Beyin felci olarak da bilinen Serebral palsi hastalığı; genellikle 5 yaş altı çocuklarda görülen beyin hasarına dayalı bir sağlık problemidir.

Bulunduğu yere ve hasarın derecesine göre etkileri değişen hastalık, başta kaslarda spastisite ve hareket bozuklukları olarak kendini belli etmektedir. Hastalığın ortaya çıkmasında farklı birçok neden ve risk faktörü bulunmakta olup, bununla ilgili bilgilere yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Serebral Palsi Nedenleri

Serebral palsi nedenleri arasında temel olarak, farklı çeşitlerde ortaya çıkan beyin malformasyonları ya da hasarlar gösterilebilir. Bazı hastalarda ise, aynı anda daha fazla nedenle de görülebilmektedir. Bebek dünyaya gelmeden, doğuma yakın bir zamanda anne karnındayken oluşacak bazı sorunlar nedeniyle de görülebilecek Serebral palsi hastalığı, doğum sonrasındaysa beyin travması, enfeksiyonel hastalıklar ve oksijen eksikliğine bağlı nedenlere de bağlı olabilmektedir.

Gebelik döneminde anne adayının zika virüsü, toksoplazma, kızamıkçık ve sitomegalovirüs adı verilen enfeksiyonlarda Serebral palsi nedenleri arasında gösterilebilir.

Erken doğumla dünyaya gelen bebeklerde de, normal doğumla doğan bebeklere göre daha fazla olduğu da bilinmektedir. Serebral palsi hastalığının önemli nedenlerden biri de, bilirubin seviyesinin yükselmesi sonucunda oluşan kernikterus adındaki farklı bir beyin hasarıdır.

Bebeğin iki yaşına kadar yaşayacağı ciddi dehidrasyon, yaralanmalar, ağır ölçekte sepsis ve menenjit gibi sağlık problemleri de, Serebral palsi hastalığı için birer neden olarak kabul edilmektedir.

Serebral Palsi Belirtileri

Serebral palsi belirtileri, konuşma yetisi, kas ve iskelet sistemi sorunları, vücutta dikkat çekici derecede anormallikler şeklinde geniş ve belirgin şekillerde ortaya çıkmaktadır. Beynin etkilenen bölümüne bağlı olarak görülen Serebral palsi belirtileri, genellikle şunlardır.

 • İstemsiz hareketlerin oluşması
 • Titreme nöbetleri
 • Kaslarda aşırı gevşeklik ya da sertlik gibi sorunlar
 • Çocuğun yardım almadan sürünme, oturma ve yuvarlanma gibi motor becerilerinde görülen gecikmeler
 • Konuşma zorluğunun çekilmesi ve konuşma gelişmesinde yaşanan gecikmeler
 • Sıklıkla düşme
 • Kas koordinasyonunda zayıflıklar
 • Körlük
 • Zihinsel yetersizlikler
 • Nesneleri daima aynı elle tutma gibi, vücudun sadece bir yanının kullanılmasına olan yatkınlık

Gibi işaretler, Serebral palsinin belirtileri arasında yer alır.

Serebral Palsinin Türleri

Beynin farklı bölgelerinin etkilenmesine yol açan, birden fazla Serebral palsinin türü bulunmaktadır. Hastalık 5 ayrı şekilde görülmekte olup, rahatsızlığın çeşitleri şunlardır.

Spastik: Bu tür, hastaların yüzde 80’den fazlasını etkileyen bir durumdur. Hastanın hareket zorluğu çekmesi, abartılı şekilde ortaya çıkan refleksler, kaslarda sertlik gibi sorunlara sebep olmaktadır. Bu tipte hasta, bacaklarıyla makas şeklinde hareketler yapma ve dizlerini bükme gibi zorluklar yaşayabilir. Felç ve kas güçsüzlüğü de, bu tipe eşlik eden semptomlardır.

Atenoid: Hastanın, vücut hareketlerini kontrol altında tutmakta zorlandığı Serebral palsinin bir çeşididir. El, kol ve bacaklarda istemsiz ve anormal kabul edilebilecek hareketlere neden olabilmektedir. Bazen dil ve yüz de, anormallikler görülebilir. Hasta otururken, yutkunurken, konuşurken ve yürürken zorluk yaşayabilir.

Hipotonik: Kaslarda aşırı gevşekliğe ve kas tonusunun azalmasına sebep olmaktadır. Bacak ve kollar, cansızmış gibi sarkık bir şekilde görülmektedir. Nefes almakta zorlanmak ve baş kontrollerinin yetersiz olması, bu tipte görülen başlıca sorunlar arasındadır.

Ataksik: Derinlik algısı ve denge sorunları yaygındır. Yani çocuk bir yere adım atarken, basacağı yerin derinliğini tam idrak edemeyebilir. Hastalığın tipleri arasında, en az görülen tip olarak bilinir. Koordinasyon sorunu, yazı yazma, nesneleri kavrayabilme ve yürüme gibi motor becerileri zayıftır.

Karışık tip: Farklı şekillerde görülen Serebral palsinin türlerinin bazılarının kombinasyonları şeklinde görülmektedir. Atetoid ve spastik türlerinin, ortak etkilerine sık rastlanmaktadır.

Serebral Palsi Tedavisi

Hastalığın, kesin olarak bir tedavisi bulunmamaktadır. Uygulanan tedaviler ise, hastalığın ilerlemesini durdurmak ve etkilerini azaltmak üzere kurgulanmaktadır.

 • Pediatrik nörolog muayene ve tedavisi
 • Ortopedist tedavisi
 • Fizyoterapist tedavisi
 • Mesleki terapist tedavisi
 • Dil ve konuşma becerisi tedavisi
 • Özel eğitim öğretmeniyle tedavilerin desteklenmesi

Serebral palsi tedavisi için kullanılan yöntemler olarak bilinir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz