ardından, bilim dalının üzerinde yoğunlaştığı hastalıklar hakkında da kısa bilgiler verelim.

Romatoid artrit

İltihaplı romatizma olarak bilinen romatoid artrit rahatsızlıkları, ayak ve el bileklerinde bulunan küçük eklemler üzerinde görülen rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıkların tedavi edilmemesi halinde, şişlik ve ağrı şiddetinin artması ve hatta bu bölgelerde sakatlıklara kadar ilerlemesi mümkündür.

Her ne kadar rahatsızlıklar el ve ayak bileklerinde gerçekleşmiş olsa da, böbrek ve akciğer gibi organlar üzerinde de farklı komplikasyonlara neden olarak bu organların hasara uğramasına sebep olabilmektedir. Romatoid artrit rahatsızlıklarında günümüzde kesin tedavi yöntemi, henüz bulunmuş değildir. Ancak yapılan çalışmalar hastalığın semptomlarının ortadan kaldırılmasında ve rahatsızlığın ilerlemesinin engellenmesinde önemli rol oynamaktadır.

Kireçlenme

Osteo artrit olarak bilinen ve halk arasında kireçlenme olarak anılan rahatsızlık, daha çok yaşlı bireylerde görülmektedir. Yaş ilerledikçe kişiler kireçlenme sorunları daha sık ve yoğun olarak karşılaşmakta, bağışıklık sistemine bağlı olarak da tedavi aşamalarında zorluklar yaşanmaktadır.

Kireçlenme rahatsızlıklarında ilaçlı tedavi yöntemleri, beslenme alışkanlıklarında yapılacak değişiklikler, eklem içi enjeksiyonlar gibi cerrahi operasyonlar, fizik tedavi uygulamaları ve egzersizler, tedavi aşamasında ön plana çıkmaktadır.

Sjögren sendromu

Rahatsızlık daha çok ağız ve gözlerde kuruluk şeklinde ortaya çıkmaktadır. Diğer romatoloji türleri gibi, vücudun farklı bölgelerinde komplikasyonlara neden olmayan bu rahatsızlığın tedavi aşamasında, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar daha fazla öne çıkmaktadır.

Akut eklem romatizması

Daha çok 5 ile 15 yaş arasındaki çocuklarda görülen akut eklem romatizması, her yaştan bireylerde görülebilmektedir. Vücutta kalbi, deriyi, sinir sistemini ve tüm eklemleri etkileyebilecek yapıdaki akut eklem romatizması, boğaz enfeksiyonları sonrasında daha sık ortaya çıkmaktadır.

Akut eklem romatizmasının tedavi aşamasında iltihap önleyici ilaçlar ve çeşitli antibiyotikler kullanılır.

Fibromiyalji

Fibromiyalji ise daha çok vücuttaki yumuşak dokular üzerinde görülen romatizmal rahatsızlıklardan biridir. Kadınlarda ve orta yaştaki bireylerde daha yaygın olarak görülen fibromiyalji, hastanın günlük yaşantısını olumsuz etkileyecek yapıda bir hastalıktır. Uyku bozuklukları, kas ağrıları ve halsizlik gibi birçok olumsuzluklar, bu hastalıkla birlikte ortaya çıkmaktadır. Tedavi aşamasında ilaçlı ve fizik tedavi yöntemleri önemli olup, semptomların ortadan kalkması için hastanın uyku düzeninin sağlanması da önemlidir.

Osteoporoz

Yaşlı bireylerde kemik yapısındaki yıkımın giderek artması ve fazlalaşan d vitamini ve kalsiyum ihtiyacının karşılanmasında yaşanan zorluk sebebiyle kemiklerin giderek içerisinde bulunan sünger benzeri yapıya dönüşmesi şeklinde görülen bir rahatsızlıktır.

Halk arasında kemik erimesi olarak da bilinen rahatsızlığı içine alan bu hastalık grubu, ilerleyen aşamalarda özellikle yaşlı bireyler için büyük bir risk oluşturmaktadır. Erken tanı ve tedavinin önemli olduğu bu hastalık grubu geç tedavi edilmeye başlandığında, kemiklerdeki yıkım çok daha fazla olmaktadır.

Behçet hastalığı

Vaskülit yani halk arasında behçet hastalığı olarak bilinen rahatsızlık, kan damarlarında iltihaplanma oluşmasıyla meydana gelir. Genital bölge ve ağızda meydana gelen yaralar ve göz bölgesinde oluşan iltihaplar gibi farklı sorunların ortaya çıkmasına yol açan behçet hastalığı, yaygın olarak genetik faktörler sebebiyle ortaya çıkmaktadır.

Sistemik bir rahatsızlık olması sebebiyle genellikle farklı birçok organ ve dokuyu etkileyen behçet hastalığı, erken teşhis edilerek tedaviye başlanması halinde semptomları önemli ölçüde azaltılmaktadır. Tedavi aşamasında hasta bireylerin sürekli doktor takibinde olması ve ilaçlarını düzenli bir şekilde kullanmaları gerekir.

Ailevi Akdeniz ateşi

Akciğerlerde, eklemlerde ve karın bölgesinde şiddetli ağrıların görülmesi ve yüksek ateş ve seyreden genetik rahatsızlıklardan biridir. Hastalığın tedavisine erkenden başlanmaması durumunda, ataklar şeklinde sıklıkla tekrar eden iltihapların görülmesi ve kalıtımsal bozukluklarının ortaya çıkması mümkündür. Bu nedenle hastalığın erken tanısı ve tedaviye erken başlanılmış olması önem taşır.

Kesin bir tedavisi bulunmayan bu hastalığın semptomlarını en aza indirebilmek için, verilen ilaçların aksatılmadan düzenli bir şekilde kullanılması gerekir.

Bel ve boyun ağrıları

Romatoloji bilim dalının bakmış olduğu rahatsızlıklardan biri de, bel ve boyun bölgesinde görülen ağrılardır. Toplumun önemli bir kısmında sıklıkla tekrar eden bel ve boyun ağrıları çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıksa da, bazı durumlarda kalıtsal bir şekilde görülebilmektedir.

Farklı birçok sebebi bulunan bu ağrıların kronik hale gelmesi, romatizmal hastalıklar arasında yer almasına neden olmaktadır. Bu tip ağrıların görülmesi durumunda öncelikle kan testi yapılarak, diğer tıbbi görüntülenme tekniklerinden faydalanıp ağrıların sebebi net bir şekilde ortaya konulur. Tedavi aşamasında ise daha çok ilaçlar ve fizik tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.

Damar iltihapları

Romatoloji biriminin ilgilendiği rahatsızlıklardan biri olan damar iltihaplanması yani diğer adıyla vaskülit rahatsızlıkları, vücudun kendi doku yapılarına karşı göstereceği bağışıklığın artmasıyla ortaya çıkar. Hastalıkla birlikte yorgunluk, kilo kayıpları, yüksek ateş, kas ve eklem ağrıları gibi çeşitli olumsuzluklarda ortaya çıkabilmektedir.

Rahatsızlığın erken teşhis edilip tedavi edilmemesi durumunda, vücuttaki farklı organlar üzerinde hasar oluşumuna neden olması söz konusudur. Hastalığın tedavisinde uzun süre bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçların kullanılması, rahatsızlığın semptomlarını ortadan kaldırmaya yöneliktir.

İnfeksiyöz artritler

Mantar, virüs ve bakteri gibi vücuda zararlı olabilecek farklı mikroorganizmalar tarafından meydana gelen enfeksiyonların oluşturduğu rahatsızlıklardan biridir. Rahatsızlık vücudun herhangi bir bölgesinde ki tek bir eklem üzerinde görülebileceği gibi, vücudun farklı bölgelerindeki birçok eklem üzerinde de aynı anda görülebilir.

Eklemlerde iltihaplanma problemlerine yol açan hastalık, erken tedavi edilmemesi durumunda kas ve iskelet sisteminde farklı sorunlara sebep olabilir. Hastalığın tedavisinde öncelikli olarak enfeksiyona sebep olan unsurların ortadan kaldırılması için, antifungal, antiviral ve antibiyotik ilaç tedavileri uygulanır.

Romatolojik hastalıklarını tamamında yapılacak egzersizler ve fizik tedavi yöntemleri, hastalıkların semptomlarının azaltılmasında önemli rol oynamaktadır.

Romatoloji nedir? sorusuna cevap verdik. Onkoloji nedir? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz