50 yaş ve üzerindeki kişilerde oluşan; ilerleyen; tedavi edilmediği takdirde görme kaybına yol açan sarı nokta hastalığı aynı zamanda “maküler dejenerasyon” olarak da adlandırılır. Retinada bulunan ve görme keskinliğini kontrol eden makula bölgesindeki bozulma sonucu ortaya çıkan sarı nokta hastalığı merkezi görmeyi etkiler.

İlerleyen yaş, genetik faktörler, obezite, hareketsizlik, sigara kullanımı, açık göz rengine sahip olmak ve kullanılan ilaçlar gibi farklı nedenlerle ortaya çıkabilen sarı nokta hastalığına kesin çözüm henüz bulunamamıştır.

Sarı nokta hastalığı tedavisinde son gelişmeler hastalığın ilerlemesini yavaşlatma ve görme kaybının minimize edilmesi üzerine yoğunlaşmıştır.

Sarı Nokta Hastalığı Nedir?


Göz önünde karartılar, görmede bulanıklaşma, görme kaybı vb. belirtilerle etkisini hissettiren sarı nokta hastalığı; retinada yer alan makula bölgesinde hasar oluşması sonucu ortaya çıkan ve genellikle yavaş ilerleyen bir göz hastalığıdır.

Makula retinanın en hassas kısmını oluşturur. Bu bölgede merkezi görmeyi sağlayan milyonlarca ışık algılayıcı hücre bulunur. Makula zarar gördüğü zaman görüntü bulanıklaşır, bozulur veya karanlık hale gelir. Bu değişim zaman içerisinde gerçekleşir ve hastaların hayat kalitesiyle birlikte görme yetisi de azalır.

Amsler Grid adı verilen sarı nokta hastalığı testi uygulandıktan sonra kişi özelinde tedavi süreci başlatılarak hastalığın yol açtığı şikayetlerin baskılanması amaçlanır. Sarı nokta hastalığı sigara içen, ailesinde aynı hastalığa yakalanan kişiler bulunan, hareketsiz bir yaşam süren ve yüksek tansiyon sorunu yaşayan kişilerde daha sık görülür.

Sarı Nokta Hastalığı Belirtileri


 • Sarı nokta hastalığının en yaygın belirtisi görüşte bulanıklaşmanın başlamasıdır. Makuladaki hücrelerin fonksiyonlarının azalmasına bağlı olarak sarı nokta hastalığına yakalanan kişiler karşılarındaki objeleri, yüzleri ya da baktıkları yerleri net olarak göremezler.
 • Görüşte bulanıklaşmayla birlikte sarı nokta hastalığı olanlar parlak ışıkları fark edememeye başlarlar. Zamanla gözlerinin önünde gri ve siyah renkte noktacıklar oluşur.
 • Sarı nokta hastalığı olanlar araba kullanırken, kitap okurken hatta yüzleri tanırken zorlanırlar. Gece görüşleri azalır, renkleri ayırt etmekte zorlanırlar.
 • Cisimleri veya çizgileri net bir şekilde görememek de sarı nokta hastalığı belirtileri arasında yer alır.
Sarı nokta hastalığı belirtileri taşıyan kişilerin zaman kaybetmeden uzman doktorlara görünmeleri ve sarı nokta hastalığı tedavisi sürecine başlamaları gerekir.

Sarı Nokta Hastalığı Çeşitleri


Sarı nokta hastalığı çeşitleri; kuru ve yaş tip olmak üzere iki ayrı sınıf kapsamında incelenir. Kuru tip sarı nokta hastalığının görülme sıklığı yaş tip sarı nokta hastalığına göre çok daha fazladır.

Yaş tip sarı nokta hastalığı daha hızlı ilerler ve ani görme kayıplarına yol açabilir. Kuru tip sarı nokta hastalığının tedavi edilmediği takdirde yaş tip sarı nokta hastalığına dönüşebileceği ihtimali de göz ardı edilmemelidir.

Kuru Tip Sarı Nokta Hastalığı


Nedeni tam olarak bilinmeyen kuru tip sarı nokta hastalığı yavaş ilerler ve henüz onaylanmış kesin çözüm veren bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bu tip sarı nokta hastalığında “drusen” adı verilen küçük beyaz veya sarı renkli tortular makula altında gelişmeye başlar ve zaman içerisinde makulaya zarar verir.

Yaş Tip Sarı Nokta Hastalığı


Yaşa bağlı maküler dejenerasyon hastalarının yaklaşık %15’lik bir kısmını etkileyen yaş tip sarı nokta hastalığı görme kaybına neden olabilir. Retina altında anormal kan damarları oluşumunun gözlenmesi bu hastalığın temel nedenidir.

Yeni oluşan kan damarları kanayabilir, çatlayabilir ve sızdırma yaparak makulaya zarar verebilir. Belirtileri aniden ortaya çıkabileceği için özellikle 50 yaş üzerindeki kişilerin düzenli olarak göz muayeneleri yaptırmaları tedbir alınması açısından önemlidir.

Sarı Nokta Hastalığı Neden Olur?


Sarı nokta hastalığı nedenleri net olarak bilinmemekle birlikte bu hastalığın oluşumunu tetikleyen birçok risk faktörü olduğu düşünülmektedir.

 • İlerleyen yaş sarı nokta hastalığının en büyük risk faktörü olarak değerlendirilir.
 • Irk ve etnik farklılıklar sarı nokta hastalığına yatkınlığı etkileyebilir. Beyaz ırka mensup kişilerin siyahi ırka mensup olanlara göre sarı nokta hastalığına yakalanma risklerinin daha fazla olduğu bilinmektedir.
 • Sarı nokta hastalığı kadınlarda daha sık görülür. Bu durumun kadınların ortalama ömrünün erkeklere oranla daha uzun olmasında da kaynaklandığı kabul edilmektedir.
  • Genetik yatkınlığın,
  • Sigara kullanımının,
  • Kalp hastalıklarının,
  • Yüksek tansiyonun,
  • Obezitenin,
  • Güneş ışığına fazla maruz kalınmasının,
  • Kullanılan medikal ilaçların,
  • Yanlış beslenmenin ve
  • Alkol tüketiminin de sarı nokta hastalığı riskini arttırdığı savunulmaktadır.

Sarı Nokta Hastalığı Tedavisi“Sarı nokta hastalığı nasıl tedavi edilir?” sorusunun yanıtı sarı nokta hastalığının hangi çeşidinin hastada bulunduğuna göre değişebilir.Sarı nokta hastalığına kesin çözüm sunabilen bir tedavi yöntemi henüz bulunmasa da hastalığın seyri kontrol altına alınabilir.

 • Antianjiyojenik İlaçlar: Bu ilaçlar göze enjekte edilir ve yeni anormal kan damarlarının oluşumunu engeller. Bu tedavinin düzenli olarak uygulanması gerekir.
 • Lazer Tedavisi: Bazı durumlarda doktorlar lazer tedavisi ile anormal kan damarlarını yok etme alternatifini sunabilirler.
 • Fotodinamik Lazer Tedavisi: İki aşamalı bu tedavi yönteminde öncelikle hastaya gözdeki anormal kan damarları tarafından emilecek bir ilaç enjekte edilir. Sonrasında lazer tedavisiyle nokta atışı yapılarak damarlar yok edilir.
 • Vitamin Tedavisi: C vitamini, E vitamini, çinko, bakır ve beta karoten içeren takviyeler kullanılarak hastalığın yan etkileri azaltılabilir.
 • Submaküler Cerrahi: Sarı nokta hastalığı tedavisi kapsamında makuladaki anormal kan damarlarına cerrahi olarak da müdahale edilebilir.

Sarı nokta hastalığı kuru formda başlayıp yaş forma dönüşebilir. Eğer kişi kuru tip sarı nokta hastalığına yakalanmışsa göz muayenelerini kesinlikle aksatmamalıdır.Ani görüş kayıplarının yaşanmaması adına yaşam tarzına dikkat edilmeli, alkol ve sigara tüketiminden kaçınılmalı, aynı zamanda doktorların tedavi önerilerine bağlı kalınmalıdır.ı önerir

Sarı Nokta Hastalığı Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisii

saglikk.com

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz