Karaciğer hastalıklarının tedavisinde etkin bir şekilde kullanılan Ursofalk nedir? Ursofalk nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir? Sorularına cevaplar verdiğimiz bu yazımızda, ilaç hakkında daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.

Özellikle karaciğerde oluşan hasarla birlikte ortaya çıkan hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaç, safra kesesi taşlarının oluşumunu da engellemek için kullanılmaktadır. İlaç bu hastalıkların tedavisi başta olmak üzere, farklı hastalıklarda da doktor reçetesi ile tavsiye edilir.

Ursofalk nedir, Ne işe yarar?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi safra kesesi oluşumunun önlenmesinde ve karaciğer hasarları ile birlikte seyreden rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan, genellikle 250 Mg 100 kapsül şeklinde doktor reçetesi ile kullanılan bir ilaçtır. İlaç özellikle Primer Bilier Siroz hastalığının ilk ve ikinci evresinde, sirozun karaciğer üzerindeki semptomlarının azaltılmasında ve tedavisinde kullanılmaktadır.

Etken maddesi ursodeoksikolik asit olan ilacın, safra kesesinde oluşacak taşların oluşum esnasında eritilerek yok edilmesinde de önemli faydaları vardır.

Ursofalk nasıl kullanılır?

  • İlacın kullanımı ağız yolu ile bir bardak su ile çiğnenmeden yutulacak şekilde olmalıdır.
  • Doktor reçetesi haricinde ilacın kullanılması, farklı sorunlara karşı hastayı daha fazla risk altına sokabileceği için mutlaka doktor tavsiyesi ve reçetesi ile kullanılması gerekir. Yine Ursofalk dozajı da, doktorunuzun belirlediği ölçülerde olmalıdır.

Hamile ve emziren kadınlarda Ursofalk kullanımı

Hamile ve emziren kadınların durumlarını doktoruna ileterek, doktorun belirleyeceği şekilde ilacı kullanmaları tavsiye edilir. Şayet tedavi esnasında hamile kaldığınızı öğrendiyseniz, bu durumu da mutlaka doktorunuza haber vermeniz önemlidir.

Emziren kadınların tükettikleri gıdalar ve kullandıkları ilaç içeriklerinin anne sütüne etki etmesi sebebiyle, bebek emziren kadınlarında bu konuda hassasiyet gösterip durum hakkında doktoru bilgilendirmesi önemlidir.

Ursofalk ne için kullanılır?

15 mm altında radyoopak özelliği olmayan yani X ışınında görülemeyecek küçük kolesterol safra kesesi taşlarının eritilerek tedavi edilmesinde

Dekompanse ve primer biliyer karaciğer sirozlarının belirtilerinin azaltılmasında ve tedavilerinde

Safra kesesi asitlerinin geri kaçışı nedeniyle mide iç kısmında meydana gelen alkalen reflü gastrit adı verilen iltihaplanmaların tedavisinde

Ursofalk ilacı kullanılmaktadır.

Ursofalk yan etkileri nelerdir?

  • İlaç kullanılmaya başlandıktan sonra görülen dışkı yumuşamaları, ishal problemlerine yol açabilir.
  • Karnın üst kısmında ağrılar görülebilir.
  • Kurdeşen ve safra taşlarının kireçlenmesi şeklinde farklı sorunlar ortaya çıkabilir.
  • Bazı durumlarda baş ağrısı, baş dönmesi ve mide bulantıları görülebilir.

İlaç kullanımı esnasında hastanın kendisinde önemli anormallikler hissetmesi halinde, vakit kaybetmeden doktor kontrolüne gitmesi tavsiye edilir.

Not: Saglikk.com üzerinde bulunan içeriklerin tamamı, internette alanında otoriter olan web sitelerinden derlenmiş bilgileri içermektedir. Bu nedenle içeriklerin amacı, sadece ön bilgi sunmaktır. Tedavi ve ilaçlar başta olmak üzere içerikler sadece bilgi verme amacı taşımakta olup, tavsiye niteliğinde değildirler.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz