Ses Kısıklığı Belirtileri Nelerdir?

Ses kısıklığı çeşitli nedenleri vardır. Bunların çoğu ciddi sağlık problemlerinden kaynaklanmayıp, kısa sürede düzelme gösterirken, bazı durumlarda çok ciddi hastalıklar ses kısıklığının habercisi olabilir.

Ses kısıklığının en sık karşılaşılan nedeni larenjittir. Larenjit, soğuk algınlığı ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında, ya da aşırı bağırmaktan kaynaklanan ses zorlamalarında ortaya çıkar.

Boğazın asit dumanından etkilenmesi veya boğazdaki PH değerlerinin düşmesi ile meydana gelen boğaz reflüsü de ses kısıklığına neden olur. Sesin uzun süreyle aşırı ve zorlanarak kullanılması sebebiyle ses telleri üzerinde nodül adı verilen, küçük şişliklerin ortaya çıkması ses kısıklığına yol açar.

Ayrıca ses teli hareketini sağlayan sinirlerin felci, ses telleri çevresine gelen darbeler, yanlış ses kullanımları, akciğer hastalıkları, alerji veya iltihaplara bağlı geniz akıntısı, gırtlak ve çevresindeki dokuların tümörleri, psikolojik hastalıklar, sigara, duman ve kimyasal gazlar gibi tahriş edici maddelere maruz kalmak, şeker hastalığı veya sinir sistemi hastalıkları gibi vücudun diğer bölgeleriyle birlikte ses telini de tutan hastalıklar ve hormonel bozukluklar da ses kısıklığına neden olan faktörlerdendir.

Ses kısıklığı hastalığının belirtisi genellikle sesin azalması veya hiç çıkmaması olarak algılanabilir. Fakat sesteki çatallaşmalar, titreşimler, boğuk ses ve buna benzer her türlü normalden farklı ses oluşumu da ses kısıklığının belirtileri arasındadır.

Ses Kısıklığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ses kısıklığının teşhisinde öncelikle hastanın detaylı bir hikayesi alınır. Problemin ne sıklıkta görüldüğü, hastalığı tetikleyen bir sorunun olup olmadığı, sigara kullanımı, sesin aşırı zorlanması gibi detaylar teşhise yardımcı olur.

Ancak kesin teşhis, ses tellerinin muayenesi ile konulur. Muayene için larinks muayene aynaları, sert endoskopik sistemler ya da burun yoluyla muayene olanağı sağlayan bükülebilir endoskoplar kullanılır.

Bu şekilde tanı konulamayan hastalarda ses tellerinin titreşimini değerlendirmek için laringostroboskopi ve ses tellerini detaylı olarak incelemek için mikroskop ile muayene yapılması da teşhise yardımcı olan yöntemlerdendir. Ses kısıklığının tedavisinde, hastalığın nedenine göre çeşitli aşamalar ve yöntemler bulunur. Ancak tedavide genel olarak sesin dinlendirilmesi ve doğru ses kullanma alışkanlığının kazandırılması tercih edilir.

Bunun yanında sigara içmemek ve sigara dumanı gibi sese zarar verecek durumlardan kaçınmak, ilaç tedavileri, ses terapisi ve cerrahi müdahaleler de hastalığın tedavisi için tercih edilen yöntemlerdendir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz