Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Yağışlı

Tetik Parmak Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tetik Parmak Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?
18.07.2018
273
A+
A-

Parmaklarınızı hareket ettirirken sıkı ve ağrılı bir şekilde takılma yaşanıyor ise ve parmağınızı düzleştirmek istediğinizde kasılıyor ise tetik parmak hastalığı görülmektedir. Tıbbi olarak stenozan tenosinovit şeklinde adlandırılırken, parmak tendon ve pulley yapılarının düzensizliği nedeni ile görülür. Tendon yapıları kolun ön kısmından parmaklara kadar uzayan ipsi bir yapıdır. Pulley olarak adlandırılan yapılar ise tendonların sağa veya sola kaymadan hareket sağlaması için halka şeklini almışlardır.

Eğer, pulley yapıları kalınlaşır ise tendonlar sıkışır ve tendonlarda düğüm oluşur. Bu durumda parmağınızı hareket etmek istediğinizde, düğümler nedeniyle takıldığı için geçiş sağlanmaz. Bu durumda parmak takılması oluşur ve parmağın düzleştirilmesinde problem yaşanır. Parmak kitlenmesi olarak da bilinen bu hastalık, özellikle 40 yaş sonrası kadınlarda daha sık görülür. Zamanında tedavi edilmediğinde tendon kopması yani parmağın kullanılmaması rahatsızlığı görülebilir.

Tetik Parmak Neden Olur?

Bilinenin üstüne tetik parmak rahatsızlığı darbe veya yaralanma durumu ile oluşmaz. Bu durum parmakların aşırı kullanılması, zorlanması ve tekrarlayan zor hareketler yapılması nedeniyle oluşabilir.

Günümüzde her gün saatlerce akıllı telefon kullanılması nedeniyle tendonlar sıkışabilir ve parmak kilitlenmesi oluşabilir. 40 ile 60 yaşları arasında görülen bu hastalık altında diyabet, romatoid artrit gibi hastalıklar barındırabilir. Sanayi çalışanları, müzisyenler ve aşırı parmak kullanımı sağlanan kişilerde fizyolojik neden olarak görülebilir.

Tetik Parmak Belirtisi

Parmak kilitlenme hastalığının görülen en önemli belirtisi, hareket esnasında parmakların takılma göstermesidir. Bu belirti ilk etaplarda sabahları ortaya çıkmaya başlarken, ilerleyen evrelerde gün içinde yayılarak daha sık yaşanır. Parmak hareketleri sırasında ağrılar oluşur ve avuç içinde şişlikler görülebilir. Bazen parmağın yerinden çıktığı ve sonra tekrar yerine oturduğu gibi bir hissiyat oluşabilir. Genel olarak hareket sırasında tık sesi ve sıklıkla parmağın düz veya bükük şekilde kitlenmesi belirtileri görülür.

Tetik Parmak Tedavisi

Fizyolojik bir rahatsızlık olan tetik parmak hastalığında öncelikle atel kullanımı ile parmağın hareketsiz kalması ve desteklenmesi sağlanır. İlk evrelerde başarılı olan bu yöntem, ilerleyen düzeylerde sonuç oluşturmayabilir. İlerleyen düzeyde kortizonlu iğne tedavisi rahatsızlığın ortadan kaldırılması için kullanılabilir. Kortizon iğneleri ile tedavi hamileler ve emzikli annelerde de uygulanabilmektedir. Ayrıca parmakları dinlendirme, ağrılı durumlarda soğuk kompres uygulama, masaj uygulama, aloe vera etkili nemlendiriciler ile masaj yapma gibi doğal tedavilerde ilk evrelerde tercih edilebilir.

Tetik Parmak Ameliyatı

İlaç veya atel tedavisi geçerli sonuç oluşturmadığı zaman cerrahi çözüm yoluna gidilebilir. Ameliyathane ortamında uygulanan bu operasyonda lokal anestezi ile küçük bir kesikten girilerek takılan tünellerde genişletme yapılır. Ameliyat sonrasında parmaklar hemen oynatılır hale gelecektir. Ameliyat sonrası yara bölgesi sertleşebilir ve kısa sürede hafif masajlar ile bu durum düzelebilir. Genellikle ameliyat sonrasında hastalığın tekrarlamadığı görülmektedir. Ancak iyileşen parmaklar yerine diğer parmaklarda parmak kilitlenmesi rahatsızlığının görülebileceği tespit edilmiştir.

Tetik Parmak Ameliyatı Fiyatı

Pratik bir cerrahi operasyon olan parmak düzeltme ameliyatı, ülkemizde SGK tarafından karşılanmaktadır. Fakat daha özel bir muayene ve tedavi için özel hastaneler tercih edildiğinde, farklı fiyatlardan işlem yapılabilmektedir. Bu durumda tercih edilen hastane, doktor ve işlem tekniği fiyatlarda etkili olmaktadır. Net bilgiler kurumlar üzerinden alınabilir.

Tetik Parmak Fizik Tedavi

Bazı hastalarda parmaklarda görülen sertleşme durumunun iyileştirilmesi için çok fazla çaba harcanabilir. Bu durum tendon ve pulleylerde ilerde daha fazla zorlama oluşturacağı için fizik tedavi uygulanması gerekebilir. Normal şekilde ilerleyen tedavilerde ve ilerlemiş evrede olmayan hastalarda parmak egzersizleri fizik tedavi için uygulanabilir.

Bir öncek yazımız tırnak 
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.