Saçkıran; başta kafa derisi olmak üzere, sakal ve kaş gibi, saçlı bölgelerde ani bir şekilde ortaya çıkan oval ya da yuvarlak şekilde kendini belli eden karakterize bir cilt hastalığıdır diyerek, saçkıran nedir? Sorusuna cevap verebiliriz. Saçkıran nedenleri farklı olsa da, nedenlere bağlı olarak hastalığın görülme şeklinde bir değişiklik yaşanmamaktadır.

Saçlar daire şeklinde ve metal paradan biraz daha büyük bir şekilde döküleceği gibi, daha büyük çaplarda da gelebilmektedir. Ancak genel görünümü madeni para büyüklüğünde ya da biraz daha büyüktür.

Rahatsızlığın görüldüğü kişilerin önemli bir kısmını, 40 yaşın altındaki insanlardır. Gençlerde daha yaygın bir şekilde görülen bu hastalık, kadınlarda erkeklere göre çok daha az görülmektedir. Saçkıran ismi ile anılan bir rahatsızlık olmasına rağmen, hastalığın temeli bir cilt hastalığı olarak bilinmektedir.

Saçkıran nedenleri nelerdir?

En yaygın görülen saçkıran nedenleri arasında, bağışıklık sisteminin zayıf olması önemli bir yer tutmaktadır. Zayıflayan bağışıklık sistemi, saçkıran olma riskini önemli ölçüde artırmaktadır.

Stres de aynı şekilde diğer etkenler ile birleştiğinde, saçkırana sebep olabilmektedir. Aileden gelen genetik faktörlere bağlı olarak da ortaya çıkabilen saçkıran hastalığı, kansızlık ve guatr rahatsızlığı bulunanlarda da yaygın bir şekilde görülmektedir.

Saçkıran nedenleri arasında gösterilen bazı hastalıklar, şunlardır.

 • Addison hastalığı
 • Egzama
 • Atopik alerjik astım
 • Sedef rahatsızlığı
 • Tiroid hastalığı
 • Saman nezlesi
 • Lupus hastalığı

Gibi bazı hastalıklar, saçkıran nedenleri arasında yer almaktadır.

Saçkıran hastalığı risk faktörleri

Saçkıran nedenleri dışında hastalığın risk faktörleri de, cilt hastalığına yakalanma riskini artırmaktadır. Risk faktörü altında bulunan kişiler, şunlardır.

 • 40 yaş altında olmak, risk faktörleri arasında önemli kabul edilmektedir.
 • Erkek olmak
 • Otoimmün hastalık
 • Down sendromlu olmak
 • Aile geçmişinde saçkıran hastalığının bulunması

Saçkıran belirtileri nelerdir?

Saçkıran belirtileri arasında, yaygın olarak görülenler şunlardır.

 • Saçın madeni para ya da biraz daha büyük bir şekilde dökülmesi, saçkıran belirtileri arasında en önemlilerinden biridir.
 • Hastanın tırnak yapısında görülen, anormal değişikliler belirtiler arasındadır.
 • Saçın döküldüğü bölgede saç tekrar çıkabilir. Ancak yeni çıkan saçlar, beyazdır.
 • Küçük sivilce ve kabarcık oluşması
 • Saçın genelinin kırılgan ve zayıf bir yapıya bürünmesi
 • Dökülmenin olduğu yerde sarımsı şekilde cilt lekelerinin meydana gelmesi

Gibi durumlar, saçkıran belirtileri arasında en fazla görülenleridir.

Saçkıran Tedavisi

Saçkıran tedavi edilebilir cilt hastalıkları arasında yer almaktadır. Tedavide ilk amaç, saçkırana neden olan enfeksiyonun ortadan kaldırılmasına yöneliktir. Krem ve toz şekilde olan mantar ilaçları, saçkıranın tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu ilaçların yanı sıra, ilaç niteliği taşıyan spreylerde hastalığın tedavisinde uygulanabilmektedir. En fazla tercih edilen ilaç, Griseofulvin adlı tabletlerdir. Hastalığın tedavisinde, iğne şeklinde ilaçlarda kullanılmaktadır.

Kullanılan spreyler ise genellikle, Minoxidil adlı spreyler olmaktadır. Her ne kadar doğal tedavi yöntemleri uygulanır olsa da, hastalığın tedavisinde doktorunuzun da tavsiyesi üzerine verilen bitkisel tedavi yöntemlerini de kullanabilirsiniz.

Hastalığın tedavisinin, cilt hastalıkları uzmanı ile yapılması gerekir. Bir yandan hastalığın ilerlemesi engellenirken, diğer yandan tamamen ortadan kaldırılması planlanmaktadır. Genellikle ağrısız bir şekilde görülen saçkıran hastalığı, bazı durumlarda hafif semptomlarla görülmekte ve kendiliğinden hiçbir tedaviye gerek kalmadan atlatılmaktadır.

Saçkıranın ilerlemiş olması durumunda ise, steroid grubunda yer alan ilaçlar daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu ilaçların, krem şeklinde olanları hastalığın genel yapısı dikkate alınarak kullanılabilmektedir. Yine muayene sonrasında doktorunuzun kararıyla bu ilaçlar, hastalıklı bölgeye enjektör yardımıyla uygulanabilir.

Tedavi aşamasında kaşlarda görülen saçkıran için uygulamalara dikkat edilmesi, büyük önem taşımaktadır. Saçkıranın farklı hastalıklara neden olan bir hastalık olmadığı bilinmektedir. Bu nedenle hastalığın tedavisi genellikle, saçkıranın ortadan kaldırılmasına yönelik olarak yapılmaktadır. Ancak rahatsızlığın yol açacağı psikolojik sorunlara yönelikte, doktor tarafından gerekli önlemler alınmalı ve tavsiyeler yapılmalıdır.

Sitemizde vermiş olduğumuz sağlık bilgileri ve ilaç isimleri, sadece bilgilendirme amaçlıdır. Hastalığın nedenleri, görülen komplikasyonlar ve kullanılması gereken ilaçların yanı sıra en doğru tanı, hastanelerde modern tıp yöntemleriyle yapılmaktadır. Doktor muayenesi ve tavsiyesi, tüm hastalıklar için geçerli olan asıl yöntemdir.

Saç dökülmesine neden olan sağlık sorunları ve hatalar başlıklı yazımızda, saç dökülmesi hakkında önemli bilgiler verdik.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz