Skolyoz da cerrahi uygulanacak olan en son tedavi olarak düşünülmelidir. Eğrilik açısı 45 derece ve üzerinde olan hastalarda, ilerleyici olması durumunda ve genel sağlık durumunu da tehdit eder hale gelmesi halinde düşünülmektedir. Hekimler tarafından Skolyoz ameliyatına uygun görülen hastalar, öncelikle Skolyoz geçmişi incelenmektedir. Eğrilik açısının güncel değeri, progresyonu, omurgalar arasındaki anormal bağlantıların varlığı gibi etkenler operasyon kararında belirleyicidir.

Ergenlik döneminden itibaren kişide 45 derece ve üzerinde Skolyoz eğriliği söz konusu ise; eğriliğin artışı muhtemeldir. Bu nedenle alternatif tedavi yöntemlerinin de yetersiz kalması durumunda ameliyat kaçınılmaz olabilmektedir. Kimi kas hastalıklarında ise daha erken yaşlarda da Skolyoz ameliyatı söz konusu olabilmektedir. Başta Spinal Muskuler Atrofi ve Duschenne Musculer Atrofi gibi hastalıkların semptomu olarak ortaya çıkan Skolyoz eğriliklerinin giderilmesi gerekmektedir. Çocuk yaşlarda tutulumun başlaması ise göğüs kafesinin de eğriliğe eşlik etmesine dolaylı olarak da kalbe kemik dokuların baskı yapmasına kadar ilerleyebilir. Ayrıca göğüs kafesinin akciğerlere de baskı yapmaya başladığı dönemlerde ameliyat kaçınılmaz hale gelmektedir.

Cerrahide amaç eğriliğin fizyolojik olarak giderilmesi, omurların uygun dizilim ile sabitlenmesidir. Füzyon ameliyatı olarak da adlandırılabilir. Omurların birbiri ile sabitlenmesine bağlı olarak eğrilik giderilir ve hastanın skolyoza bağlı semptomlar ile mücadelesi kolaylaştırılır.

Operasyon esnasında omurlar arasında ilerleyen sinirlere dikkat edilmektedir. Olası bir sinir basısı yada harabiyeti felce neden olabileceği için; cerrahide güvenli maksimum sınır hedef alınmaktadır. Eğriliğin esnekliği de cerrahide etkendir. Ne kadar esnek omurga yapısına sahip olunur ise eğrilik o kadar düzelme şansına sahiptir.

Skolyoz ameliyatları aynı zamanda estetik kaygısı yaşayan hastalar için de önemli olabilmektedir. operasyon sonrası hem vücut düzgünlüğü sağlanacak, hem postür duruşu olağanlaşacak hem de skolyozun neden olduğu diğer semptomlar ortadan kalkacaktır. Hayati risk taşıyan hastaların ise yaşam kalitelerinde artış ortaya çıkacaktır. Operasyon sonrası estetik dikiş uygulaması da yapılabilmekte, ameliyat insizyonu( yarası) olasılığı da ortadan kaldırılmaktadır.

Operasyonun bir diğer sonucu ise Skolyoza bağlı gelişen sırt ve bel ağrılarının da ortadan kalkması veya azalmasıdır. Günlük yaşam aktivitelerinde ağrı nedeni ile kısıtlılık yaşayan hastaların rahatlamasını da sağlamaktadır.

Skolyoz Dereceleri

saglikk.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz