Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Parçalı Bulutlu

Spo2 nedir?

Spo2 nedir?
04.10.2019
672
A+
A-

SPO2, kanda bulunan oksijen oranını kısaca ifade eder. Kalbe uzak durumda olan kılcal damarlardaki oksijen doygunluğunun tahmini değerini verir. SPO2, parmaktan, nabız oksimetre ile ölçülür. Ölçüm sırasında vücuda herhangi bir ilaç verilmez, tek bir aparat, ölçümü tamamlar.

Hemoglobin, kana kırmızı rengi veren hormondur. Hemoglobinin oksijen içermesi, kişinin daha zinde olmasını sağlar. %95’ten daha düşük SPO2 seviyesi, Hipoksi oluşumu riski verir.. Hipoksi, birden fazla nedenden ortaya çıkabilir. Net açıklama gerekirse, beden dokularınızda oksijen dolaşımının azaldığını ifade eder. Böyle bir durumda sportif fâliyetlerden uzak kalma isteği, çabuk yorulma, nefessiz kalma ve daha fazlasını yaşama ihtimali vardır.

SPO2 seviyesi ne kadar yüksekse kişi kendisini o kadar zinde, kaslarını o kadar aktif çalışır halde bulur. Bir iş yaparken tıkanma olayı yok olur ya da azalır.

SPO2 Düşüklüğü Belirtileri

SPO2 düşüklüğü kişide:

Halsizlik, baş ağrısı, kafa karışıklığı, nefes darlığı ve Siyanoz denen derinin oksijen eksikliğinden dolayı mavi renk alması durumunu ortaya koyar. Deri mavi renk alırken tırnaklarda bu değişim gözlenmez. Dil kişide, bu değişimi en net gözleyebileceğiniz bölgelerdendir.

Satürasyon düşüklüğü, yüksek rakımlara çıkılması, anemi, hava kanalında oluşan tıkanmalar ve Alveoli İmha, yani Anfizem olması durumlarında yaşanır. Anfizem dediğimiz şey, ciğerlerdeki hava yollarının düzenli çalışmaması ve oksijen karbondioksit sentezinin ciğerler tarafından yapılamaması durumudur. Satürasyon düşüklüğü, organların iflasına kadar ağır sonuçlar doğurabilir. Kişi, eğer duruma müdehale edilemezse kurtarılamayabilir. Böyle bir durumda hemen yoğun bakıma alınarak izlenmesi ve gereken müdehalenin yapılması yerinde olacaktır. SPO2 düşüklüğü süregelen bir hastalık değildir. Acil vakalarda bakılan bir ölçüm esnasında belli olur. Müdehalede geç kalınmışsa, yani yukarıda verilen belirtileri hisseden hasta bu durumu önemsememiş ve geçmesini beklemişse, kötü sonuçlar doğurabilir.

Troponin Nedir?

saglikk.com

YORUMLAR