Sedef Nedir?

Sedef hastalığı veya Tıp’taki adıyla “Psoariasis” oluştuğu yerde kızarıklık ve kabuklaşmaya yol açan çok önemli bir cilt hastalığıdır. Cildin en üst tabakasının sertleşip, büyümesi ve sedef rengini almasıyla karşılaşılır. Deri sürekli kendini yeniler fakat bu sefer de derinin üstünde ölü hücre birikmesi oluşmuştur. Sedef hastalığı cildin birçok bölümünde görülebilse de genellikle en fazla görülen yerler dirsekler, dizler, saç derisi ve ardından sırt, bel bölgesi ve tırnaklarımızdır. Eğer tedaviye erkenden başlanırsa tedavi oranı %90’lara çıkmaktadır. Ayak mantarından sonra en fazla görülen deri hastalıklarından biridir. Türkiye’de halkın %3’ünde görüldüğü düşünülmektedir. Genç yaşta ortaya çıkma ihtimali çok fazladır. Eğer aile de sedef hastası biri varsa kişilerde görülme ihtimali artmaktadır.

Sedef Hastalığının Çeşitleri

 • Plak oluşumlu sedef (psoriazis): Ülkemizde en sık görülen sedef çeşididir. Dirseklerde, dizde pullanmış şeklinde görülen kabuklaşmalara yol açar
 • Ters sedef:  Egzama türleriyle karıştırılan sedef çeşididir. Çoğu zaman koltuk altı, kasıklar ve diğer derinin katlandığı yerlerde görülür.
 • Eritrodermik sedef: Hastanın tüm vücudunda kızarıklığa ve kabuklanmaya yol açan sedef çeşididir. Ayrıca deri dökülmesine de neden olur. Ayrıca sıvı ve elektrolit dengesine neden olduğu için hastane de cildiye servisinde tedavi edilmesi ve takip edilmesi gerekir.
 • Damla tipi sedef: Genellikle sadece çocuklarda görülen sedef tipidir. Adını sedef yaralarını damla şeklinde olmasından alır.

Sedef Hastalığı Bulaşıcı mıdır?

Hayır, sedef kesinlikle bulaşıcı bir hastalık değildir.

Sedef hastalığı tedavi edilmezse ne olur?

Hastalık bütün cilde yayılabilir. Ayrıca dirsek ve dizlerdeki sedefte hareket zorluğuna neden olabilir.

Sedef Hastalığının Nedenleri

Sedef hastalığının kesin bir nedeni henüz olarak saptanmamıştır fakat hastalığın etkeni olarak lökositlerde bir anormallik sonucu gerçekleştiği düşünülmektedir. Diğer nedenleri;

 • Kesikler: Kesikler sonucu oluşan ölü deri toplanması sedefi tetikler. Bu yüzden sedef hastaları kesiklere karşı dikkatli olmalıdır.
 • Çeşitli ilaçlar: Özellikle lökosit azalmasına neden olan bazı ilaçların sedefe neden olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca kemoterapi ilaçlarının da sedefi arttırdığı düşünülmektedir.
 • Diğer nedenler: Stres, sıkıntı, psikolojik bozukluklardır.

 

Sedef Hastaları Nelere Dikkat Etmeli

Sedef hastalarının hastalık ilerlememesi ve vücudun diğer bölgelerine yayılmaması için düzenli olarak dikkat etmeleri gereken hususlar vardır. Burada belirtilenleri uygulayan sedef hastalarının hastalıkları gerileme gösterir ve ilerlemez.

 • Hasta cilt temizliğine dikkat etmeli ve günlük duş alması gerekir.
 • Cilt nemlendirici kremler tüm cilde günlük olarak sürülmesi gerekir.
 • Doktorun vermiş olduğu sedef ilaçlarını düzenli ve belirtilen süre kadar kullanmak gerekir.
 • Duş alırken aşırı sıcak su tercih edilmemelidir. Mümkünse ılık su ile duş alınmalıdır.
 • Sedefin bulunduğu bölgelerdeki kabukları yolmamak gerekir. Bu hastalığın yayılmasına neden olur.
 • Güneş ve deniz suyu sedeflerin kaybolmasında son derece etkilidir. Bu nedenle sedef hastaları yaz aylarının kıymetini bilmeli, kendilerini sahillere atmalıdırlar.
 • Sedef hastalığının tedavisine yönelik piyasada sağlık bakanlığı tarafından onayı olmayan çeşitli krem ve bitkisel ilaçlar satılmaktadır. Bunları kullanmamanız gerekir; çünkü hastalığınızın tedavisi yerine ilerlemesine neden olabilir.

Sedef Hastalığı Romatolojik Hastalıkların Habercisi Olabilir

Sedef hastalığı ile birlikte seyreden çeşitli romatolojik hastalıklar vardır. Bu nedenle sedef hastaları bir romatoloji uzmanı tarafından incelenirse çok faydalı olur. Eğer sedef hastalığı ile birlikte seyreden bir hastalık varsa ve bunun erkenden teşhisi yapılırsa tedavinin etkisi bir hayli artmaktadır. Sedef hastalığı ile birlikte hastada bir romatolojik hastalığın bulunup bulunmadığı kan tahlili gibi basit tetkiklerle kolayca tespit edilebilir.

Sedef Hastalığının Tedavisi

Sedef hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. Hastalık yalnız çeşitli ilaçlar yardımıyla uyutabilmektedir. Çoğu zaman ilk olarak hastaya verilen ilaçları antibiyotik kremlerdir. Bu kremlerden netice alınamadığı takdirde kortizon içerikli kremler ikinci sırada hastaya hekim tarafından verilir. Bu kremler sonuç vermediğinde ise bazı iğne ve haplar kullanılabilmektedir. En son sedef hastalığı tedavisi ise ışın tedavisidir. Işın tedavisi sedefin hasta üzerindeki yoğunluğuna ve türüne göre uygulanır. Hastalığın şiddeti uygulanacak olan ışın tedavisinin haftada kaç seans olacağını belirlemektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz