Skolyoz belirtilerini hissettiğiniz anda hekiminize danışmanızda ve gerekli kontrollerin ardından tedaviye başlamanızda fayda olacaktır. ilerleyici bir hastalık olmasının yanı sıra; kontrol altında olması durumunda ilerleyişinin durdurulabileceğini unutmayınız. Skolyoz bir omurga semptomu olup; başta kas hastalıkları olmak üzere kas ve iskelet sistemi hastalıklarında da görülebilmektedir. İleri derecelerinde göğüs kafesi kemiklerinin de etkilenimi görülebilir. Kaburga kemiklerinin de eğriliğin bir parçası olması durumunda ise kalp yetmezliği, solunum yolu hastalıklarına neden olmaktadır. Bu nedenle eğriliğin tedavi edilebilir düzeyde olduğu andan itibaren; Skolyoz egzersizlerine başlamak hayati önem taşır.

Fizik tedavi uzmanı ve fizyoterapistlerin kontrolünde yapılan egzersiz programları;

  • İlgili kasların güçlenmesini,
  • Eğrilik derecesinin artmasının durdurulmasını,
  • Omurga şeklinin düzeltilmesini,
  • Skolyoz ağrısının giderilmesini sağlayacaktır.

Skolyoz egzersizlerinin temelinde omurgadaki eğriliği azaltmak olduğu için; eğriliğinizi düzeltecek her tür vücut egzersizini düşünebilirsiniz. Başta barfiks çekmek olmak üzere omurgalarınız arasındaki mesafeyi artıran egzersizler önemlidir.

Gövde egzersizleri

  • Yan yatış pozisyonunda gövdenizin altına yastık koyarak omurgayı düzleştirin. Elleri arkada birleştirip gövdenizi yukarıya doğru kaldırın
  • Sırt üstü yatış pozisyonunda, bacaklarınızı dizden itibaren kırıp yere basın. Bacaklarınızı eğriliğin aksi yönünde çevirip öne doğru uzanın. Omurgalarınız arasındaki mesafeyi artırmayı aynı zamanda yan karın kaslarınızı bu egzersiz ile güçlendirebilirsiniz.

Sırt Egzersizleri

  • Ayakta düz hatta dururken ellerinizi yanınıza koyun ve eğriliğin aksi yöne doğru eğilin.

Kürek Kemiği Esnetme

  • ­Eğrilik nedeni ile kürek kemiğiniz belirgin bir şekilde dışarıya doğru çıkacaktır. Elinizi ile kürek kemiğinizi sabitleyerek omzunuzu geriye doğru çevirin. Aynı pozisyonda yana doğru eğilme hareketini de tekrarlayabilirsiniz.

Pilates ve Spor

Pilates egzersizlerini eğriliğinize ve vücut şeklinize modifiye ederek uygulayabilirsiniz. Mümkün olduğunca esnetme ve germe ağırlıklı çalışmalarınızı pilates eşliğinde yapabilirsiniz. Aynı zamanda eğrilik tarafındaki kaslarınızın zayıflayacağını da unutmayın. Zayıflayan kaslarınızı güçlendirmeniz gerekecektir. Aksi taktirde; ilerleyici Skolyoz evrelerine geçiş hızlanacak, şiddetli bel ve omurga ağrıları ortaya çıkacaktır.

Spor yaparak hem gerekli kaslarınızı kuvvetlendirebilir hem de etkilenim dahilinde ise solunum yolu organlarınızın da daha aktif ve fonksiyonel çalışmasını sağlayabilir bu sayede yaşam standartlarınızı yükseltebilirsiniz.

Spo2 nedir?

saglikk.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz