Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) yaptırdığı araştırma korkunç bir gerçeği ortaya çıkardı. Buna göre, özellikle yoksul ve gelişmekte olan ülkelerde şifa olacak diye dağıtılan ilaçların aslında yüzde 11’i sahte! Edinburg Üniversitesi ve Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu’nda görevli bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre, sıtma ve zatürreden kaynaklanan çocuk ölümlerinin büyük bir kısmı da sahte veya standart altı ilaçlardan kaynaklanıyor. .

ONBİNLERCE ÇOCUK ÖLÜYOR

Araştırma için dünya genelinde 48 bin ilaç test edildi; 100’den fazla analiz gözden geçirildi. Analizlerde, incelenen ilaçların yüzde 11’inin denetimden geçmediği yani onaysız olduğu, kalite standartlarının altında olduğu veya içeriğinde belirtilen etken maddeleri içermediği belirlendi. Sahte ilaçların yaklaşık yüzde 60’ı ise sıtma ve bakteri enfeksiyonlarında kullanılan ilaçlardan oluşuyor. Yoksul ülkelerde her yıl sıtmaya yakalanan 72 bin ila 169 bin çocuğun sahte ve standart altı ilaçlar nedeniyle hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. Afrika ükelerinde sahte ilaçlar nedeniyle zatürreden her yıl 116 bin ilave çocuk ölümü yaşandığı tahmin ediliyor. DSÖ, 2013 yılında sahte ve standart altı ilaçların tespiti için küresel izleme sistemi kurmuştu. Sisteme aralarında kalp, şeker, doğurganlık, akıl hastalıkları ve kanser ilaçlarının bulunduğu bin 500 civarında sorunlu ilaç ihbarı yapılmıştı.

AŞILAR İÇİN DE ALARM

DSÖ’ye ayrıca sahte sarıhumma ve menenjit aşılarına dair ihbarlar ulaşmıştı. Veri tabanındaki ihbar ve bilgiler sayesinde 2013’te Paraguay’da, daha önce Pakistan’da da 60 kişinin ölümüne sebep olan zehirli öksürük şurubundan içen bir düzine kadar çocuk mideleri yıkanarak kurtarılmıştı. DSÖ uzmanları bugüne kadar tespit edilebilen sahte ilaçların bütünün yalnızca “küçük bir kısmını” olduğu görüşünde. Örgüt dünyada sahte ilaçlara yılda 30 milyar dolar harcandığını tahmin ediyor.

Sahte ilaçlar yoksul ülkelerin başına bela!

saglikk.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz