Kalp kaslarının, özellikle çizgili kalp kaslarının yapısında, troponin adlı protein bulunur. Bu Protein, normal standartlarda kalp kaslarının yapısında yer alır. Kaslar zarar gördüğünde, otomatik olarak protein de kan dolaşımına salınır. Kandaki troponin testi, aslında bize kalp krizi başlangıcı olma ihtimalini verir. Kriz anında, kalbin beslendiği tüm atardamarlar tıkanır.

Kandaki  seviyesi, normalde gerçekten çok düşüktür. Öyle ki, kan testleriyle bunu saptamanın olanağı yoktur. Kalbe en ufak bir hasar gelmesi halinde bu seviye yükselir ve kalp krizi zamanından yaklaşık üç haftaya kadar da yüksek durumda kalır.

Troponin konulu bir sorunda, kardiyoloji veya göğüs hastalıkları alanında çalışan bir uzmana başvurmalısınız. Troponin değerlerinizi ölçmek için uzmanın bazı sebepleri olması gerekiyor. Bunlar, anlık terlemeler, kusma, bulantı, nefes almada güçlük, vücudun çeşitli yerlerinde ağrı, göğüslerde hafif ağrılı bir his ve yorgunluk…

Troponin Yüksekliği

Troponin, kalpte herhangi bir hasar gelişmediği sürece kanda yükselemez. Kriz anından bir ile üç saat arasında zaman sonra kanda belirgin ölçüde yükselmeye başlar ve krizden on gün sonraya kadar yüksekliği devam eder. Troponini kalp krizi, göğüste nedensiz şiddetli ağrılar, anlık bayılmalar ve bazı böbrek hastalıkları tehdit eder. Bilinen, bazı damar rahatsızlıklarında da kan seviyesinde bu hormonun yükseldiğidir.

Bu hormonun öyle hızlı bir şekilde düşmesini beklemek mümkün değildir. Bu hormon, kalp kaslarının içindeki bir proteinin, kaslar hasar gördüğü için kana salınmasıyla yükselir. Kalp kaslarının kendisini toparlaması ve kana salınan proteinin bir şekilde atılması, uzun zaman alacaktır. Kalp krizi şüphesiyle bu test yapıldıysa, test olayın üstünden altı saat geçtiğinde yine tekrarlanmalıdır. Net sonucu, o zaman elde edebiliriz. Troponin yükselmesi geri dönüşü olmayan hasarların oluşmasını sağlayabilir. Bu durumu göze alarak, en ufak bir belirtide, doktora gitmeniz, krizi önlemeniz açısından oldukça önemlidir.

Hipermetrop Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

saglikk.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz