Skolyoz derecesi belirlenirken öncelikle röntgen film sonucu belirlenir. Röntgen tanı aracı olmakla beraber; hekimlerin kullandıklar açısal değerlerde yardımcı olmaktadır. Cobb açısı adı verilen açısal değer ise, Skolyoz eğrilik açısının hangi ölçüde olduğu hakkında bilgi vermektedir. Tanılama araçları ve ölçüm sonucu ortaya çıkan açısal değerlere göre Skolyoz derecelendirilir.

10 Derecenin Altındaki eğrilikler;

Herhangi bir cerrahi müdahale ya da ciddi fizik tedavi uygulamaları gerektirmeyen, kişinin kendi yaptığı egzersizler ve sıcak uygulamalar ile tedavi edebildiği eğriliktir. Kontrol altında olması yeterlidir. 10 derece ve altındaki açısal sonuçlar cobb açısı adı ile de anılır ve sadece omurgada lokal ağrılara neden olabilir. Mevcut skolyozun ilerleyici olup olmadığı kanısına varmak için düzenli muayeneler ile kontrol altında olması yeterli olacaktır. Skolyoz derecesi ilerlemiyor ve sabit ise bireyin hayatında ciddi sorunlara neden olmayacaktır. Ancak ilerleyici tip Skolyoz nedeni ile ortaya çıkmış ise hekim kontrolünde tedavi sürecine başlanması gerekmektedir.

40 Dereceye Kadar olan Eğrilikler

                İlk etapta fizik tedavi uygulamalarının ve kişiye özel korselerin kullanıldığı eğriliklerdir. Boston ve milwaukee ortezleri hekimlerce uygun görülmesi durumunda kişiye uygulanır. Öncelik sadece gövde eğriliğini destekleyen Boston ortezidir. Ortez kullanım süresince fizyoterapistten edinilen egzersiz programına da uyulması önemlidir. Skolyoz açısının ilerleme ihtimali her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Eğrilik açısında ilerleme söz konusu ise özellikle korsenin gün içinde uzun süre kullanımı gereklidir.

40 Derece ve Daha Büyük Açıdaki Eğrilikler

İlerleyici olması durumunda cerrahi gerektirir. İlerleyici yani açısal derecenin artma ihtimali yüksektir. Sürekli hekim kontrolünde olunması hayatidir. Cerrahinin esas amacı gövdenin olağan simetrisini sağlamak, eğikliği asgari orana düşürmektir. Tek başına bir hastalık olarak değerlendirilmemelidir. Başta kas hastalıklarının semptomu olarak sıkça görülür. Spinal Muskuler Distrofi, Duschenne Muskuler Distrofi gibi kas hastalıklarında ileri derecede görülebilir. Hastanın kalp yetmezliğine neden olabildiği gibi, solunum yetmezliğinin de gelişmesine neden olabilecek düzeye ulaşabilir. Çocuk hastalarda cerrahi müdahalenin zorluğu da göz önünde bulundurulduğunda; hayati risk taşıdığı da akıldan çıkarılmamalıdır. Tetkik aşamasında sadece Skolyoz değil, EKG, röntgen, kan ve idrar tahlillerinin de yapılması gerekebilir.

Skolyoz Egzersizleri

saglikk.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz