Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

Tüberküloz (Verem) Hastalığı Nedir

Tüberküloz (Verem) Hastalığı Nedir
18.07.2018
129
A+
A-

Tüberküloz (Verem) Nedir?

Tüberküloz daha çok gelişmemiş ülkelerde görülen bir hastalık olmasına rağmen son yıllarda Türkiye’de görülme oranı artmış olan ve hava yoluyla akciğerlerimize giren Tbc basilinin (mikrobunun) neden olduğu bir tür hastalıktır.

Tüberküloz hastalığı eğer erken teşhis edilmez ve tedavi olunmazsa ölümcül sonuçlar doğurabilen bir hastalıktır. Dünya’da her yıl 8,7 milyon kişi tüberkiloz hastalığına yakalanırken bunlardan 2 milyonu maalesef hayatlarını kaybetmektedir.

Tüberküloz – verem hastalığı sinsi ve son derece yavaş ilerlemekte olan bir hastalıktır. Dolayısıyla birkaç hafta boyunca ve her geçen gün ilerlemekte olan öksürük, kilo kaybı, ateş, gece terlemesi ve aşırı halsizlik yaşan kişilerin zaman kaybetmeden bir hekime gitmeleri gerekir.

Tüberkiloz (Verem) Nasıl Bulaşır?

Tüberküloz hastalığı ancak aktif olarak vücutlarında bu hastalığı bulunduran kişiler tarafından bulaşabilir. Hastalık sadece akciğeri değil farklı organlara da bulaşabilmektedir. Akciğer dışındaki organlarında tüberküloz bulunan kişiler 15 günden fazla tedavi görüyorlarsa bulaştırıcı değillerdir. Tüberküloz hastalığı kişiden kişiye damlacık yoluyla bulaşmaktadır. Hastalığa yakalanan kişinin hapşırması ya da öksürmesi neticesinde havaya karışan basiller aynı ortamda bulunan sağlıklı bireylerinde bu hastalığa yakalanmasına neden olabilir. Ancak tüberküloz hastalığının bulaşma süreci sanıldığı kadar basit değildir. Dolayısıyla hava yoluyla hastalıklı bir kişiden sağlıklı bir bireye bu basiller geçmiş olsa da kişinin vücut direncinin iyi durumda olması ve bağışıklık sisteminin güçlü olması hastalığın akciğere nüfus etmesini önleyebilir.

Tüberkiloz (Verem) Risk Gurubunda Olanlar:

1- Tüberküloz hastası / hastaları ile aynı ortamda uzun süre kalan kişiler

2- Tüberküloz hastalığının yaygın bir şekilde görüldüğü ülkeleri ziyaret edenler

3- Bağışıklık sistemi zayıf olanlar ya da bağışık sisteminin gücünü kaybetmesine neden olan hastalıklardan bir ya da bir kaçını geçiren kişiler.

4- Toplu yaşanan hastane, okul, yurt ve cezaevi gibi mekanlarda bulunanlar

5- Alkol ve uyuşturucu madde kullanıcıları

Tüberkiloz (Verem) Tanısı

Bir kişinin tüberküloz (Verem) hastası olup olmadığı vücudundan balgam, idrar, mide sıvısı, BOS, pleura periton sıvısı alınarak öğrenilebilir. Alınan örneklerde tüberkiloza ilişkin bulgular varsa tanı konulabilir.

Tüberkiloz (Verem) Tedavisi

Günümüz koşullarında tüberküloz – verem hastalığının tedavisi yapılabilmektedir. Fakat tedavi hastanın durumuna göre uzun ya da kısa tutulabilmektedir. Tedavi en az 6 ay olmak üzere hastanın durumuna göre 9,12 hatta 24 aya kadar uzatılabilir. Düzensiz ya da eksik uygulanan bir tedavi hastalığın ilaca direnç göstermesine neden olmaktadır. Dolayısıyla tedavinin asla aksatılmaması gerekmektedir.

YORUMLAR