Türk kadınlarının çoğunun ev temizliğinde vazgeçemediği ikili tuz ruhu ve çamaşır suyunun sağlığı tehdit eden boyutları tıp literatürüne de girdi. Prof. Dr. Sedat Yanturalı, daha hijyenik olduğu gerekçesiyle özellikle banyo tuvalet temizliğinde tercih edilen çamaşır suyu ve tuz ruhunun birlikte kullanılması sonucu ortaya çıkan zehirlenmelerin tehlikesine işaret etti.

TEMİZLİK HASTALIĞI HAYATINIZI RİSKE ATMASIN

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Yanturalı, çamaşır suyundaki “sodyum hipoklorit” ve tuz ruhundaki “hidroklorik asidin” birleşince klor gazı ortaya çıkardığına vurgu yaparak “Bu gazın solunması da nefes darlığı, astım benzeri hışıltılı solunum, gözlerde yanma bulgularıyla ortaya çıkan zehirlenmeye yol açıyor.  Bu şikayetlerle acil servislere başvuranların hemen hepsinden aynı yanıtı alıyoruz: Temizlik yaparken tuz ruhu döktüm, daha temiz olsun diye üstüne de çamaşır suyu boşalttım. Bir gaz çıktı, nefesim daralmaya başladı. Karıştırılan bu temizlik maddeleri akciğer bronşlarında daralmaya neden oluyor” dedi.

ASTIM VE BRONŞİTLİ KİŞİLER İÇİN ÇOK TEHLİKELİ

Sağlıklı bireylerde bu durumun ölümcül bir riskinin bulunmadığını, astım tedavisine benzer kısa süreli bir tedavi ile hastaların normale döndüğünü belirten. Prof. Dr. Yanturalı, “Ancak astım ve kronik bronşit hastalarında bu zehirlenmeler daha ağır seyrediyor. Bu zehirlenme biçimine ilişkin vakalar sadece Türkiye’den çıkıyor. Bilimsel yayınlardan da bunu görebiliyoruz. Dokuz Eylül, Atatürk, Dicle ve Erciyes üniversiteleri tıp fakültelerinin bu zehirlenme türü ile yaptığı yayınlar ve vaka serileri, dünyaca ünlü bilimsel dergilerde yayınlandı. Klor gazı zehirlenmesine yönelik literatür çok zengin ancak temizlik yapanların bu şekilde çamaşır suyu ile tuz ruhunu karıştırıp astım benzeri bir tabloya maruz kalmaları Türklere özel diyebiliriz. Sadece bizim hastanemize yılda 15-20 hasta bu şikayetle başvuruyor. Türkiye’de kaç kadın bu nedenle zehirleniyor tam olarak bilmiyoruz. Ama İzmir’de de Erzurum’da da Türkiye’nin her yerinde aynı zehirlenme türüne rastlıyoruz” diye konuştu. Yanturalı, bilimsel yayınların, American Journal of Emergency Medicine, Inhalation Toxicology, Enviromental Research, Turkish Journal of Emergency Medicine adlı ulusal ve uluslararası yayınlarda da yer aldığını belirtti.

Türk kadınının tuz ruhu ile imtihanı

saglikk.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz